Fler elsparkcyklar i Jönköping
- Vi tror att vi kan hantera fler elsparkcyklar än vi har haft. Det är svårt att veta exakt var gränsen går, men i nuläget har vi bedömt denna gräns som rimlig, men självklart behöver vi utvärdera detta efterhand, säger Emma Svärd, verksamhetschef på stadsbyggnadskontoret.
- De som använder elsparkcyklarna behöver verkligen visa om detta är någonting vi ska ha i vår stad. Man måste tänka på att det finns personer med en funktionsnedsättning som kan råka illa ut. Vår uppmaning är att alltid parkera elsparkcykeln i eller intill ett cykelställ. Det är där vi tycker de ska parkeras, säger Emma.
Kommunen kommer skylta tydligare var det är lämpligt att parkera. Eventuellt kommer ytterligare informationsinsatser krävas för att alla ska veta hur man bidrar till en trevlig och trafiksäker stadsmiljö där alla kan ta sig fram.
Bolagen har fått polistillstånd där kommunen ställer villkor. Tiers tillstånd sträcker sig till 9 maj 2022 och Qick som sagt upp sitt tidigare tillstånd har fått ett nytt tillstånd fram till den 16 maj 2022.
Ett ytterligare krav som kommunen ställt är att cyklarna ska vara utrustade med dubbelställ för uppställning.
- Vi kommer under året fortsätta planera och utvärdera på vilket sätt vi ska fortsätta jobba med elsparkcyklar i Jönköping, säger Emma Svärd.
Den som ser en elsparkcykel som är parkerad på ett felaktigt sätt ska anmäla det till respektive aktör.
Nyckelord
Kontakter
Emma Svärd, verksamhetschef stadsbyggnadskontoret
Tel: 036-10 59 24
emma.svard@jonkoping.se
Erik BergerPresskommunikatör
Tel:036-10 57 22Tel:072-57 49 400erik.berger@jonkoping.seAnnica SnällKommunikationschef
Tel:036-105734annica.snall@jonkoping.seAnders Samuelsson (C)Ordförande
Stadsbyggnadsnämnden i Jönköpings kommun
Om
I Jönköpings kommun arbetar omkring 13 000 medarbetare för att ge våra drygt 148 000 invånare välfärd och service av hög kvalitet. Läs mer om våra verksamheter på kommunens webbplats.
Följ Jönköpings kommun
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Jönköpings kommun
Så firas det nya året in i Rådhusparken18.12.2025 15:00:00 CET | Pressmeddelande
Jönköpings kommun bjuder in till ett stämningsfullt nyårsfirande i Rådhusparken den 1 januari 2026.
Pressinbjudan: De vinner Tillgänglighets- och bemötandepriset 2025 i Jönköpings kommun17.12.2025 08:20:00 CET | Pressinbjudan
Tillgänglighets- och bemötandepriset delas ut för att uppmärksamma och uppmuntra verksamheter och företag som har speciellt god tillgänglighet och gott bemötande. Torsdag 18 december är media välkomna att närvara vid prisutdelningen.
De kan vinna Jönköpings kommuns stadsbyggnadspris 20254.12.2025 09:13:44 CET | Pressmeddelande
Jönköpings kommun delar årligen ut Stadsbyggnadspriset till ett projekt färdigställt samma år, som bidrar till att utveckla stadsbilden i kommunen. Bland årets förslag till nomineringar fanns bland annat många nybyggda skolmiljöer, flera fina renoveringsprojekt och gröna inslag som vid Solåsens parkeringar. Här är de nominerade till Stadsbyggnadspriset 2025.
Vklass tilldelas upphandlingen av lärplattform för Jönköpings skolor2.12.2025 15:20:14 CET | Pressmeddelande
Jönköpings kommun tilldelar Vklass upphandlingen av lärplattform för kommunens grundskolor och gymnasieskolor.
Nytt ESF-projekt ska hjälpa fler att bli självförsörjande1.12.2025 17:08:52 CET | Pressmeddelande
Jönköpings kommun får 14 miljoner kronor i bidrag från Europeiska socialfonden för att hjälpa personer med försörjningsstöd att snabbare komma i arbete eller studier.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
