Röda korset

Röda Korsets kommentar till förslaget till ny migrationslagstiftning

Dela
Regeringen skickade igår förslaget till Sveriges framtida migrationslagstiftning till Lagrådet. Jämfört med den ordinarie utlänningslagen innebär lagförslaget en rad inskränkningar exempelvis vad gäller möjligheten till familjeåterförening och till permanent uppehållstillstånd.
Martin Ärnlöv, generalsekreterare för Svenska Röda Korset. Foto: Kim Eldinadotter.
Martin Ärnlöv, generalsekreterare för Svenska Röda Korset. Foto: Kim Eldinadotter.

Förslaget till ny migrationslagstiftning som regeringen aviserade idag innebär i korthet att korta, tidsbegränsade uppehållstillstånd under EU-genomsnittet blir norm, att de hårda kraven på inkomst och bostadsstorlek för att få återförenas med partner eller barn behålls och att krav införs, förutom behovet av skydd, för att få permanent uppehållstillstånd. Röda Korset är kritiskt till flera av förslagen mot bakgrund av det vi ser i våra verksamheter för flyktingar, asylsökande och andra migranter. Dock välkomnar Röda Korset att regeringen till viss del tagit till sig av den kritik som framkommit under remitteringen av migrationskommitténs förslag.

−Förslaget som regeringen aviserar innebär bland annat att många barn och föräldrar kommer att behöva leva åtskilda under lång - för vissa oöverskådlig - tid, vilket påverkar hela familjen. Det är ofta är kvinnor och barn som lever ensamma kvar i krigszoner och flyktingläger. Därför är det viktigt att det gentemot ursprungsförslaget nu aviseras en lite bredare möjlighet till undantag från försörjningskraven i vissa fall, säger Martin Ärnlöv, generalsekreterare för Svenska Röda Korset

Röda Korset är positivt till att regeringen nu slår fast att barn ska kunna få uppehållstillstånd av humanitära skäl om det föreligger särskilt ömmande omständigheter. Ur ett barnrättsligt perspektiv är en sådan återgång mycket viktig, särskilt mot bakgrund att lagen ändrades 2014 just med hänsyn till att andra skrivningar ansågs ge alltför orimliga konsekvenser och att barnrättsperspektivet behövde förtydligas. När det gäller den utvidgade möjligheten att få uppehållstillstånd av humanitära skäl för vuxna som föreslås så måste det förstås mot bakgrund av den i övrigt mycket restriktiva migrationslagstiftningen med exempelvis korta, tidsbegränsade uppehållstillstånd och effekterna detta medför.

−Röda Korset anser att de utvidgade möjligheterna att få uppehållstillstånd av humanitära skäl för både barn och vuxna är nödvändiga för att undvika orimliga konsekvenser av en i övrigt mycket restriktiv lagstiftning. De som berörs är exempelvis mycket svårt sjuka eller traumatiserade barn och vuxna, människor som utsatts för övergrepp eller som spenderat en majoritet av sin barndom i Sverige. Det är en liten grupp människor men de är i mycket utsatta situationer, säger Martin Ärnlöv

Röda Korset är kritiskt till att regeringen väljer att gå fram med förslaget om språk- och samhällskunskapskrav för permanent uppehållstillstånd även om det skjuts på framtiden. Svenska Röda Korset vill särskilt framhålla att det saknas stöd för att ett högt ställt krav på språkkunskaper leder till att integration förbättras eller främjas. Tvärtom finns evidens för att högre krav på språkkrav leder till exkludering och diskriminering. Det finns även en risk att kvinnor kommer att drabbas hårdare av det föreslagna kravet.

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Martin Ärnlöv, generalsekreterare för Svenska Röda Korset. Foto: Kim Eldinadotter.
Martin Ärnlöv, generalsekreterare för Svenska Röda Korset. Foto: Kim Eldinadotter.
Ladda ned bild

Om

Röda korset
Röda korset
Hornsgatan 54
11891 Stockholm

08-452 46 00http://www.rodakorset.se

Röda Korset finns över hela världen. Tack vare miljontals volontärer når vi fram till människor i kriser och katastrofer, även när det är svårt. Vi kämpar för att rädda liv och ge hopp, överallt och varje dag.

Följ Röda korset

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Röda korset

Ny mätning: Allt svårare för barnfamiljer att få ekonomin att gå ihop26.3.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande

En ny undersökning, genomförd av Verian på uppdrag av Röda Korset, Hyresgästföreningen, Majblomman och Rädda Barnen, pekar mot att den ekonomiska ojämlikheten mellan barnfamiljer ökat. Särskilt utsatta är ensamstående föräldrar med låg inkomst. Undersökningen visar på en ekonomisk utsatthet som bitit sig fast bland de allra mest sårbara hushållen. Den ekonomiska situationen för dessa familjer har försämrats över tid, och nära var tredje ensamstående har svårt att köpa tillräckligt med mat.

Inbjudan till pressträff 25/3: Ny undersökning om barnfamiljers ekonomiska situation13.3.2025 10:00:00 CET | Pressmeddelande

Barnfamiljers ekonomiska situation blir allt mer ansträngd. För tredje året i rad har Hyresgästföreningen, Majblomman, Rädda Barnen och Röda Korset låtit Verian (Sifo) undersöka hur familjer klarar vardagsekonomin. Resultaten är oroande. Vid vår pressträff den 25 mars kl 09.00 presenteras färska siffror och vi berättar om det växande trycket på våra verksamheter.

Ny AI-teknik ska rädda fler liv på Medelhavet11.3.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande

Idag befinner sig rekordmånga människor på flykt runtom i världen, och varje år drunknar tusentals i Medelhavet i desperata försök att nå säkerhet. Men trots att färre migranter tar just vägen över havet idag, dör fler än någonsin. Nu tilldelas Svenska Röda Korset 13 miljoner kronor från Postkodlotteriet för att förverkliga drömprojektet ”Bortom nästa horisont”, där AI-teknik ska effektivisera räddningsinsatserna.

Livsviktig kunskap i fokus: Röda Korset och Kronans Apotek utbildar tusentals i första hjälpen11.2.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande

38 procent av befolkningen skulle inte kunna ingripa och ge första hjälpen om de såg en människa falla ihop på gatan. Det visar en undersökning som Novus gjort på uppdrag av Röda Korset under hösten 2024. För att öka svenskarnas kunskap inom första hjälpen ingår Röda Korset nu ett långsiktigt partnerskap med Kronans Apotek. Partnerskapet innebär bland annat att Kronans Apoteks kunder och deras 3 600 anställda ska utbildas för att våga rädda liv genom första hjälpen.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye