Säljstart för ŠKODA ENYAQ iV med fyrhjulsdrift

INNOVATIV FYRHJULSDRIFT
ŠKODA ENYAQ iV 80 4x4 är utrustad med två elmotorer, fördelade på vardera hjulaxel. Den främre elmotorn har en effekt på 61 hk och den bakre 204 hk. Tillsammans genererar de en effekt på 265 hk med ett vridmoment på 425 Nm. Fyrhjulsdriften erbjuds till ENYAQ iV 80 och finns i flera DesignSelections samt som SPORTLINE.
Fyrhjulsdrivna ŠKODA ENAYQ iV 80x har en räckvidd på 491 km (WLTP) och är godkänd för högre släpvagnsvikter på upp till 1.200 kg. MEB plattformen och de två elmotorerna innebär att den luftiga kupén har fortsatt generösa innerutrymmen utan kardantunnel. Bagageutrymmet har en bibehållen kapacitet på hela 585 liter.
ENYAQ iV 80x 4x4 kostar från 590 000kr med grundutförande och från 607 800kr med SPORTLINE. Båda modellerna är beställningsbara och de första leveranserna beräknas kunna ske i september 2021.
UTÖKAD STANDARDUTRUSTNING
I samband med öppnandet av modellår 2022 utökades standardutrustningen för samtliga ENYAQ iV-modeller på den svenska marknaden. Det innebär att numera ingår en mer kraftfull snabbladdning (DC) 120 kW (iV 60) och 125 kW (iV 80 och iV 80x) samt Infotainment Basic Navigation på alla modeller. ENYAQ iV 60 kompletterades även med en värmepump för en högre energieffektivitet vid körning i kyla. (Standard på iV 80 sedan tidigare).
ŠKODA ENYAQ iV SPORTLINE
Med ENYAQ iV SPORTLINE har både den exteriöra och interiöra designen höjts till en ny nivå och kännetecknas av en rad svarta designelement, större hjul och en karaktäristik sportig interiör som förstärks av den dynamiska körupplevelsen med det sänkta sportchassit. SPORTLINE-serien finns i tre prestandanivåer, där nya ENYAQ iV 80x SPORTLINE med fyrhjulsdrift är mest framträdande.
ENYAQ iV SPORTLINE
- Sportchassi (sänkt med 15 mm fram och 10 mm bak)
- 20” lättmetallhjul VEGA silver/antracit
- Sportstötfångare fram
- Sportstötfångare bak
- Aluminiumpedaler
- Blanksvart takreling
- Blanksvart sidofönsterlister
- Blanksvart modellbeteckning
- Blanksvart grill
- Blanksvarta ytterbackspeglar
- Sportstolar i Läder/Suedia
ENYAQ SPORTLINE iV 60 levererar 180 hk (132 kW) och har ett maximalt vridmomentet på 310 Nm. Batteriet har en kapacitet på 62 kWh (58 kWh netto) och ger en räckvidd på 411 km (WLTP) och kostar från 483 900 kr.
ENYAQ SPORTLINE iV 80 är försedd med det större 82 kWh-batteriet (77 kWh netto) och har en räckvidd på 531 km WLTP. Motorn på bakaxeln genererar 204 hk (150 kW) och kostar från 571 500 kr.
ENYAQ SPORTLINE iV 80x är försedd med det större 82 kWh-batteriet (77 kWh netto) och har en räckvidd på 491 km WLTP. Motorerna genererar tillsammans 265 hk (195 kW) och kostar från 607 800 kr. Topphastigheten ligger på 160 km/h.
Nyckelord
Kontakter
Hanna WestrinPress- och sponsoransvarigŠKODA Sverige
Tel:+46701686634hanna.westrin@skoda.seBilder
Länkar
Om
ŠKODA AUTO
› Fokuserar på tre prioriteringar med sitt ”NEXT LEVEL ŠKODA”-program för framtiden: att utöka modellportföljen mot nybörjarsegment, att utforska nya marknader för ytterligare tillväxt i volymsegmentet och att göra konkreta framsteg inom hållbarhet och mångfald.
› Erbjuder för närvarande sina kunder tio personbilserier: FABIA, SCALA, OCTAVIA, SUPERB, KAMIQ, KAROQ, KODIAQ och ENYAQ iV.
› Levererade över en miljon fordon till kunder runt om i världen 2020.
› Har tillhört Volkswagen-gruppen i 30 år. Volkswagen Group är en av de mest framgångsrika fordonstillverkarna i världen. I samarbete med gruppen utvecklar och tillverkar ŠKODA AUTO självständigt fordon samt komponenter, motorer och växellådor.
› Verkar på tre platser i Tjeckien; tillverkar i Kina, Ryssland, Slovakien och Indien främst genom koncernpartnerskap, samt i Ukraina med en lokal partner.
› Sysselsätter cirka 42 000 personer globalt och är aktiv på mer än 100 marknader.
Följ Škoda Sverige
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Škoda Sverige
Škoda Elroq får 5 stjärnor i Euro NCAP – Enyaq och Octavia behåller toppresultaten19.11.2025 10:27:02 CET | Pressmeddelande
Škoda Elroq har tilldelats högsta betyg – 5 stjärnor – i det oberoende säkerhetstestet Euro NCAP. Den helt elektriska kompakta SUV:en imponerade i samtliga kategorier och befäster Škodas långa rad av toppresultat: alla nyutvecklade modeller sedan 2008 har fått 5 stjärnor.
Škoda står starkt på en tuff marknad – fortsätter leverera starka resultat när 2025 går mot sitt slut11.11.2025 13:24:04 CET | Pressmeddelande
Trots ett utmanande marknadsläge med avvaktande konsumenter och hård konkurrens på den svenska bilmarknaden fortsätter Škoda att visa styrka. När 2025 närmar sig sitt slut står märket fast vid sin position som ett av Sveriges mest efterfrågade bilmärken – med stabil försäljning, hög kundnöjdhet och växande intresse för framför allt de eldrivna modellerna Enyaq och Kodiaq som erbjuds med flera valbara drivlinor. – ”Vi är mycket stolta över att vi lyckats hålla i vår positiva utveckling även under ett år som varit tufft för hela branschen. Det visar att vårt modellprogram och vår strategi för Sverige är rätt i tiden,” säger Jens Reichert, märkeschef för Škoda Sverige. Stark avslutning på året Efter ett rekordstarkt första halvår 2025, där Škoda ökade sina registreringar med 54 procent jämfört med samma period föregående år, har märket till och med oktober behållit sin position bland Sveriges sex mest registrerade bilmärken och noterar en ackumulerad marknadsandel på 6,3%. Modellerna Enya
Epiq förhandsvisas: En tydlig inblick i Škoda mest prisvärda el-SUV8.9.2025 13:36:10 CEST | Pressmeddelande
Konceptbilen av Škoda Epiq ger en tydlig förhandsvisning av tillverkarens kommande hel-elektriska stads-SUV, vars produktion planeras att starta under 2026. Epiq blir första modell att fullt ut anamma Škodas nya formspråk "Modern Solid" som kännetecknas av en djärv, minimalistisk exteriördesign med ett funktionellt inre. Epiq är designad för vardagsbruk: den är kompakt (4,1 m lång), har plats för fem personer, ett bagageutrymme på 475 liter och en räckvidd på upp till 425 km. Startpriset för produktionsmodellen förväntas ligga i nivå med förbränningsversionen Kamiq, vilket gör Epiq till Škodas mest prisvärda elbil hittills.
Škoda ökar kraftigt i Sverige – 54 % fler registreringar första halvåret 202511.7.2025 08:31:42 CEST | Pressmeddelande
› ŠKODA ingress › Ingress
Elroq – den mest sålda elbilen i Europa under april28.5.2025 13:38:36 CEST | Pressmeddelande
Škodas senast lanserade elbil, den kompakta SUV:en Elroq, gör succé på den europeiska marknaden. I April 2025 var Elroq den mest sålda elbilen i Europa med 7.998 registrerade bilar. Škoda som varumärke var det tredje mest sålda bilmärket i Europa under samma månad.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum




