Yixuan från Täby bäst i Sverige på matematik

Pangea matematiktävling vänder sig till elever i årskurs sju till nio. Tävlingen testar elevernas problemlösningsförmåga och färdigheter inom olika matematiska områden och arrangeras i Sverige och i Europa. Matematiktävlingen består av två deltävlingar som utförs på distans.
Yixuan Zhang från Täby lyckades lösa alla uppgifter och hon är glad över att vinna första pris för sin årskurs:
– Jag trodde aldrig att jag skulle vara bäst i hela Sverige, det känns väldigt bra. Jag tycker mycket om matte och jag spenderar mycket tid på ämnet. Min lärare hjälper mig också mycket, säger Yixuan Zhang.
På Noblaskolan i Täby arbetar matematiklärarna strategiskt i team för att höja elevernas kunskaper i ämnet. Lärarnas didaktiska kunnande och ämnesinnehåll utvecklas genom ett organiserat arbete och ett så kallat kollegialt lärande, där de delar med sig av sin kunskap och lär sig av varandra. Enligt skolans rektor Maria Dahlin spelar skolans förstelärare också en central roll.
– Det är verkligen roligt när våra elevers resultat uppmärksammas. Yixuan Zhang ska verkligen vara stolt över sin prestation. Matematik är viktigt, därför är det bra att höja elevernas intresse för ämnet genom en tävling som Pangea.
För mer information, kontakta gärna rektor Maria Dahlin på Noblaskolan Täby. Årets vinnare av PMT2021 presenteras på https://pangea-tavling.se/.
Nyckelord
Kontakter
Maria Dahlinrektor Noblaskolan Täby
Tel:08-554 715 92maria.dahlin@noblaskolan.seBilder

Länkar
Om
Noblaskolan består av 15 för- och grundskolor som arbetar enligt devisen att elever som utmanas når längre. Genom en kombination av erfarna lärare, tydliga strukturer, trygghet och stöd ska eleverna få de bästa förutsättningarna för en bra skolgång. Noblaskolorna finns i Boden, Göteborg, Helsingborg, Kävlinge, Nacka, Salem, Sundbyberg, Solna, Täby och Västerås. Noblaskolan är en del av AcadeMedia.
Följ AcadeMedia
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från AcadeMedia
AcadeMedia stärker kvalitetsarbetet – ny chef för analys och utveckling19.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
AcadeMedia stärker nu sitt långsiktiga arbete för högre utbildningskvalitet och förbättrade kunskapsresultat. Genom en ökad satsning på analys, forskning och systematiskt kvalitetsarbete rekryteras Hector Catasús till den nyinrättade rollen som chef för analys och kvalitetsutveckling inom AcadeMedia.
Pops Academy Stockholm flyttar till Södermalm4.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Vid skolstart hösten 2026 kommer Pops Academy, som idag ligger på Östermalm, att flytta till Södermalm. Det är en långsiktig satsning på skolan som gör att elever och medarbetare får större och mer ändamålsenliga lokaler.
Ny utbildning i lokalvård öppnar vägar till jobb3.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
För att möta den växande efterfrågan på utbildad personal inom lokalvård startar Eductus Skövde, i samarbete med Arbetsförmedlingen, en ny arbetsmarknadsutbildning med flera inriktningar. Utbildningen ska ge fler arbetssökande chansen till jobb i en bransch med stora rekryteringsbehov.
AcadeMedia lanserar stöd för vuxna i ungas digitala vardag2.12.2025 09:10:00 CET | Pressmeddelande
I takt med att barns digitala vardag växer lanserar AcadeMedia Academy utbildningen Digital balans – unga, lärande och skärmar, en satsning som ska ge skolor och andra verksamheter ett evidensbaserat stöd kring ungas användning av digitala verktyg, sociala medier och skärmtid. Utbildningen är öppen för alla som möter eller arbetar med barn och unga. Samtidigt släpper Internetstiftelsen årets rapport Barnen och internet.
Praktiska Gymnasiet satsar i Uppsala1.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
I januari flyttar Praktiska Gymnasiet Uppsala till nya moderna skollokaler. När skolan startar efter jullovet blir det i nyrenoverade lokaler på S:t Persgatan 22A, centralt i Uppsala.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
