Höjd elnätsavgift från 1 augusti 2021

29.6.2021 09:00:19 CEST | E.ON Sverige AB | Nyheter

Dela
Från den 1 augusti 2021 gör E.ON en mindre höjning av elnätsavgiften för att kunna genomföra rekordstora investeringar i elnätet. För en lägenhet innebär det en genomsnittlig höjning med 5-8 kronor i månaden, för en eluppvärmd villa blir höjningen mellan 21-38 kronor, beroende på var i landet man bor.

Energiomställningen och elektrifieringen av industri och transporter accelererar och elbehovet i Sverige växer snabbt. Nu genomför E.ON en mindre höjning av elnätsavgifterna för att modernisera och bygga ut elnätet.

Att kapaciteten i elnätet stärks och byggs ut är avgörande för att vi ska klara en tillförlitlig elförsörjning när samhället ställer om till fossilfritt med hjälp av el. Enligt energibranschens prognoser kommer Sveriges elbehov sannolikt att fördubblas fram till 2050. Beräkningar visar på ett investeringsbehov i de svenska elnäten i storleksklassen 500 miljarder kronor.  

- Elnätsavgifterna är en viktig del för att möjliggöra den historiskt höga investeringstakt som nu kommer att krävas. Som Sveriges största elnätsägare har E.ON ett stort ansvar. Därför har vi lagt vår största investeringsplan någonsin för 2020–2023 då vi ska investera mer än 16 miljarder kronor i det svenska elnätet. För att möjliggöra det genomför vi nu en mindre höjning av elnätsavgiften, säger Anna Gianuzzi, kommunikationschef E.ON Energidistribution.

Den 1 januari 2020 genomfördes en prissänkning av elnätsavgiften med 19 procent för en majoritet av E.ONs elnätskunder, till följd av justerad reglering.

Kontakter

Om

E.ON Sverige AB
E.ON Sverige AB
Carlsgatan 22
21120 Malmö

https://www.eon.se

Om E.ON Sverige

E.ON Sverige levererar el, värme och smarta energilösningar till drygt en miljon hushåll och företag. Vår roll är att driva energiomställningen framåt ihop med våra kunder, partners och samhället i stort. Tillsammans skapar vi smartare energi, med gemensam kraft.

E.ON Sverige ingår i den internationella energikoncernen E.ON SE, som har sitt huvudkontor i Essen, Tyskland, och verksamhet i 17 länder.

Följ E.ON Sverige AB

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från E.ON Sverige AB

E.ON investerar 44 miljoner i Lunds elnät – stärker tillväxt och beredskap2.4.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande

E.ON satsar i år 44 miljoner kronor på att stärka och modernisera elnätet i Lunds kommun. Investeringen är en del av bolagets största elnätsprogram någonsin och syftar till att öka kapaciteten, korta anslutningsköerna och bygga ett mer robust elsystem för både tillväxt och beredskap. De föregående två åren har E.ON investerat 73 miljoner kronor i Lunds elnät.

E.ON investerar drygt 53 miljoner i Hässleholms elnät – stärker tillväxt och beredskap31.3.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande

E.ON satsar i år drygt 53 miljoner kronor på att stärka och modernisera elnätet i Hässleholms kommun. Investeringen är en del av bolagets största elnätsprogram någonsin och syftar till att öka kapaciteten, korta anslutningsköerna och bygga ett mer robust elsystem för både tillväxt och beredskap. De föregående fyra åren har E.ON investerat 157 miljoner kronor i Hässleholms elnät.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye