Åtal mot Nytorgsmannen
13.8.2021 10:33:07 CEST | Åklagarmyndigheten | Pressmeddelande
En man född 1987 greps och häktades i november 2020, misstänkt för sexualbrott mot flera kvinnor. Brotten har bland annat ägt rum i mannens bostad på Nytorget i Stockholm. Vissa av övergreppen har filmats.
Genom tekniska undersökningar av bland annat filmer i mannens telefon och olika chattar har antalet brottsmisstankar och målsäganden successivt ökat under utredningens gång. Nu åtalas han för en grov våldtäkt och 23 våldtäkter. Därutöver åtalas han för bland annat grov fridskränkning, sexuella övergrepp och barnpornografibrott. Vissa av de 24 målsägandena, som alla är kvinnor, har utsatts för mer än ett brott.
– De flesta av de åtalade händelserna inträffade under 2019 och 2020, men jag åtalar också för äldre brott, bland annat en våldtäkt som ägde rum 2012 och en som ägde rum 2013, säger kammaråklagare Helena Nordstrand som ansvarat för utredningen.
Tillvägagångssättet vid de flesta av de åtalade våldtäkterna har varit att mannen förgripit sig på kvinnorna när de sovit eller varit påverkade och att han i många av dessa fall också filmat övergreppen.
– Vi har identifierat samtliga kvinnor på de övergreppsfilmer vi har anträffat, säger Helena Nordstrand.
Rättegången inleds i Södertörns tingsrätt den 26 augusti kl. 0900 och beräknas pågå i 22 förhandlingsdagar. Tingsrättens målnummer: B 7816-20.
Kontakt
Kammaråklagare Helena Nordstrand, 010-562 59 94, är tillgänglig i dag fredag den 13 augusti kl. 11-12.
Åklagarmyndighetens presstjänst, 010-562 50 20
Nyckelord
Om
Åklagarmyndigheten ska bidra till att brottsligheten minskar och tryggheten ökar i samhället. Vi ser till att personer som begår brott ställs till ansvar på ett rättssäkert och effektivt sätt. Åklagaren har en stark roll i rättsväsendet genom att utreda brott, fatta beslut om åtal ska väckas och att processa i domstol. Det står en åklagare bakom varje anhållen, häktad eller dömd person.
Följ Åklagarmyndigheten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Åklagarmyndigheten
Dom i mål där lärare är åtalad för ringa misshandel i Göteborg14.4.2026 08:36:38 CEST | Pressmeddelande
Göteborgs tingsrätt meddelar i dag tisdag kl. 11 dom i ett mål där en lärare är åtalad för ringa misshandel och ofredande. Enligt åklagaren har läraren tejpat munnen på elever.
Förundersökning om grovt dataintrång läggs ned14.4.2026 08:26:41 CEST | Pressmeddelande
Åklagare har beslutat att lägga ned förundersökningen om grovt dataintrång och försök till grov utpressning i ärendet där systemleverantören Miljödata utsattes för ett it-angrepp i augusti 2025.
En person anhållen för förberedelse till terroristbrott m.m.13.4.2026 10:21:37 CEST | Pressmeddelande
En person har i dag måndag anhållits misstänkt för förberedelse till terroristbrott, deltagande i terroristorganisation, grovt brott och för offentlig uppmaning till terrorism.
En person begärs häktad för förberedelse till terroristbrott m.m.13.4.2026 09:27:31 CEST | Pressmeddelande
Åklagaren begär en person häktad i ärendet om förberedelse till terroristbrott och deltagande i terroristorganisation, grovt brott.
Svensk man utlämnad från USA för lagföring11.4.2026 09:31:39 CEST | Pressmeddelande
En man från Stockholmsområdet som misstänks vara huvudman i en omfattande bedrägeriverksamhet i Sverige har i går fredag utlämnats från USA för lagföring i Sverige. Mannen har varit häktad i utevaro sedan november 2024 och har sedan dess suttit frihetsberövad i USA.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
