Landia förvärvar fastighet i Gustavsbergs hamn

Under våren 2020 inleddes en försäljningsprocess av fastigheten Gustavsberg 1:468 (porslinsfabriken). Försäljningen har väckt ett stort intresse på marknaden och lett till sex konkreta bud. Landia AB hade det högsta budet med 110 miljoner samt följer de kriterier som satts upp utifrån en långsiktig kulturell utvecklingstanke kring fastigheten och området i Gustavsbergs hamn. Försäljningen villkoras med att Värmdö kommun återförhyr utrymme för det planerade kulturhuset:
- Det här är ett efterlängtat beslut och äntligen får vi till det kulturhus som politiken lovat sedan 2013. Jag är glad över budet, som är det högsta vi fick, och ger oss utrymme för reinvesteringar men också att det är en aktör som vi har positiv erfarenhet av. De har tidigare visat på stor hänsyn till konstnärerna i konstnärshusen då de följt sina löften vilket känns tryggt för kommunen, säger Deshira Flankör, M, kommunstyrelsens ordförande.
- Landia är mycket glada över möjligheten att förvärva fastigheten Gustavsberg 1:468 och därigenom delta i den fortsatta utvecklingen av Gustavsbergs hamn. Landias förhoppning är att i framtiden kunna stärka sin närvaro i området ytterligare, säger Jonas Ramstedt, VD på Landia.
2 500 kvm kulturhus med bibliotek
Fastigheten har sedan 2014 planerats att användas för verksamhet med inriktning på kultur-och upplevelser inom ramen för projektet ”Porslinsfabriken”. Projektets kalkyler har fördyrats, framförallt beroende på att det identifierats stora brister i takkonstruktionen och att förutsättningarna förändrats då Gustavsbergs Porslinsmuseum inte längre ingår som framtida hyresgäst.
Försäljningen villkoras med att kommunen får återförhyra drygt 2 500 kvadratmeter till det planerade kulturhuset. Där kommer bland annat bibliotek samt lokaler för dans och andra kultur- och fritidsaktiviteter. Värmdö kommun står för invändig renovering och byggnation samt inredning i de delar som kommunen återförhyr.
Utvecklingskoncept för attraktiv miljö
Under år 2019 förvärvade Landia grannfastigheten Gustavsberg 1:488, Dekor och Konstnärshuset, där bland annat G-studion huserar. Landia ser många konkreta och intressanta utvecklingskoncept för Porslinsfabriken. De utmaningar och möjligheter som är förknippade med Porslinsfabriken är i linje med och påminner om den utveckling och omvandling som Landia genomfört av grannhuset, Dekor & Konstnärshuset. Målet är att Porslinsfabriken, efter att utvecklingsarbetet är genomfört, ska bidra till att Porslinskvarterens position som en attraktiv destination stärks ytterligare och att Gustavsbergs hamn ska fortsätta utvecklas som en attraktiv plats för boende och besökare.
Landia äger och förvaltar 35 fastigheter. Företagets fastigheter har hyresgäster från olika segment som vård, bostäder, skola, kontor och industri.
Nyckelord
Kontakter
Ilona Klein GullbergKommunikationschef
Fotograf: Lars Åke Holst, Gustavsbergs Bildatelje.
Fotografens namn ska anges vid användning av bilderna.
Deshira Flankör (M)Kommunstyrelsens ordförande, Kommunalråd
Fotograf: Lars Åke Holst, Gustavsbergs Bildatelje.
Fotografens namn ska anges vid användning av bilderna.
Jonas RamstedtVD Landia
Tel:070-480 06 30jonas@landia.seBilder
Om
Värmdö kommun - skärgårdens mötesplats
Närheten till Stockholm gör Värmdö till ett attraktivt område för storstadsbornas boende, rekreation och båtliv. Vi har cirka 45 000 invånare och sommartid ökar antalet boende i Värmdö kommun till uppåt 100 000 personer, merparten med fast boende i Stockholm. Värmdö är Stockholms läns näst största kommun sett till ytan. Här finns mer än 10 000 öar och omkring 14 000 fritidshus.
Följ Värmdö Kommun
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Värmdö Kommun
Vild bild – från Värmdö till världen9.12.2025 10:14:16 CET | Pressmeddelande
Vi är glada att meddela att fotoutställningen "Vild bild – från Värmdö till världen" kommer att hängas upp i fotoparken från den 11 december 2025 till den 4 juni 2026.
Reningsverket vid Ekobacken visar tydliga resultat8.12.2025 09:51:33 CET | Pressmeddelande
Det temporära reningsverket vid Ekobacken har varit i drift sedan juli 2025 och har redan visat på betydande framsteg. Under de första fyra månaderna har anläggningen tagit bort nästan 100 kilo tungmetaller från dagvattnet som tidigare runnit mot Farstaviken.
Värmdö kommun fortsätter kraftsamlingen för klimatneutralitet5.12.2025 15:06:24 CET | Pressmeddelande
Tillsammans med Viable Cities, sex myndigheter och 48 av Sveriges 290 kommuner fortsätter Värmdö kommun sin kraftsamling i satsningen Klimatneutrala städer. Den 5 december signerade kommunstyrelseordförande Carl Kangas ett klimatkontrakt för 2026 med Viable Cities för att skynda på klimatomställningen.
Värmdö kommun stöttar projekt för en levande skärgård och landsbygd2.12.2025 09:15:00 CET | Pressmeddelande
Med kommunal medfinansiering vill Värmdö kommun ge stöd till satsningar som verkar för ett levande och hållbart samhälle i skärgården och på landsbygden. I slutet av november tog Kommunstyrelsen beslut om vilka föreningar som får medfinansiering för 2026.
Satsning på SL:s terminskort till Värmdös elever årskurs 4-925.11.2025 13:00:00 CET | Pressmeddelande
Från och med vårterminen 2026 får alla elever i årskurs 4–9, som är folkbokförda i Värmdö kommun ett terminskort för resor med SL:s kollektivtrafik.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

