Nu satsar vi i Berga

Vi som bor i Linköping vet att det varit en del oroligheter i och omkring Berga centrum den senaste tiden. Vi ser också i våra kundundersökningar och trygghetsvandringar att det finns en del att göra för att boende ska känna sig trygga i området. Just därför är det här samarbetet så viktigt. Ett stadsdelscentrum sätter ofta stort avtryck för hur hela stadsdelen upplevs.
Det faktum att vi som deltar i det här samarbetet är väletablerade aktörer i området med en långsiktighet i vår verksamhet borgar för att det här samarbetet kommer gynna både boende i Berga, besökare i området och i slutändan även Linköping som stad. Vi som fastighetsägare kan naturligtvis inte göra allt, men vi kan göra mycket. Tiden då en fastighetsägare enbart jobbade med fastigheter är förbi. Att underhålla våra fastigheter och säkerställa att vi erbjuder bra bostäder är givetvis fortsatt vår kärnverksamhet, men minst lika viktigt är att vi arbetar med trygghetsskapande åtgärder, lyssnar på våra hyresgäster, är närvarande och skapar levande och attraktiva områden. Kort sagt, att vi skapar goda boendemiljöer där människor trivs och känner sig trygga.
Det är för tidigt att gå in på detaljer kring vad samarbetet kommer innebära men vi ser stor potential i området. Alltifrån att vidareutveckla Berga centrum och ge rum för fler kommersiella inslag och service och skapa utemiljöer och platser där människor vill mötas till att skapa ytterligare 250-300 nya bostäder i området.
Nu följer fortsatta diskussioner mellan oss fastighetsägare och kommunen för att hitta vägar framåt för att fortsätta utveckla Berga centrum.
Vill du ta del av hela pressträffen kan du göra det här:
Fredrik Törnqvist
VD, AB Stångåstaden
Jag hoppas med mina blogginlägg bidra till en ökad förståelse för vår verksamhet och vad vi som bostadsbolag bidrar med till att göra samhället och Linköping i synnerhet till en bättre stad att bo och leva i. Har du tips och idéer vad jag borde ta upp så tveka inte att ta en kontakt med mig via LinkedIn eller Twitter.
Twitter: @f_tornqvist
LinkedIn: Fredrik Törnqvist
Bilder

Om
Stångåstaden är det största bostadsbolaget i Linköping och ägs av Linköpings kommun. Vi äger och förvaltar cirka 18 000 lägenheter, 4 100 av dem är studentbostäder och förvaltas av dotterbolaget Studentbostäder i Linköping AB. Dessutom har vi cirka 40 byggnader med kulturhistoriskt värde som förvaltas av dotterbolaget Kulturfastigheter.
Följ Stångåstaden
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Stångåstaden
Vi ställer om för framtiden och för ett växande Linköping16.4.2025 08:00:00 CEST | Blogginlägg
För att möta nya krav från både omvärlden och våra kunder genomför vi nu flera viktiga förändringar inom Stångåstaden. Vi samlar bostadsförvaltningen i en gemensam organisation, ställer om våra arbetssätt för att främja samarbete och satsar stort på digital utveckling. Målet är att bli ett ännu bättre bostadsbolag – redo för framtiden och för ett växande Linköping.
Stångåstaden lanserar Squareshare – nytt coliving-koncept för framtidens arbetsliv27.3.2025 13:12:14 CET | Pressmeddelande
När företag växer behövs rätt kompetens – och ett boende som gör det enkelt att flytta till en ny stad. Därför lanserar Stångåstaden nu Squareshare - ett nytt coliving-koncept i stadsdelen Ebbepark i Linköping, skapat för att stötta företagens rekrytering och stärka Linköpings attraktionskraft.
Tre 1700-talsbyggnader på Stora torget i Linköping rustas för framtiden18.3.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Fastigheterna på Stora torget 6, 7 och 8 är en viktig del av stadens historia och har ett högt kulturhistoriskt värde. De klassas som särskilt värdefulla enligt plan- och bygglagen, och nu inleds en varsam renovering för att bevara fastigheternas unika karaktär och lyfta fram deras arkitektoniska och kulturhistoriska värden.
Stångåstadens hyror för 2025 klara25.2.2025 10:00:02 CET | Pressmeddelande
En ny hyresöverenskommelse har träffats gällande Stångåstadens hyror för 2025. Överenskommelsen innebär en höjning av hyrorna med 5,1 procent och gäller från den 1 februari 2025. För nyproducerade bostäder blir höjningen 3 procent.
För tredje året i rad - ökad kundnöjdhet hos våra lokalhyresgäster14.2.2025 09:18:24 CET | Pressmeddelande
Stångåstaden genomför årligen kundundersökningen AktivBo där lokalhyresgäster får möjlighet att tycka till om sin lokal och Stångåstadens service. För tredje året i rad har kundnöjdheten hos lokalhyresgästerna ökat, vilket är ett kvitto på att målmedvetet jobb ger resultat.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum