Lotta Schelin uppmanar unga fotbollstjejer att våga drömma stort – join a Team!

Lotta Schelin är en av vårt lands främsta fotbollsspelare genom tiderna och hennes meritlista är lika lång som imponerande. Hon har bland annat tagit emot diamantbollen fem gånger, blivit uttagen i världslaget, vunnit OS-silver och VM-brons, blivit fransk ligamästare åtta gånger och kammat hem tre vinster i Champions League.
Det är första gången Sverige anordnar en Champions League-final, vilket är ett fint kvitto på att vårt land har en självklar plats på fotbollskartan, både på dam- och herrsidan. För att sätta Göteborg och Sverige på kartan ytterligare har man i de digitala kampanjer som skapats kring finalen använt sig av #equalgoalsgothenburg för att på så sätt ytterligare belysa satsningen på en jämställd fotbollsvärld.
Göteborgs Fotbollförbund och Göteborg & Co, som är en del av Göteborgs Stad storsatsar därför på kampanjen ”Join a Team” som är en av fyra viktiga legacyprojekt som pågår inför och i samband med finalen. Fokus i den här kampanjen är att locka fler tjejer att anmäla sig och börja spela fotboll.
Legacyprojekten är en viktig del i Svenska Fotbollförbundets satsning Plus 10 000, där målet och visionen är att tillsammans inspirera och stimulera så att fler flickor och kvinnor blir en del av fotbollsfamiljen. Det här innebär fler tjejer som fotbollsspelare, fotbollsledare, fotbollsdomare samt andra viktiga roller i klubbar och föreningar.
Lotta Schelin, som förutom att fronta den digitala kampanjen ”Join a Team” även är officiell ambassadör för finalen, uppmanar alla unga tjejer att våga drömma stort och att bli en del av fotbollsfamiljen.
– Oavsett om du har som mål att spela en Champions League-final eller om ditt mål är att du vill röra på dig och träffa nya vänner kommer fotbollen att skapa band och relationer som du i många fall kommer ha med dig livet ut. Som lagspelare tar du med dig viktiga lärdomar även utanför fotbollsplanen, som till exempel hur en grupp fungerar, hur man tar hänsyn till andra människor och hur man håller ihop i både framgång och motgång, säger Lotta.
För mer information & anmälan besök: https://www.svenskfotboll.se/joinateam/.
Under #equalgoalsgothenburg i sociala medier lyfts nu en mer jämlik fotbolls- och sportvärld där alla är välkomna; oavsett kön, ålder eller bakgrund.
Kontakter
Thomas WalfridssonProjektledare för UEFA Women's Champions League Final 2021Göteborg & Co
Tel:+46 706-92 40 96thomas.walfridsson@gotevent.seGöran HavikProjektledare internationella evenemangSvFF
Tel:08-735 95 88Anette WigerudEvenemangsansvarigGFF
Tel:031-761 07 11Bilder


Om
Göteborg & Co:s mål är att få fler att upptäcka och välja Göteborg.
Det görs genom att i bred samverkan leda och driva utvecklingen av Göteborg som hållbar destination, så att alla som lever och verkar här gynnas av en växande besöksnäring.
Göteborg & Co är moderbolag i klustret Turism, Kultur & Evenemang där Liseberg, Got Event och Göteborgs Stadsteater ingår. Göteborg & Co är en del av Göteborgs Stad.
Ladda ner bilder från vår mediabank.
Följ Göteborg & Co AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Göteborg & Co AB
Davis Cup tillbaka i Göteborg – Sverige spelar för plats i världseliten25.4.2025 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
Göteborg blir återigen scen för världstennis – för första gången på 18 år spelas Davis Cup i staden. Sverige ställs mot Tunisien i en betydelsefull landskamp i Partille Arena den 12–13 september. Segraren kvalificerar sig för nästa års Davis Cup Qualifiers.
Junior VM i ishockey i Göteborg vinner Gyllene Hjulet – är årets hållbara event 202524.4.2025 09:04:49 CEST | Pressmeddelande
När Gyllene Hjulet delades ut på kvällen den 23 april var det göteborgskt i topp. JVM i ishockey 2024, som var det första stora ishockeyevenemanget i världen som hållbarhetscertifierades, utsågs till årets hållbara event.
Premiär för populära veganmarknaden på Grönsakstorget24.4.2025 07:30:00 CEST | Pressmeddelande
Förra året drog veganmarknaden Vegan market in Gothenburg (tidigare Papi’s veganmarknad) mellan 3500 - 5000 besökare vid varje tillfälle de stod på sommartorget. Nu kommer marknaden tillbaka under fyra tillfällen med premiär på lördag 26 april.
Göteborgs Kulturkalas 28–30 augusti utökar området i centrum – Bob Hund gör sin sista göteborgsspelning, även Seinabo Sey, Silvana Imam, Marcus & Martinus och Y4ska klara23.4.2025 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
Göteborgs Kulturkalas släpper nu de första artisterna för 2025. Ikoniska rockbandet Bob Hund gör sin sista göteborgsspelning på den stora scenen vid Kungstorget. Klara är även Seinabo Sey, Silvana Imam, Marcus & Martinus och Y4ska. En nyhet för i år är att det tillkommer nya festivalområden i centrala stan när Kulturkalaset genomförs 28–30 augusti.
Boule-VM 2027 kommer till Göteborg och Scandinavium11.4.2025 07:34:09 CEST | Pressmeddelande
Nu är det klart att Boule-VM kommer att avgöras i Göteborg den 2–5 september 2027. Med Scandinavium som arena kommer de bästa boulespelarna från hela världen att tävla om världsmästartitlarna.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum