Våra allra mest utsatta har rätt till bättre skydd i kriser
– I hanteringen av coronapandemin har samhället inte tillräckligt lyckats fånga upp det faktum att människor har olika livsförutsättningar och behov i kriser. Det har lett till att redan utsatta grupper inte fått det skydd som de har rätt till och därmed drabbats hårdare, säger Martin Ärnlöv, generalsekreterare Svenska Röda Korset.
– Det är uppenbart att samma lösning för alla inte fungerar i kris. Det måste krisberedskapsaktörer ta med i beräkningen när krisen slår till. Samtidigt måste sociala aktörer vara beredda på att ställa om. Här har alla delar av samhället mycket att lära.
Effekterna av pandemin kommer att vara kännbara under lång tid framöver, framförallt för dem som befinner sig i en socio-ekonomiskt utsatt situation. Risken finns att redan existerande samhällsklyftor fördjupas. Samtidigt kan krisen bereda väg för förändringar. Men det kräver att ansvarsfulla aktörer kliver fram och ser nya möjligheter. Röda Korset ser just nu stora möjlighet till lärande mellan krisaktörer, sociala aktörer, inte minst inom vård och hälsa, civilsamhälle och näringsliv.
– Det finns många aktörer med stor kunskap inom krisberedskap och socialt arbete. Nu efterlyser vi tätare samarbete mellan aktörer inom krisberedskapen och samhällets sociala aktörer. Och en krishantering som sätter den enskilda människan i fokus. Här kan Röda Korset med lång erfarenhet av både kris och socialt arbete bidra med insikter. Det är hur vi agerar nu som avgör hur vi kommer klara av nästa kris, säger Martin Ärnlöv.
Konferensen Röda Korset forum 2021: Lära i krisen kommer att lyfta konkreta erfarenheter, exempel och forskningsresultat. Dagen kommer att bestå av seminarier, panelsamtal, möjligheter till samtal, gruppdiskussioner och korta föreläsningar,”short talks”, från flera myndigheter, organisationer och företag.
Utdrag ur agendan:
-Krisberedskap i ett Sverige med ökande socio-ekonomiska skillnader
-Socialtjänstens roll i krisen
-Lära i krisen – använda krisen till förändring
-Tillgång till vård för marginaliserade grupper
-Lokala röster i en global kris och politikens svar
Röda Korset forum 2021: Lära i krisen är digital och gratis. För att aktivt medverka med frågor och i samtal samt följa konferensen live den 9 juni kl. 09.00–16.00 behöver du anmäla dig. Du är välkommen att delta hela dagen eller i utvalda delar. Du kommer också kunna se delar i efterhand på Röda Korsets youtube-kanal. Här hittar du uppdaterad agenda samt anmäler dig.
För frågor om konferensen eller om din organisation/myndighet/företag är intresserad av att presentera forskning, lärdomar och erfarenheter – kontakta projektledare josefine.karlsson@redcross.se
Nyckelord
Kontakter
Gilda RomeroPressekreterare
Presstjänsten - kontakta mig i alla pressfrågor som rör Röda Korset.
Bilder
Om
Röda Korset finns över hela världen. Tack vare miljontals volontärer når vi fram till människor i kriser och katastrofer, även när det är svårt. Vi kämpar för att rädda liv och ge hopp, överallt och varje dag.
Följ Röda korset
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Röda korset
Ny rapport: Över 100 organisationer vittnar om att fler behöver hjälp8.12.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Sju av tio organisationer ser en ökad social och ekonomisk utsatthet de senaste tre åren – tre av fyra tror det blir värre. Det visar en ny rapport av Svenska Röda Korset. Rapporten bygger på svar från 109 organisationer i alla Sveriges län.
Intensivt hjälparbete efter översvämningarna i Asien4.12.2025 13:48:15 CET | Pressmeddelande
Röda Korset och Röda Halvmånen står i främsta ledet för hjälpinsatserna efter de svåra översvämningarna i Asien. Över en miljon människor är drabbade.
Sex av tio oroade för extremväder – Sverige anses dåligt förberett19.11.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Sex av tio svenskar oroar sig för skogsbränder, översvämningar och torka. Det visar en ny undersökning från Hyresgästföreningen och Röda Korset, gjord av Indikator. Trots det tycker många att Sverige gör för lite för att förebygga klimatkrisens konsekvenser. Åtta av tio vill att staten investerar mer i förebyggande åtgärder mot klimatrelaterade kriser.
Nu blir historien om Vita bussarna tillgänglig för fler7.11.2025 14:28:46 CET | Pressmeddelande
I år är det 80 år sedan tusentals människor kom till Sverige med de Vita bussarna. I ett samarbete mellan Svenska Röda Korset och Sveriges museum om Förintelsen kan du nu samlat och digitalt ta del av berättelser, fotografier och dokument från räddningsaktionen våren 1945. Du kan också fördjupa dig i historien genom en programserie och ett nytt pedagogiskt material.
Fasansfull situation i Sudan förvärras7.11.2025 12:21:07 CET | Pressmeddelande
Läget i Sudan blir alltmer akut. Mer än två års konflikt i Sudan har eskalerat till en fasansfull nivå. Striderna, våldet och förstörelsen drabbar befolkningen i hela landet. I regionen Darfur och staden Al-Fasher har människor tvingats leva under belägring i mer än ett års tid och staden har nu intagits.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

