Digert program för kommunens barn och unga hela sommarlovet

Jönköpings kommuns barn och unga har ett späckat sommarlov att se fram emot även i år. Tillsammans med föreningar och organisationer har det skapats förutsättningar för många olika aktiviteter på flera platser runt om i kommunen.
- Föreningarna står för ett annat utbud och andra möjligheter som är oerhört viktiga för oss och är ett bra komplement till vårt eget utbud av aktiviteter, säger Mazar Alijevski, Förvaltningsdirektör på kultur- och fritidsförvaltningen.
- Vi har försökt hitta aktiviteter som gör att det finns något för alla, allt från att paddla kanot i Huskvarnaån till att köra Open Mic i Rosa villan vid Vättersranden - det tillsammans med beprövade klassiker som vår rullande pop-up-fritidsgård ”Sommarsläpet”, magnetiske vid Smeden och slöjdutmaningen på biblioteken, säger Andreas Törnkvist, avdelningschef på Ung Fritid, kultur- och fritidsförvaltningen.
- I och med att några av våra bibliotek har sommarstängt gjorde vi en barnkonsekvensanalys. Lösningen blev appen Bibblix, med litteratur för barn och unga i åldern 6–12 år. Genom att logga in med sitt bibliotekslånekort ges barnen tillgång till drygt 2400 böcker direkt i telefonen eller surfplattan. Varje vecka tillkommer dessutom 5–10 nya titlar i appen. Ytterligare en sommarlovsklassiker är ”Sommarboken”, där barn och unga får välja en egen bok när de slutfört en läsutmaning, säger Julia Sandwall, avdelningschef Kultur och bibliotek, kultur- och fritidsförvaltningen.
Återigen ger statligt stöd i form av Delmos-bidrag och pengar från Socialstyrelsen på totalt 2,8 miljoner kronor möjlighet att satsa extra på några av kommunens prioriterade områden Råslätt, Österängen, Öxnehaga och Huskvarna söder men även andra kommundelar. Liksom tidigare år bidrar Vätterhem (ett av Jönköpings kommuns bostadsbolag) till sommarlovet med träffpunkten ”Sommarkraft” där man bland annat tipsar om saker att göra på sommarlovet.
Sommarlovsprogrammet bjuder också på utomhusaktiviteter som musik- och grillkvällar på kommunens fritidsgårdar, möjlighet att prova på olika sporter, musikskaparcamps, teaterföreställningar i Smedbyparken liksom på andra platser runt om i kommunen, quiz och filmworkshops för att bara nämna några av alla aktiviteter som går att ta del av.
Sommarlovsaktiviteterna presenteras på jonkoping.se/sommarlov – en sida som uppdateras löpande med aktiviteter.
Sommarlovsaktiviteterna följer Folkhälsomyndighetens rekommendationer och riktlinjer.
Nyckelord
Kontakter
Julia Sandwall
Avdelningschef Kultur och bibliotek, kultur- och fritidsförvaltningen
E-post: julia.sandwall@jonkoping.se
Telefon: 036-105071
Andreas Törnkvist
Avdelningschef Ung Fritid, kultur- och fritidsförvaltningen
E-post: andreas.tornkvist@jonkoping.se
Telefon: 036-103812
Erik BergerPresskommunikatör
Tel:036-10 57 22Tel:072-57 49 400erik.berger@jonkoping.seAnnica SnällKommunikationschef
Tel:036-105734annica.snall@jonkoping.seMazar AlijevskiKultur- och fritidsdirektör
Kultur- och fritidsförvaltningen
Bilder
Länkar
Om
I Jönköpings kommun arbetar omkring 13 000 medarbetare för att ge våra drygt 147 000 invånare välfärd och service av hög kvalitet. Läs mer om våra verksamheter på kommunens webbplats.
Följ Jönköpings kommun
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Jönköpings kommun
Renovering av bassäng på Attarpsbadet – skolans simundervisning flyttas11.4.2025 15:23:34 CEST | Pressmeddelande
Sommaren 2026 har Attarpsbadet en ny och fräsch undervisningsbassäng. Under tiden bassängen renoveras får skoleleverna i Bankeryd simundervisning i andra badanläggningar. De andra bassängerna på Attarp är öppna för bad under årets säsong.
Jönköpings kommun lyssnar in vad som är viktigt för utvecklingen av framtidens Bankeryd10.4.2025 09:19:40 CEST | Pressmeddelande
Jönköpings kommun planerar för att Bankeryd ska fortsätta växa och utvecklas. Med bättre mötesplatser, mer grönska, fler bostäder, ett växande näringsliv och bättre förutsättningar för att resa hållbart. Med ett levande centrum för alla. Nu finns möjlighet att påverka underlaget för utvecklingen genom att svara på en enkät senast 25 maj.
Återställandet av Södra strandgatan går enligt plan28.3.2025 13:16:28 CET | Pressmeddelande
Arbetet pågår för fullt med återställandet av Södra strandgatan efter vattenläckan som inträffade i måndags.
Uppdaterad lägesbild från vattenläckan på Södra strandgatan24.3.2025 16:55:14 CET | Pressmeddelande
Förmiddagens vattenläcka i centrala Jönköping är nu åtgärdad. Alla fastigheter ska ha fått tillbaka vatten och el. Vattenläckan har dock orsakat skada på områdets vägar och fastigheter.
Vattenläcka på Södra Strandgatan – arbete pågår med att laga vattenledningen24.3.2025 13:50:35 CET | Pressmeddelande
En stor vattenläcka har orsakat stora skador på Södra Strandgatan i centrala Jönköping. Detta påverkar drygt 15 fastigheter. Södra Strandgatan är avstängd mellan Museirondellen och Slottsbron.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum