Sveriges godaste mellanmål redo för skidsäsongen
20.12.2019 11:14:00 CET | Cloetta Sverige AB | Pressmeddelande

Det har sagts tidigare men tål att sägas igen; i mer än 20 år har Kexchoklad varit ett uppskattat inslag i de svenska fjällen. Med rekordår efter rekordår hoppas vi även i år hålla i trenden och välkomna ännu fler deltagare till den populära Kexchokladjakten, en kombinerad skidorientering och ordjakt som går ut på att leta stora Kexchokladbokstäver utplacerade i liftsystemet. Förra året var det hela 65 668 härliga besökare som deltog i Kexchokladjakten.
Start och mål för Kexchokladjakten sker vid Kexchoklads mellanmålstationer som i år finns på plats i Lindvallen, Hundfjället, Björnrike och Vemdalsskalet. Självklart är även de besökare som inte är intresserade av Kexchokladjakten välkomna att komma förbi mellanmålstationerna och spela spel, lösa rebusar eller bara hänga en stund och samla energi inför nya äventyr i backen – Kexen (Kexchoklads personal i fjällen) är alltid på plats när stationen är öppen.
- Bästa sättet att hänga med i vad som händer på fjället är att gå in och följa @cloetta_kexchoklad på Instagram där det uppdateras direkt från våra mellanmålstationer hela säsongen. Du vill ju inte missa när Kexjakten drar igång i just ditt liftsystem, eller när Kexen åker runt och delar ut Sveriges godaste mellanmål för lite extra energi i backen!, säger Thomasine von Bodungen, Activation Manager på Cloetta.
Mellanmålstationerna är nyputsade, vår härliga personal är på plats och vi har laddat upp med Kexchoklad i mängder. Snart är det dags för en fantastisk säsong tillsammans – Sveriges godaste mellanmål är redo, är du?
Kontakter
Helena AntonCommunication Project ManagerCloetta Sverige AB
Tel:040-32 42 18helena.anton@cloetta.seBilder





Länkar
Om
Cloetta Sverige ABBesöksadress: Södra Förstadsgatan 34
205 42 Malmö
040-32 42 00https://www.cloetta.se/
Välkommen att läsa mer på www.cloetta.se och www.cloetta.com.
Följ Cloetta Sverige AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Cloetta Sverige AB
Globala smaktrender i fokus när CandyKing presenterar sommarens lösgodisnyheter6.5.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Smakpreferenser präglas allt mer av nyfikenhet på nya influenser, samtidigt som välkända smakkombinationer fortsätter att spela en viktig roll. Det tar CandyKing fasta på när de presenterar sex nya lösgodisbitar inför sommaren, med inspiration från den globala smakscenen – från Tokyo till Dubai.
Lösgodissuccén i ny tappning när Cloetta lanserar efterlängtade nyheter – fler spännande produktsamarbeten på gång28.4.2026 07:45:00 CEST | Pressmeddelande
Cloetta, Nordeuropas ledande konfektyrföretag, presenterar produktnyheter på den svenska marknaden under maj 2026. Lösgodisfavoriten Malaco Foamy Monkeys – ett veganskt skumgodis med smakinspiration från ikoniska Malaco Zoo – flyttar nu även in i det förpackade sortimentet. Den limiterade upplagan av Ahlgrens bilar Sodakombi x Trocadero rullar även den in på butikshyllorna, som ett i raden av flera spännande samarbeten som Cloetta presenterar under 2026. Samtidigt kommer en helt ny mix från Gott & Blandat, Fruity Bites, för de konsumenter som önskar en lakritsfri variant av klassikern med enbart fruktsmaker i påsen.
CandyKing introducerar CoLab – nu får lösgodisälskare vara med och sätta smak på framtiden5.2.2026 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Vill du vara med och bestämma vad framtidens godis ska smaka? Nu presenterar CandyKing sin nya produktserie CoLab där alla godisälskare bjuds in att påverka framtida lanseringar. Redan under februari introduceras de första produkterna – med smakkombinationer av hallon och apelsin samt ananas och marshmallow.
Nya Läkerol MORE skapar mersmak för vardagens små stunder3.2.2026 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Cloetta, Nordeuropas ledande konfektyrföretag, presenterar en nyhet inom pastillsegmentet med Läkerol MORE. Den nya pastillen är utvecklad för att möta konsumenternas fortsatta efterfrågan på smakrika, tillåtande alternativ som förgyller vardagens små stunder.
Folkkära klassikerna Trocadero och Ahlgrens bilar möts i ett smakrikt samarbete29.12.2025 08:50:00 CET | Pressmeddelande
Dryckesklassikern Trocadero kom till världen redan 1953, och blev snabbt ett populärt inslag hos svenska folket. Samma år föddes även konfektyrfavoriten Ahlgrens bilar när fabriken i Gävle började tillverka marshmallows, som fick karakteristisk form. Nu möts de båda produkterna i ett samarbete, och lanserar Trocadero Zero med smak av Ahlgrens bilar och en limiterad upplaga av Ahlgrens bilar Sodakombi x Trocadero.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum