
Ny rapport avfärdar myter om nätläkare
Jönköping Academy presenterade i dag en rapport som visar att de som använder nätläkare gör det i stället för att vända sig till andra vårdgivare och att de har god förmåga att själva bedöma om de behöver läkarhjälp. Av rapporten framgår även att nätläkartjänster upplevs vara både säkra och kostnadseffektiva.
Forskare vid Jönköping Academy har på initiativ av Sveriges Kommuner och Landsting (SKL) studerat registerdata och intervjuat patienter som genomfört digitala vårdbesök. Totalt omfattade rapporten studier av 10 400 patienter som under 17 månader hade haft 17 301 digitala vårdmöten, varav 15 211 med läkare. Rapporten presenterades i dag på ett seminarium på SKL.
– Rapporten visar att patienterna är mogna att själva avgöra vilken hjälp de behöver och att de tycker våra tjänster är säkra och kostnadseffektiva för både samhället och dem själva. Att vi tillsammans dessutom ställt 1400 olika diagnoser visar på bredden av den vård vi kan ge, säger Henrik Kangro, medicinskt ledningsansvarig läkare Min Doktor.
– Vi fyller en viktig funktion inom vården och driver utvecklingen framåt. De som behöver vård ska inte behöva vänta i onödan och bli frustrerade över att inte få tid på eller ens kontakt med sin vanliga vårdcentral för ärenden som går att hantera på distans, säger Daniel Persson affärsutvecklingschef Min Doktor.
Några av rapportens slutsatser:
90 procent av de digitala vårdmötena har varken föregåtts eller följts av kontakt med annan vårdgivare.
Endast 3,6 procent av ärendena följs av ett fysiskt primärvårdsbesök för samma åkomma inom sju dygn. Detta talar för att för den typ av vårdbehov som digitala läkartjänster innebär, möter individens behov och inte leder till fysiskt besök i primärvård.
90 procent av patienterna har endast genomfört ett digitalt vårdmöte under den studerade perioden.
Tio patienter, motsvarande mindre än 0,1 procent, hade genomfört 20 besök eller fler under perioden.
Akut övre luftvägsinfektion utgör 4,7 procent av de ställda diagnoserna, vilket är samma procentandel som på fysiska vårdcentraler.
De 10 vanligaste diagnoserna utgör 20 procent av samtliga ärenden - totalt handlar det om 1400 olika typer av diagnoser.
Av studiens kvalitativa del framgår att många patienter känner frustration över svårigheten att få tid på den lokala vårdcentralen. Många upplever även att deras arbetssituation eller familjeförhållanden försvårar möjligheten att göra fysiska vårdbesök.
De intervjuade patienterna har god kännedom om tjänsten 1177 Vårdguiden och anger i många fall att de valt bort denna eftersom de bedömde att de inte hade kunnat få hjälp därigenom. ”Informanterna som sökt för mer komplicerade hälsofrågor (…) skulle inte ha tagit upp frågan med en sjuksköterska på 1177 sjukvårdsrådgivning.”.
Kontakter
Petronella WargPA & KommunikationschefMin Doktor
Tel:010 160 04 06Tel:073 342 49 23petronella.warg@mindoktor.seOm
Min Doktor grundades av läkare 2013 och erbjuder digitala vårdmöten, vårdcentraler samt ett tjugotal vård- och vaccinationsmottagningar i landet. Min Doktor ägs bland annat av Apotek Hjärtat, EQT Ventures och Swedbank Robur Ny Teknik. Huvudkontoret ligger i Malmö.
Följ Min Doktor
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Min Doktor
"En gamechanger inom astmavården" – nu kan vi ställa diagnos digitalt16.5.2022 08:47:42 CEST | Pressmeddelande
Var tionde svensk uppskattas leva med astma och det är viktigt att få rätt behandling. Min Doktor har behandlat 2 000 astmapatienter digitalt sedan 2019 och nu skalar vi upp vår kvalitetssäkrade behandlingsmodell och kan som första vårdgivare erbjuda digital utredning av astma, kontinuerlig spirometri och personlig behandlingsplan. "Detta är ett stort kliv framåt och här finns en möjlighet att verkligen hjälpa personer med astma och korta vårdköer", säger Hans Lindholm, specialistläkare samt drifts- och utvecklingsläkare på Min Doktor.
Positiv start på TBE-säsongen – ökat intresse för TBE-vaccination6.5.2022 07:46:53 CEST | Pressmeddelande
Förra året nästan fördubblades antalet fall av TBE i Sverige. På Min Doktors vård- och vaccinationsmottagningar märks nu ett ökat intresse för TBE-vaccinering, där nästan 25 procent fler vaccinerade sig under april 2022 jämfört med samma månad i fjol.
Min Doktor och Svenska Orienteringsförbundet i samarbete för ett ökat skydd mot TBE3.3.2022 10:15:00 CET | Pressmeddelande
Min Doktor och Svenska Orienteringsförbundet har inlett ett samarbete i syfte att bidra till ett ökat vaccinationsskydd mot TBE och en bättre folkhälsa. "Vi hoppas på att fler människor kommer ut i naturen och rör på sig, i kombination med att färre drabbas av TBE" säger Fredrik Tanfara hos Svenska Orienteringsförbundet.
Sörmlands bästa vårdcentral enligt patienterna2.2.2022 10:59:47 CET | Pressmeddelande
Min Doktors vårdcentral i Nyköping får högst betyg av alla vårdcentraler i Sörmland och rankas även högt i landet, enligt en patientenkät från Sveriges kommuner och regioner (SKR). – Det är fantastiskt roligt och ett kvitto på att vårt ihärdiga arbete gett resultat, säger verksamhetschef Marie Skarfors.
Min Doktor börjar med covid-19-vaccinering i Bromma12.1.2022 14:57:33 CET | Pressmeddelande
Från och med imorgon, torsdag 13 januari, kan stockholmare vaccinera sig mot covid-19 på Min Doktors vård- och vaccinationsmottagning vid ICA Maxi på Bromma Blocks. Vaccinationerna erbjuds måndag till fredag och bokas genom Region Stockholms app Alltid öppet.
Min Doktor