Stora namn till inomhus-SM i helgen
Inomhus-SM, Atleticum i Malmö: 19-21 februari
Khaddi Sagnia, längd & 60m
Angelica Bengtsson, stav
Thobias Montler, längd
Andreas Kramer, 800m
Fanny Roos, kula
Wictor Petersson, kula
Meraf Bahta, 800m/1500m/3000m
Henrik Larsson, 60m
Melwin Lycke Holm, höjd
Fullständiga startlistor
Tidsprogram
Friidrottskanalen live
Ni följer hela mästerskapet live på Friidrottskanalen.se, följande tider:
Fredag: 16:15-19:45
Lördag: 10:50-20:30
Söndag: 11:15-16:00
Inbjudan digital pressträff torsdag 17:00
På torsdag 17:00 bjuder vi in till en digital pressträff inför mästerskapet via Microsoft Teams.
Deltar på pressträffen gör Fanny Roos, Wictor Petersson, Mikael Wirstedt (Klubbchef Malmö AI) och en aktiv till (ej klar).
Anmälan till pressträffen görs via mejl till Svensk Friidrotts kommunikatör Gustav Orbring (kontaktuppgifter nedan) senast torsdag 14:00.
Kontakt Inomhus-SM:
Mikael Wirstedt, 070-922 04 17
Kontakt Friidrottskanalen:
Gustav Orbring (sändningsledare)
Lukas Nordén, 070-467 55 55
Nyckelord
Kontakter
Gustav OrbringKommunikatör
Tel:0725-25 96 32gustav.orbring@friidrott.seOm
Svensk Friidrott uppgift är att främja, utveckla, organisera och administrera friidrotten i Sverige, samt att företräda den internationellt och ansvara för landslagets verksamhet. Förbundet bildades 1895 och är ett av Sverige största idrottsförbund med drygt 600 000 medlemmar, organiserade i knappt 1 000 föreningar. I tillägg deltar varje år över en halv miljon svenskar i motionslopp och nästan var fjärde vuxen svensk löptränar minst en gång i veckan. Svensk Friidrott står för en idrott som är för alla, där man agerar tillsammans. En idrott som är trovärdig och hälsosam, trygg och glädjefylld.
Följ Svenska Friidrottsförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Friidrottsförbundet
Dags att ackreditera sig till friidrotts-VM i Tokyo17.3.2025 14:43:37 CET | Pressmeddelande
I september 2025 arrangeras friidrotts-VM i Tokyo och om ni har tänkt bevaka mästerskapet är det dags att ansöka om ackrediteringar.
Axelina och Wilma segrade i NCAA-finalen: "Det känns så bra!"16.3.2025 09:13:55 CET | Pressmeddelande
Andra dagens NCAA-finaler bjöd på svensk succé i både kula och 1 mile där det blev svenskt högst upp på prispallarna genom Axelina Johansson och Wilma Nielsen.
Välkomna på pressträff inför inomhus-VM i Nanjing14.3.2025 10:52:00 CET | Pressinbjudan
Inonomus-VM i Nanjing närmar sig. Svenska Friidrottsförbundet bjuder in till pressträff 20 mars.
Sveriges trupp till inomhus-VM i Kina – ”Har visat riktigt bra form”13.3.2025 11:46:39 CET | Pressmeddelande
Sverige kommer att skicka en elva personer stark trupp till Nanjing för inomhus-VM i friidrott och bland dem finns chanser till riktigt fina placeringar. ”Det kan räcka långt”, säger förbundskapten Kajsa Bergqvist.
Aregawi krossade svenskt rekord – "Siktar på VM i Japan"10.3.2025 19:19:29 CET | Pressmeddelande
Under söndagens Lisbon Half Marathon förbättrade Abeba Aregawi det svenska rekordet på halvmaraton med nästan två minuter. Senaste gången Aregawi satte ett svenskt rekord var för tio år sedan, och nu satsar hon på en sensationell återkomst i landslaget. "Det är oerhört imponerande att komma tillbaka efter så lång bortavaro", säger förbundskapten Kajsa Bergqvist.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum