Nedstängningsstöd måste komma på plats nu
Regeringen meddelade idag att de förbereder möjligheten att med kort varsel vid behov kunna stänga ned ytterligare verksamheter med stöd av den tillfälliga pandemilagen. Sedan tidigare finns en möjlighet för regeringen att tillfälligt stänga ner köpcentrum och varuhus, men det har hittills inte behövt tags i bruk.
Nu vill regeringen utvidga denna möjlighet till att omfatta alla typer av butiker, gym och andra serviceinrättningarna, oavsett om de finns i köpcentrum eller inte. De nya reglerna föreslås träda ikraft 11 mars 2021.
– Vi förstår att regeringen förbereder sig för att kunna vidta ytterligare åtgärder om smittspridningen skulle öka. Samtidigt är det viktigt att betona att en nedstängning av hela eller delar av samhället är en mycket långtgående åtgärd. Det får bara vara det sista alternativet staten tar till när andra mindre ingripande åtgärder använts och inte gett effekt. Ytterligare begränsningar skulle slå hårt mot såväl företag som samhällsekonomin, säger Anders Holmestig, vd Fastighetsägarna Sverige.
Förslaget till ny förordning ger regeringen långtgående möjligheter att stänga i stort sett alla typer av lokaler för handel, service, gym och sport. Detta innebär att i stort sett hela fastighetsbranschen med affärslokaler kommer att påverkas vid en eventuell nedstängning.
– Om regeringen eller en myndighet begränsar eller stänger ner butiker, restauranger, frisörer med mera måste såväl lokalhyresgäster som fastighetsföretag och bostadsrättsföreningar som drabbas ha en rätt till ekonomisk kompensation. Den tillfälliga pandemilagen har funnits på plats sedan början av januari men fortfarande har regeringen inte gett något slutligt besked om ersättning till de som drabbas av en eventuell nedstängning. Regeringen behöver därför omgående få en förordning om ersättning vid nedstängning på plats, säger Anders Holmestig.
Kontakter
Anders HolmestigVd Fastighetsägarna Sverige
Tel:076-100 76 13anders.holmestig@fastighetsagarna.seNiklas StavegårdKommunikationschef Fastighetsägarna Sverige
Tel:072-738 22 27niklas.stavegard@fastighetsagarna.seOm
Vi arbetar för en väl fungerande fastighetsmarknad
Fastighetsägarna är branschorganisationen som arbetar för en väl fungerande fastighetsmarknad. Våra 15 000 medlemmar äger och hyr ut bostäder och lokaler över hela landet. Vi representerar såväl de största börsnoterade fastighetsbolagen, kommunägda bostadsbolag som privata fastighetsföretag och bostadsrättsföreningar.
Följ Fastighetsägarna
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Fastighetsägarna
Fastighetsägarna beviljar projektmedel för framtidens stadskärna i Västervik18.12.2025 09:52:25 CET | Pressmeddelande
Fastighetsägarna GFR:s styrelse har beslutat att bevilja projektmedel till satsningen ”Framtidens stadskärna – Etableringssamverkan Västervik City”. Projektet ska bidra till att vända den negativa utvecklingen i Västerviks stadskärna och skapa bättre förutsättningar för nya verksamheter, minskade vakanser och ett mer levande city.
EU:s åtgärdsprogram mot bostadskrisen svårt att använda i Sverige16.12.2025 15:55:16 CET | Pressmeddelande
EU-kommissionen presenterade i dag innehållet i sin första samlade agenda för bostadsförsörjning inom unionen. Fastighetsägarna välkomnar att utmaningarna på de europeiska bostadsmarknaderna adresseras på EU-nivå, men konstaterar att viktiga delar av kommissionens åtgärder är svåra att förena med regelverk och tradition på den svenska bostadsmarknaden.
Anna Waxin kvarstår som VD för Fastighetsägarna Service Stockholm16.12.2025 15:06:00 CET | Pressmeddelande
I december förra året tillträdde Anna Waxin, utöver sin roll som vd för Fastighetsägarna Stockholm, även som tillförordnad vd för Fastighetsägarna Service Stockholm. Anna Waxin kvarstår nu som vd för båda organisationerna och en COO, Chief Operating Officer, rekryteras med ansvar för den operativa verksamheten i servicebolaget.
Fastighetsägare om Fehmarn Bält: Politiken måste matcha potentialen16.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
När Fehmarn Bält-förbindelsen står klar runt 2030 väntas den få en betydande inverkan på regional tillväxt och innovation i södra Sverige. En ny rapport från Fastighetsägarna Syd understryker fastighetsägarnas betydelse för en växande region.
Avgift för platssamverkan kontraproduktivt för att skapa tryggare områden15.12.2025 16:04:05 CET | Pressmeddelande
Regeringens förslag om en obligatorisk avgift för platssamverkan riskerar att bli kontraproduktivt för de områden där tryggheten behöver stärkas mest. I stället för att bidra till långsiktig utveckling riskerar förslaget att minska engagemanget.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
