Arkitekturgalan har tema vinnare

– I år sätter vi sökarljuset på våra egna priser – Sveriges bästa arkitektur. Vi har också bjudit in talare från olika delar av världen och jag är så glad över att fyra av de som stod överst på önskelistan medverkar. Pepp behöver vi alltid och just nu är behovet större än vanligt att för att hitta gnistan, säger galans programansvariga, arkitekt SAR/MSA Tove Wallsten.
Arkitekturgalan 2021 är digital och kostnadsfri. Välkommen att registrera dig på arkitekturgalan.se och följa direktsändningen den 25 mars kl 14–17. Där hittar du redan nu filmer och annat material om de nominerade till arkitekturpriserna, talarna och mycket annat kring galan.
Moderator är Parisa Amiri, programledare och journalist. Alla som har sett henne briljera i SVT:s På spåret vet att det borgar för att galan leds med en humoristisk vinkel och största möjliga koll!
Programmet varvar talare och prisutdelningar – som blir festliga och spännande att följa fastän framför skärmen. Våra inbjudna talare kommer att lyfta vad det innebär för ett kontor att få pris, i form av möjlighet till fler och intressantare uppdrag, större nätverk och att ökat gehör för sin syn på arkitektur. Som en extra bonus framträder kulturminister Amanda Lind och berättar om arkitekturpolitiken i dag och framåt.
Om talarna:
Dorte Mandrup, Dorte Mandrup A/S, film (kl 14.10–14.20).
Denna välrenommerade arkitekt, med bas i Köpenhamn, har vunnit många priser och tävlingar och har dessutom näsa för vinnare i och med sina juryuppdrag. Senast har hon varit ordförande i juryn för Mies van der Rohe Award, ett av Europas främsta arkitekturpriser. I sin film, som är ett välkomsttal till årets gala och prisceremoni, reflekterar Dorte Mandrup över hur hon i rollen som juryordförande lyfter fram en vinnare liksom över egna vinster och nomineringar.
Yvonne Farrell, Grafton Architects, på länk från Dublin (kl 14.30–14.55).
Grundare av Grafton Architects tillsammans med Shelley MacNamara. Båda två ägnar sig åt arkitektur i bred bemärkelse: förutom en imponerande lista husprojekt är de professorer och var 2018 curatorer för arkitekturbiennalen i Venedig. 2020 vann Grafton Architects Pritzkerpriset, det mest prestigefyllda priset för arkitekter världen över. På galan berättar Yvonne Farrell om vinnarprojekten Bocconi-universitetet i Milano och Toulouse School of Economics.
James Corner, James Corner Field Operations (kl 15.15–15.40), på länk från New York.
Med High Line blev denne landskapsarkitekt, författare och universitetslärare en världskändis och den till park omvandlade järnvägslinjen är ett obligatoriskt turistmål i New York. James Corner Field Operations har kontor på flera kontinenter och urbanprojekt över hela världen. Vi får höra om High Lines kommande etapp, Chicago Navy Pier, Tongva Park i Santa Monica och kontorets senaste tävlingsvinst, London Camden Highline.
Hector Esrawe, Esrawe studio (kl 16–16.20), på länk från Mexico City.
Hector Esrawe är utbildad designer men jobbar lika gärna med arkitektur och installationer i stadsrummet som med möbler och inredning. Han har vunnit flera internationella priser, det senaste Dezeen Award 2020 Interior design Studio of the year. På galan fördjupar Hector Esrawe sig i vinnarprojekten restaurang Tori Tori i Santa Fe och Grupo Arcas showrooms i Miami respektive Guadalajara.
Alla deltagare talar engelska. Tiderna är ungefärliga.
Fotona är fria att använda i samband med redaktionella artiklar om Arkitekturgalan. Kontakta Elisabet Näslund för fler pressbilder.
Nyckelord
Kontakter
Elisabet NäslundPresschef
Tel:076-136 77 33elisabet.naslund@arkitekt.seBilder






Länkar
Om
Sveriges Arkitekter är ett fackförbund och en intresseorganisation med cirka 14 000 medlemmar, som driver Sveriges arkitekters gemensamma frågor – från studietiden och genom hela yrkeslivet. Vi står upp för arkitekternas arbetsvillkor och driver kårens intressen för att åstadkomma vackra, hållbara och välfungerande livsmiljöer.
Följ Sveriges Arkitekter
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Sveriges Arkitekter
Varvsstaden i Malmö vinner Planpriset3.4.2025 18:14:44 CEST | Pressmeddelande
Skånska Varvsstaden är ett pionjärprojekt inom återbruk. Området är också årets bästa samhällsplanering enligt juryn för Sveriges Arkitekters Planpris. På Arkitekturgalan den 3 april fick Malmö stad ta emot Planpriset.
Linnés besökspaviljong tar Kasper Salin-priset3.4.2025 17:58:07 CEST | Pressmeddelande
Årets bästa byggnad är ett mästerverk i den lilla skalan, belägen i Uppsala. Sveriges Arkitekter delade ut sitt Kasper Salin-pris, Sveriges äldsta och mest välkända arkitekturpris, till Linnéträdgårdens besökspaviljong på Arkitekturgalan den 3 april.
Vyn vinner Guldstolen för bästa designprodukt3.4.2025 15:55:54 CEST | Pressmeddelande
Vyn, en karmstol som är framtagen för restaurangen med samma namn på Österlen, är årets bästa designprodukt. Det slår juryn för Sveriges Arkitekters pris Guldstolen Produkt fast, och utnämner stolen till en blivande klassiker. Vinnaren avslöjades på Arkitekturgalan den 3 april.
Bok om skogen i staden vinner Kritikerpriset3.4.2025 15:42:17 CEST | Pressmeddelande
Boken Woods Go Urban tar det radikala greppet att placera skogen i staden. En välbehövlig chock för slentriantänkandet som inspirerar, anser juryn för Sveriges Arkitekters Kritikerpris. Redaktörerna för boken är vinnare av årets Kritikerpris, som delades ut på Arkitekturgalan den 3 april.
Tengbom vinner Guldstolen för bästa interiör3.4.2025 13:57:26 CEST | Pressmeddelande
Att utforma kontoret för sina kolleger, andra arkitekter med höga krav på kvalitet, är något av ett kamikazeuppdrag. Men det klarade inredningsarkitekterna på Tengbom så bra att de vann Sveriges Arkitekters pris Guldstolen Interiör. Priset delades ut på Arkitekturgalan den 3 april.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum