Inga svenska medaljer på EM under lördagen

Tommy Macias (-73 kg) gick flera långa och intensiva matcher i grundomgången. Redan den första matchen mot Rumänen Adrian Sulca gick till golden score där Macias slutligen tog hem segern genom ett kast. Den andra matchen mot portugisen Joao Fernando vann Macias i slutminuten genom en fasthållning.
I kvartsfinalen ställdes Tommy Macias mot Nils Stump från Schweiz. Det blev en lång och intensiv match med flera kastförsök från både Macias och Stump. Det var tillslut Stump som drog det längsta strået när han genom en benkast fick ner Macias i mattan. Förlusten innebar återkval för Macias.
I återkvalet stod ryssen Musa Mogushkov för motståndet. Även den här matchen blev en långdragen och händelserik historia med flera attacker från båda sidor. Det var först 2.28 in i golden score som matchen avgjordes när Macias i ett kastförsök drog på sig en tredje och sista varning.
Robin Pacek (-81 kg) lottades in i tävlingen i andra omgången och ställdes då mot Marcel Cercea från Rumänien. Pacek kopplade tidigt greppet om matchen och kastade först rumänen på en waza-ari (poäng) och fick strax därefter till ytterligare ett kast som gav Pacek segern.
I nästa match väntade Ivaylo Ivanov från Bulgarien i en lång match som gick till golden score. Halvminuten in i golden score lyckas Ivanov få ner Pacek i mattan och koppla ett halslås på honom, vilket innebar vinst för Ivanov.
Nya medaljchanser under söndagen
I morgon söndag fortsätter EM med de tyngre viktklasserna. För Sverige tävlar tävlar Marcus Nyman (-90 kg) och Joakim Dvärby (-100 kg).
Hålltider:
11.00 Grundomgång, semifinaler och återkval.
17.00 Bronsmatcher och finaler.
Tävlingen går att följa live på https://live.ijf.org/.
Nyckelord
Kontakter
Kristin JohanssonKommunikatör
Tel:076-172 56 32kristin.johansson@judo.seRobert ErikssonLandslagschef
Tel:073-545 01 35robert.eriksson@judo.seBilder


Om
Svenska Judoförbundet (SJF) är en medlemsstyrd organisation som består av ca 20 000 medlemmar organiserade i omkring 160 klubbar. Svenska Judoförbundet verkar för att utvecklingen inom judo i Sverige ska gå framåt och har som syfte att främja medlemsklubbarnas verksamhet såväl som den nationella och internationella verksamheten. SJF arbetar för en jämställd judomiljö där alla som vill ska kunna delta. SJF bedriver verksamhet från barn till veteran där majoriteten av medlemmarna är mellan 7 och 12 år. Både det svenska landslaget och paralandslaget i judo är framgångsrika internationellt och har tagit flera medaljer vid internationella mästerskap och på världstouren. www.judo.se
Följ Svenska Judoförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Judoförbundet
Tara Babulfath utslagen ur EM efter omdiskuterad förlust23.4.2025 14:38:31 CEST | Pressmeddelande
Som toppseedad inför Europamästerskapen och med en imponerande tävlingsperiod bakom sig, med VM-brons i maj, OS-brons i juli samt medalj på samtliga tävlingar därefter, inklusive guld på U23-EM, var Tara Babulfath en av huvudfavoriterna inför årets EM. Men mästerskapet tog slut tyvärr redan i andra omgången efter att Babulfath tilldelats tre varningar och därmed diskvalificerats.
Sveriges trupp till judo-EM 202516.4.2025 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Den 23-27 april avgörs EM i judo i Podgorica, Montenegro. Den svenska truppen till årets mästerskap består av OS-bronsmedaljören Tara Babulfath, silvermedaljören vid Gran Prix i mars Ida Eriksson, och nykomlingen Karl Bååthe, som slog ut regerande europamästaren och OS-silvermedaljören vid Grand Slam i Tbilisi i slutet av mars.
Karl Bååthe besegrar OS-tvåan23.3.2025 15:50:26 CET | Pressmeddelande
Ingenting är omöjligt, en devis det svenska judolandslaget har anammat. Under helgens Grand Slam i Tbilsi har det blivit medalj för medaljfavoriten Tara Babulfath, semifinal för Ida Eriksson och idag kvartsfinal för Karl Bååthe efter en mycket meriterande seger mot OS-silvermedaljören och hemmahoppet Ilia Sulamanidze.
Ida Eriksson når medaljmatch på Grand Slam22.3.2025 16:01:35 CET | Pressmeddelande
Ida Eriksson fortsätter prestera på topp efter GP-silvret senast, som tog henne upp till 18:e plats på världsrankningen. Vår världsstjärna Tara Babulfath fortsätter skämma bort oss med medaljer, och nu vill uppenbarligen Eriksson göra likadant. Idag nådde Eriksson semifinal på Grand slam i Tbilisi innan OS-femman Sanne van Dijke, Nederländerna, blev för svår.
Brons till Tara Babulfath på Tbilisi Grand Slam21.3.2025 16:01:24 CET | Pressmeddelande
Tara Babulfath fortsätter att imponera på den internationella judoscenen. Under helgens Grand Slam i Tbilisi, Georgien, säkrade hon en bronsmedalj och befäste därmed sin position i världseliten.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum