Sex personer åtalade efter skjutningar i Gävle
Åtalet omfattar försök till mord och grovt vapenbrott den 5-6 augusti i Gävle, stämpling till mord, förberedelse till mord och grovt vapenbrott den 5 september i Uppsala och Gävle samt grovt vapenbrott den 13-15 september i Gävle. Därutöver väcks också åtal för grovt häleri, grov vårdslöshet i trafik, narkotikabrott och olovlig befattning av falska pengar.
Sommaren 2020 skedde flera skjutningar i centrala Gävle. Det var en följd av en konflikt mellan två löst sammansatta nätverk i Gävle. Ett av nätverken som de nu åtalade tillhört har samarbetat med andra kriminella nätverk i Stockholm.
Utredningen har med hjälp av bland annat hemlig telefonavlyssning kunnat visa att mord planerades på flera personer från en annan gruppering. Morden skulle ske i Borlänge, men polisen grep tre personer på E4:an norr om Uppsala och hindrade därmed ett allvarligt våldsdåd.
– Sannolikt har flera allvarliga våldsdåd kunnat undvikas tack vara gripanden och beslag av vapen. Personerna som greps vid tillfället norr om Uppsala den 5 september bar skyddsvästar och arbetshandskar. Polisen beslagtog bland annat ett automatvapen, magasin och patroner, säger kammaråklagare Joakim Johansson som har lett förundersökningen.
Fem av de misstänkta har varit häktade sedan gripandena i början och mitten av september. 17-åringen försattes på fri fot tidigt i utredningen, men har alltjämt varit misstänkt.
Under utredningen har polis och åklagare i Gävle samarbetat med kollegor i Stockholm och Uppsala.
– Att åtal nu väcks är främst resultatet av en stor arbetsinsats utförd av flera mycket engagerade och kompetenta medarbetare vid polisen kombinerat med ett lyckat samarbete inom Polismyndigheten och Åklagarmyndigheten, säger kammaråklagare Joakim Johansson.
Målnummer i Gävle tingsrätt: B 2507-20.
Huvudförhandlingen är planerad att starta den 18 mars och pågå i 20 dagar.
Kontakt
Kammaråklagare Joakim Johansson är tillgänglig på telefon i dag kl. 11-16, 010-562 68 41.
Åklagarmyndighetens presstjänst, 010-562 50 20
Nyckelord
Om
Åklagarmyndigheten ska bidra till att brottsligheten minskar och tryggheten ökar i samhället. Vi ser till att personer som begår brott ställs till ansvar på ett rättssäkert och effektivt sätt. Åklagaren har en stark roll i rättsväsendet genom att utreda brott, fatta beslut om åtal ska väckas och att processa i domstol. Det står en åklagare bakom varje anhållen, häktad eller dömd person.
Följ Åklagarmyndigheten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Åklagarmyndigheten
Två kvinnor anhållna i ärende om bl.a. mord i Oxie19.12.2025 10:41:30 CET | Pressmeddelande
Förra fredagen skedde en skottlossning i Oxie i Malmö, där en person dog. En tolvårig pojke är sedan tidigare misstänkt i ärendet och har omhändertagits av socialtjänsten. Under torsdagseftermiddagen genomfördes en insats där ytterligare två misstänkta i ärendet greps och senare anhölls.
Förundersökning om bussolycka läggs ner19.12.2025 09:36:57 CET | Pressmeddelande
Åklagaren har i dag lagt ner förundersökningen om bussolyckan i Stockholm den 14 november. Skälet är att det inte finns anledning att anta att ett brott har begåtts. Åklagaren är tillgänglig för media i eftermiddag.
Pressinbjudan: Beslut i överprövningsärende i Palmeutredningen18.12.2025 08:55:24 CET | Pressmeddelande
I dag torsdag den 18 december har överåklagare Lennart Guné fattat beslut med anledning av en begäran om överprövning av beslutet att lägga ned förundersökningen om mordet på statsminister Olof Palme. Förundersökningen återupptas inte, men motiveringen till nedläggningsbeslutet ändras. Åklagarmyndigheten bjuder in media till pressträff i eftermiddag där överåklagaren presenterar sitt beslut.
Rättegång om tivoliolycka har avslutats18.12.2025 08:15:28 CET | Pressmeddelande
Rättegången om olyckan på Gröna Lund sommaren 2023, där bland annat en person omkom, avslutades i går den 17 december. Åklagaren är tillgänglig för media i eftermiddag.
Dom i ärende om grova terrorbrott18.12.2025 07:50:00 CET | Pressmeddelande
I dag meddelar Attunda tingsrätt dom i ett ärende där en man åtalades för deltagande i terroristorganisation, grovt brott, finansiering och försök till finansiering av terrorism, grovt brott samt två fall av resa för terrorism. Samtliga brott är kopplade till Islamiska staten. Åklagaren är tillgänglig för media.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
