Göteborgs offentliga måltider bjuder på 100 000 jubileumsbakelser när staden firar 400 år

Just nu förbereder storköken i Göteborg 100 000 jubileumsbakelser som ska bakas till den 4 juni. Bakelserna kommer att serveras i olika varianter av originalversionen som Yrgo har tagit fram. Förberedelserna är i full gång, det krävs mycket planering för att kunna servera tusentals bakelser på samma dag runt om i staden.
– Vi på grundskola har planerat sedan mars, vi har hjälpt varandra i förvaltningarna med idéer och förslag på vad man kan göra denna dag. Vi har lite olika gäster i våra verksamheter som vi fått anpassa. Men det har blivit en rejält boozt när vi samverkar på detta sätt. Det skapar stor delaktighet för alla som arbetar i den offentliga sektion och att vi visar vilken kraft vi har när vi arbetar över gränser. Det har varit ett roligt projekt att få ta hand om, säger Jessica Bäckström, enhetschef måltid grundskoleförvaltningen.
Engagemanget i de kommunala köken är stort. Förutom bakelserna kommer alla grundskolor servera något göteborgskt till lunch, på Hisingen kommer grundskoleeleverna serveras en riktig göteborgsk klassiker: en halvspecial. Inte helt ologiskt eftersom det var just på Hisingen som en halv special blev till på 1940-talet. De som bor på vård och omsorgsboende runt om i staden kommer också få en speciell jubileumsmeny med dillbakad torsk serverad på spenatbädd med kryddkrassesås, rökt makrillscrème och potatisterrin, samt Göteborgsbakelsen till dessert.
– Detta är ett väldigt fint initiativ. Hoppas att fler verksamheter inspireras och skapar sitt eget firande med utsmyckning, menyer och musik, och förstås tittar på direktsändningen den 4 juni, säger Therese Brusberg, chef Göteborgs 400-årsjubileum, Göteborg & Co.
Vill du baka din egen jubileumsbakelse hittar du receptet här. Vill du istället köpa hem en färdig bakelse kan du göra det från många bagerier i stan, bland andra Dahls och Steinbrenner.
Fira Göteborg den 4 juni där du är genom att följa vår direktsändning med start klockan 15.00 via goteborg2021.com. Och använd det digitala Jubileumspaketet med tips på hur du kan fira hemma.
Nyckelord
Kontakter
Charlott HolmåkerPR Manager
Presskontakt och pressansvarig på Göteborg & Co. Ansvar för destinations-PR i Sverige, Danmark och Norge. Presskontakt för Göteborgs 400-årsjubileum, Göteborgs Kulturkalas och Internationella Vetenskapsfestivalen Göteborg.
Bilder

Länkar
Om
Göteborg fyller 400 år 2021 och det vill Göteborgs Stad fira genom att utveckla Göteborg till en ännu bättre plats att besöka, leva och verka i. Med anledning av covid-19 förändrades jubileumsuppdraget genom ett beslut i kommunfullmäktige 10 september 2020. Det innebär att 2021 arrangeras ett formellt, historiskt firande av den officiella födelsedagen 4 juni och ett jubileumskalendarium samlar och uppmärksammar aktiviteter som genomförs av olika jubileumsaktörer under hela året. Samverkan kring angelägna frågor i stad och region fortsätter och det stora publika jubileumsprogrammet planeras att genomföras 2023 tillsammans med göteborgare och besökare från hela världen. Göteborgs 400-årsjubileum projektleds av Göteborg & Co som är en del av Göteborgs Stad.
Följ Göteborg & Co AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Göteborg & Co AB
Hammarkullen i fokus för nytt handslag19.12.2025 15:22:33 CET | Pressmeddelande
För fjärde gången tecknas ett handslag mellan offentliga och kommersiella bolag i Göteborg – i syfte att stärka utvecklingen i ett av stadens utsatta områden. Denna gång är det Skanska Sverige, AstraZeneca och Göteborg & Co som tillsammans med Framtidenkoncernen och Business Region Göteborg åtar sig att verka för en positiv utveckling i Hammarkullen. Målen är högt ställda och satsningen långsiktig.
Göteborg kan inte låta bli – nu återuppstår namnet Göteborgskalaset11.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Efter nästan 20 år är det dags. Göteborgs Kulturkalas byter namn – och återtar det tidigare namnet Göteborgskalaset, ett namn som många fortsatt använda. Samtidigt gör festivalen comeback på ikoniska Götaplatsen.
Inget fotbolls-EM till Danmark och Sverige 20293.12.2025 16:40:12 CET | Pressmeddelande
Det blir Tyskland som 2029 kommer att arrangera fotbolls-EM, vilket offentliggjordes av UEFA den 3 december. Beskedet innebär att EM inte kommer till Göteborg men staden lyfter vikten av samarbetet som ansökan har bidragit till.
Lydia Sandgren är Årets Göteborgare 20253.12.2025 07:00:08 CET | Pressmeddelande
Författaren Lydia Sandgren får hedersutmärkelsen årets göteborgare 2025. Med sin förmåga att skildra Göteborg har hon gett staden en större plats i litteraturen och skapat en stolthet hos många göteborgare. – Tänk så det kan gå. Jag är jätteglad för det, säger Lydia Sandgren om utmärkelsen.
Julstaden Göteborg lyser upp – här är höjdpunkterna du inte får missa6.11.2025 08:03:00 CET | Pressmeddelande
När mörkret sänker sig över Göteborg tänds Julstaden som i år bjuder på både nya och välkända inslag. Från storslagen ljuskonst i Kungsparken och vintertorg på Grönsakstorget till glimrande träd längs Avenyn och jubileumsjul i Lisebergsparken. Här är några av säsongens mest stämningsfulla upplevelser.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

