Ving har fortsatt förbättra sitt hållbarhetsarbete under pandemiåret

– Som det ledande semesterföretaget i Norden, med resor till många destinationer runt om i världen, har vi alltid ett ansvar att agera hållbart och att fortsätta öka de positiva effekterna av turismen, samtidigt som vi vill minimera vår negativa påverkan, som vårt klimatavtryck, säger Fredrik Henriksson, kommunikations- och hållbarhetschef i Nordic Leisure Travel Group och Ving.
Turism är en av drivkrafterna för global ekonomisk tillväxt och står för 1 av 10 jobb över hela världen samt 10 % av världens BNP. Turismen kan genom sin storlek stimulera både ekonomisk och social utveckling samt hållbara investeringar och spela en betydande roll för att uppnå Agenda 2030.
– Att ha kontroll över alla delar av semesterresan gör det möjligt för oss att optimera varje resa också ur ett hållbarhetsperspektiv - från start till touch-down, fortsätter Fredrik Henriksson.
Några av höjdpunkterna från året som gått:
- Vårt eget flygbolag Sunclass Airlines rankas som ett av de mest effektiva flygbolagen i branschen och har under verksamhetsåret 2019/2020 levererat ett genomsnittligt fotavtryck på 66 gram CO2 per passagerarkilometer. Detta är nära hälften av det globala branschgenomsnittet.
- Vi erbjuder för närvarande det mest omfattande klimatkompensationsprogrammet i hela resebranschen: Alla flygningar, oavsett flygbolag, alla vistelser på våra egna hotell och alla busstransfers mellan flygplatser och hotell kompenseras helt genom vår partner Natural Capital Partners. Vi har klimatkompenserat för 890 000 ton CO2 (sedan april 2019).
- Alla våra egna koncepthotell, Sunwing, Sunprime och OBC, arbetar under några av de strängaste hållbarhetskraven på marknaden och uppfyller det internationellt erkända Travelife-programmet (riktlinjer och mätsystem för miljö- och social hållbarhet). 90 % har uppnått Gold standard, högsta nivå, under 2022 är målet att samtliga hotell vara certifierade.
- Vi har som mål att göra oss av med, eller byta ut, alla engångsartiklar i plast till år 2025, idag har vi bytt ut 9 miljoner engångsartiklar på våra flyg och hotell. Bland annat har en helt nya miljövänliga förpackningar införts på flygen till alla måltider. Sugrör i plast och andra plastföremål rensas bort från hotellen allt mer.
– Vi har ambitiösa planer för vår fortsatta resa och arbetar för närvarande med att sätta upp ramverket för vår hållbarhetsstrategi och som är mer långsiktig än vår tidigare treårsplan. Planen kommer att vara en tydlig riktning för oss själva och våra ansträngningar att förbättra vårt sätt att göra affärer, avslutar Fredrik Henriksson.
Läs mer i vår hållbarhetsrapport >>> samt på våra hållbarhetssidor >>>.
Nyckelord
Kontakter
Fredrik HenrikssonKommunikations- och hållbarhetschef Vinggruppen i Norden
Tel:08-55513124fredrik.henriksson@ving.seBilder
Om
Ving är en del av Nordic Leisure Travel Group (NLTG), som med en marknadsandel på 31 procent är Nordens ledande semesterföretag. Ving etablerades 1956 och har lång erfarenhet av att erbjuda svenska semesterfirare såväl klassiska paketresor som egenpaketerade resor med reguljärflyg samt kryssningar. I NLTG ingår researrangörerna Ving, Globetrotter, Spies, Tjäreborg, flygbolaget Sunclass Airlines samt de egna koncepthotellen Sunprime Hotels och Sunwing Family Resorts samt Ocean Beach Club och vännerna Lollo & Bernie. Ving ägs av Petter Stordalens Strawberry Group, Altor Funds och TDR Capital.
Följ Ving AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Ving AB
Ving lanserar ny nordisk reklamkampanj: ”Semester du inte vill hem från”23.12.2025 07:30:00 CET | Pressmeddelande
På juldagen går startskottet för Vings nya reklamkoncept som ska framkalla den känsla vi alla känner igen: när man inte vill åka hem från semestern. Med igenkänning och humor, kryddat med semesterscener ska tre nya reklamfilmer – tillsammans med kreativt innehåll i digitala och sociala kanaler – skapa uppmärksamhet och få semestersugna svenskar att boka resor. Bakom det nya kampanjmanéret står svenska Perfect Fools och danska Robert/Boisen & Like-Minded i samarbete med Vings Inhouseavdelning.
Ving först ut att lansera direktcharter till Vlora i Albanien till sommaren18.12.2025 09:26:53 CET | Pressmeddelande
När portarna till en helt ny internationell flygplats i Albanien öppnas i vår, med Vlora Airport, blir Ving blir först ut i Norden att lansera direktcharter till den södra kusten av landet. Senast Ving erbjöd Albanien var till resmålet Saranda, men då med en längre transfer från grekiska Korfu. Nu erbjuds avgångar med det egna flygbolaget Sunclass Airlines direkt till Vlora med start den 3 juni och ett utökat program med fyra olika resmål.
Ving lanserar direktflyg till Krabi från Arlanda nästa vinter12.12.2025 09:35:26 CET | Pressmeddelande
Ving gör det nu enklare för svenska resenärer att uppleva Thailands mest älskade resmål. Inför vintersäsongen 2026/2027 startar Ving direktflyg från Stockholm Arlanda till Krabi med det egna flygbolaget Sunclass Airlines moderna Airbus A330-900neo. Destinationen finns sedan länge i Vings program, men senast direktflyg erbjöds var för närmare 20 år sedan.
Ving utökar chartern från Luleå med attraktiva sommaravgångar till Rhodos9.12.2025 10:07:58 CET | Pressmeddelande
Mitt under högsäsongen kan norrbottningarna glädjas åt ytterligare en charterdestination från Luleå Airport när Ving lanserar Rhodos som en nyhet. Första flyget lyfter den 24 juni och därefter erbjuds avgångar fram till och med den 19 augusti. För resenärer i Norrbotten innebär satsningen smidiga resor till en av Medelhavets mest uppskattade öar – utan mellanlandning. Satsningen kompletterar sommarens övriga destinationer; Mallorca, Cypern och Kreta.
Reseboom under Black Week2.12.2025 13:00:00 CET | Pressmeddelande
Det är inte bara inredning, kläder och elektronik som skapar köplust bland svenskarna under Black Week. I år passade extra många på att unna sig en resa till varmare breddgrader, där sommarresorna var extra hett villebråd. Under Black Week såg Sveriges största resebolag Ving en ökning med hela 40 procent på sålda sommarresor jämfört med samma tid i fjol. Black Week följer därmed det starka bokningsmönster som resebolaget sett under hela hösten.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum



