Juleskum Polka är tillbaka – svenska folket har röstat!
2.9.2019 10:00:00 CEST | Cloetta Sverige AB | Pressmeddelande

Cloetta Juleskum är en oemotståndlig klassiker som har funnits på de svenska julborden sedan 1960-talet och som bara fortsätter att öka i popularitet. Sedan 2011 har det varje år lanserats ett årgångsskum parallellt med originalet. Vi äter mer än 29 skumtomtar per svensk varje jul!
– Våra årgångssmaker är väldigt populära bland konsumenterna och många har önskat att de olika smakerna ska komma tillbaka. Därför ville vi helt enkelt låta svenska folket bestämma vilken som skulle bli årets smak 2019, säger Emily Möller, produktchef på Cloetta.
Juleskum Polka innehåller fluffiga skumtomtar med smak av frisk och julig polka. Precis som Juleskum Original är Juleskum Polka fri från palmolja och tillverkas i Cloettas fabrik i Ljungsbro utanför Linköping.
– Vi är glada att Juleskum Polka vann omröstningen då det är en riktig god smak som är starkt förknippad med julen. Den har varit en favorit även hos oss på Cloetta, säger Emily Möller, produktchef på Cloetta.
Juleskum Polka och övrigt Juleskumsortiment finns i de flesta butiker inom service- och dagligvaru-handeln från och med vecka 42. Juleskum Polka innehåller 100 gram och har ett rekommenderat konsumentpris på ca 10,90 kronor, beroende på säljkanal.
Mer informationFör mer information, kontakta gärna Emily Möller, produktchef på Cloetta, via e-mail emily.moller@cloetta.se.
Nyckelord
Kontakter
Helena AntonCommunication Project ManagerCloetta Sverige AB
Tel:040-32 42 18helena.anton@cloetta.seBilder





Länkar
Om
Cloetta Sverige ABBesöksadress: Södra Förstadsgatan 34
205 42 Malmö
040-32 42 00https://www.cloetta.se/
Välkommen att läsa mer på www.cloetta.se och www.cloetta.com.
Följ Cloetta Sverige AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Cloetta Sverige AB
Globala smaktrender i fokus när CandyKing presenterar sommarens lösgodisnyheter6.5.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Smakpreferenser präglas allt mer av nyfikenhet på nya influenser, samtidigt som välkända smakkombinationer fortsätter att spela en viktig roll. Det tar CandyKing fasta på när de presenterar sex nya lösgodisbitar inför sommaren, med inspiration från den globala smakscenen – från Tokyo till Dubai.
Lösgodissuccén i ny tappning när Cloetta lanserar efterlängtade nyheter – fler spännande produktsamarbeten på gång28.4.2026 07:45:00 CEST | Pressmeddelande
Cloetta, Nordeuropas ledande konfektyrföretag, presenterar produktnyheter på den svenska marknaden under maj 2026. Lösgodisfavoriten Malaco Foamy Monkeys – ett veganskt skumgodis med smakinspiration från ikoniska Malaco Zoo – flyttar nu även in i det förpackade sortimentet. Den limiterade upplagan av Ahlgrens bilar Sodakombi x Trocadero rullar även den in på butikshyllorna, som ett i raden av flera spännande samarbeten som Cloetta presenterar under 2026. Samtidigt kommer en helt ny mix från Gott & Blandat, Fruity Bites, för de konsumenter som önskar en lakritsfri variant av klassikern med enbart fruktsmaker i påsen.
CandyKing introducerar CoLab – nu får lösgodisälskare vara med och sätta smak på framtiden5.2.2026 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Vill du vara med och bestämma vad framtidens godis ska smaka? Nu presenterar CandyKing sin nya produktserie CoLab där alla godisälskare bjuds in att påverka framtida lanseringar. Redan under februari introduceras de första produkterna – med smakkombinationer av hallon och apelsin samt ananas och marshmallow.
Nya Läkerol MORE skapar mersmak för vardagens små stunder3.2.2026 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Cloetta, Nordeuropas ledande konfektyrföretag, presenterar en nyhet inom pastillsegmentet med Läkerol MORE. Den nya pastillen är utvecklad för att möta konsumenternas fortsatta efterfrågan på smakrika, tillåtande alternativ som förgyller vardagens små stunder.
Folkkära klassikerna Trocadero och Ahlgrens bilar möts i ett smakrikt samarbete29.12.2025 08:50:00 CET | Pressmeddelande
Dryckesklassikern Trocadero kom till världen redan 1953, och blev snabbt ett populärt inslag hos svenska folket. Samma år föddes även konfektyrfavoriten Ahlgrens bilar när fabriken i Gävle började tillverka marshmallows, som fick karakteristisk form. Nu möts de båda produkterna i ett samarbete, och lanserar Trocadero Zero med smak av Ahlgrens bilar och en limiterad upplaga av Ahlgrens bilar Sodakombi x Trocadero.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum