Nya ŠKODA ENYAQ iV belönas med fem stjärnor i Euro NCAP

Nya ŠKODA ENYAQ iV uppnådde exceptionella resultat i de omfattande kollisions- och säkerhetstesterna i European New Car Assessment Program (Euro NCAP). Med 94% av de maximala poängen som kan uppnås för att skydda vuxna i fordonet och 89% för att skydda barn, uppnådde ŠKODAs första helelektriska SUV toppbetyg i Euro NCAP-testet - som gjordes ännu strängare 2020.
”Vi är mycket glada över att få en femstjärnig utnämning för ŠKODA ENYAQ iV i Euro NCAP-testet. Vi är särskilt stolta över resultatet för skydd av vuxna och barn. Det faktum att vi har utökat det framgångsrika rekordet med femstjärniga resultat för våra fordon även efter att de strängare testparametrarna infördes förra året bekräftar vårt starka engagemang för säkerheten för våra kunder och alla andra trafikanter.” Säger Johannes Neft, styrelseledamot i ŠKODA AUTO för teknisk utveckling.
ENYAQ iV kan utrustas med alla de avancerade assistanssystem som ŠKODA erbjuder. Front Assist med Predictive Pedestrian och Cyclist Protection varnar, precis som liksom Side Assist med Rear Traffic Alert om det finns risk för kollision med andra fordon, cyklister, fotgängare eller fasta föremål. Front Assist kan förhindra en olycka helt eller åtminstone lindra följderna av en sådan. Nya innovativa assistanssystem hjälper till att höja säkerheten ytterligare. Om en kollision med ett annat fordon, en fotgängare eller cyklist skulle vara nära förestående hjälper t.ex. Collision Avoidance Assist föraren genom att göra riktade ingrepp i styrningen för att förhindra en olycka. När man ska svänga vänster i en vägkorsning, kan Turn Assist upptäcka mötande trafik redan i ett tidigt skede och då varna föraren och automatiskt bromsa bilen till stopp. När en dörr öppnas, varnar Exit Warning föraren om något fordon eller en cyklist skulle närma sig bakifrån. Varningen ges dels som en ljudsignal, dels via en ljussignal och i sidobackspegelns kåpa.
Om en kollision skulle vara nära, trots alla assistanssystem eller om föraren börjar panikbromsa, kommer den proaktiva funktionen Crew Protect Assist automatiskt att vidta olika åtgärder för att skydda i bilen ska vara skyddade på bästa möjliga sätt. Systemet spänner säkerhetsbältena och stänger rutorna och det skjutbara panoramasoltaket, både inför en kollision och om bilen riskerar att få sladd eller slå runt. Upp till nio krockkuddar skyddar föraren och passagerarna i ENYAQ iV vid en eventuell kollision. Krockkuddar på förar- och passagerarplats fram är standard, precis som sidokrockkuddar fram och två sidoskyddsgardiner som täcker sidorutorna i fram- och baksätet. En mittkrockkudde mellan framsätena minskar risken för att föraren och framsätespassageraren stöter ihop och skadas. Som tillval finns två ytterligare krockkuddar för ytterplatserna i baksätet.
European New Car Assessment Program (Euro NCAP) grundades 1997 av transportministerier, bilklubbar, försäkringsföreningar och forskningsinstitut från åtta europeiska länder. Organisationen genomför krocktester på nuvarande fordonsmodeller och utvärderar deras aktiva och passiva säkerhet. Under de senaste åren har testerna kontinuerligt skärpts och inkluderar nu olika kollisionsscenarier. Även om först endast resultaten av krocktester utvärderades, har klassificeringen av aktiva säkerhetssystem, liksom förarassistanssystem, nu en större vikt i den övergripande utvärderingen.
Red Dot Award
ENYAQ iV gjorde ett starkt intryck och vann det prestigefyllda priset Red Dot Award för enastående produktdesign. Den helelektriska SUV: n vann med sitt uttrycksfulla, kraftfulla designspråk. Tillsammans med ENYAQ iV fortsätter därmed den tjeckiska biltillverkarens framgångssaga med den eftertraktade utmärkelsen; ŠKODA AUTO har hittills vunnit 16 Red Dot Awards.
Nyckelord
Kontakter
Veronica NilssonPress och Sponsoransvarig ŠKODA Sverige
Tel:+46701647861veronica.nilsson@skoda.seBilder
Om
ŠKODA AUTO
- grundades under den banbrytande perioden för bilen 1895, vilket gör ŠKODA till en av de äldsta biltillverkarna i världen
- erbjuder nio huvudmodeller på den svenska marknaden: FABIA, CITIGO, SCALA, KAMIQ, OCTAVIA, KAROQ, KODIAQ, SUPERB och ENYAQ
- levererade mer än 1,25 miljoner bilar till kunder över hela världen under 2018
- har varit en del av Volkswagen Group sedan 1991. Volkswagen Group är en av de mest framgångsrika biltillverkarna i världen. ŠKODA AUTO, i samarbete med gruppen, tillverkar och utvecklar oberoende bilar såväl som komponenter, motorer och växellådor
- har verksamhet på tre platser i Tjeckien, tillverkning i Kina, Ryssland, Slovakien, Algerien och Indien huvudsakligen genom grupp-partnerskap, samt i Ukraina och Kazakstan genom lokala partners.
- har över 35 000 anställda globalt och är aktiv på mer än 100 marknader
- fortsätter framåt med övergången från att vara en traditionell biltillverkare till målsättningen att bli ett ”Simply Clever-företag för de bästa mobilitetslösningarna” som en del av ŠKODA 2025-strategin.
Följ Škoda Sverige
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Škoda Sverige
Škoda Elroq får 5 stjärnor i Euro NCAP – Enyaq och Octavia behåller toppresultaten19.11.2025 10:27:02 CET | Pressmeddelande
Škoda Elroq har tilldelats högsta betyg – 5 stjärnor – i det oberoende säkerhetstestet Euro NCAP. Den helt elektriska kompakta SUV:en imponerade i samtliga kategorier och befäster Škodas långa rad av toppresultat: alla nyutvecklade modeller sedan 2008 har fått 5 stjärnor.
Škoda står starkt på en tuff marknad – fortsätter leverera starka resultat när 2025 går mot sitt slut11.11.2025 13:24:04 CET | Pressmeddelande
Trots ett utmanande marknadsläge med avvaktande konsumenter och hård konkurrens på den svenska bilmarknaden fortsätter Škoda att visa styrka. När 2025 närmar sig sitt slut står märket fast vid sin position som ett av Sveriges mest efterfrågade bilmärken – med stabil försäljning, hög kundnöjdhet och växande intresse för framför allt de eldrivna modellerna Enyaq och Kodiaq som erbjuds med flera valbara drivlinor. – ”Vi är mycket stolta över att vi lyckats hålla i vår positiva utveckling även under ett år som varit tufft för hela branschen. Det visar att vårt modellprogram och vår strategi för Sverige är rätt i tiden,” säger Jens Reichert, märkeschef för Škoda Sverige. Stark avslutning på året Efter ett rekordstarkt första halvår 2025, där Škoda ökade sina registreringar med 54 procent jämfört med samma period föregående år, har märket till och med oktober behållit sin position bland Sveriges sex mest registrerade bilmärken och noterar en ackumulerad marknadsandel på 6,3%. Modellerna Enya
Epiq förhandsvisas: En tydlig inblick i Škoda mest prisvärda el-SUV8.9.2025 13:36:10 CEST | Pressmeddelande
Konceptbilen av Škoda Epiq ger en tydlig förhandsvisning av tillverkarens kommande hel-elektriska stads-SUV, vars produktion planeras att starta under 2026. Epiq blir första modell att fullt ut anamma Škodas nya formspråk "Modern Solid" som kännetecknas av en djärv, minimalistisk exteriördesign med ett funktionellt inre. Epiq är designad för vardagsbruk: den är kompakt (4,1 m lång), har plats för fem personer, ett bagageutrymme på 475 liter och en räckvidd på upp till 425 km. Startpriset för produktionsmodellen förväntas ligga i nivå med förbränningsversionen Kamiq, vilket gör Epiq till Škodas mest prisvärda elbil hittills.
Škoda ökar kraftigt i Sverige – 54 % fler registreringar första halvåret 202511.7.2025 08:31:42 CEST | Pressmeddelande
› ŠKODA ingress › Ingress
Elroq – den mest sålda elbilen i Europa under april28.5.2025 13:38:36 CEST | Pressmeddelande
Škodas senast lanserade elbil, den kompakta SUV:en Elroq, gör succé på den europeiska marknaden. I April 2025 var Elroq den mest sålda elbilen i Europa med 7.998 registrerade bilar. Škoda som varumärke var det tredje mest sålda bilmärket i Europa under samma månad.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum


