Höj inte bara bostadstillägget – hög tid att se över bostadsbidraget
2.9.2021 15:20:05 CEST | Sveriges Allmännytta | Pressmeddelande

– Det är ett bra förslag att höja bostadstillägget för pensionärer, men det vore ännu bättre om även bostadsbidraget höjdes. Dessutom behöver utformningen av stödet ses över så att det passar dagens hushållstyper och nivåerna höjas så att de står i rimlig relation till dagens boendekostnader. Fler borde omfattas av möjligheten att få bostadsbidrag, säger Jörgen Mark-Nielsen, samhällspolitisk chef på Sveriges Allmännytta.
Sveriges Allmännytta anser att statens stöd i form av bostadsbidrag är en viktig del av den generella välfärdspolitiken eftersom det gör det möjligt för hushåll med svag ekonomi att efterfråga goda och tillräckligt rymliga bostäder oavsett om man bor i hyresrätt, bostadsrätt eller äganderätt.
– Ett höjt bostadsbidrag ger fler möjlighet efterfråga en bostad som passar den livssituation de befinner sig i just nu, säger Jörgen Mark-Nielsen.
Läs hela nyheten på Sveriges Allmännyttas webbplats.
För mer information, kontakta:
Jörgen Mark-Nielsen, samhällspolitisk chef på Sveriges Allmännytta, 08–406 55 40, jorgen.mark-nielsen@sverigesallmannytta.se
Ulrika Lamberth, pressansvarig Sveriges Allmännytta, 08–406 55 25, ulrika.lamberth@sverigesallmannytta.se
Nyckelord
Kontakter
Presskontakt
Tel:08-406 55 25Bilder

Om
Sveriges Allmännytta är bransch- och intresseorganisationen för 320 allmännyttiga kommunala och privata bostadsföretag som bygger och förvaltar hyresbostäder för alla i hela landet. Tillsammans har de över 975 000 hyresbostäder
Vi bistår våra medlemmar så att de kan vara långsiktiga och konkurrenskraftiga aktörer på bostadsmarknaden. På så sätt bidrar vi gemensamt till en hållbar utveckling – ekonomiskt, miljömässigt och socialt.
Följ Sveriges Allmännytta
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Sveriges Allmännytta
Finalisterna till Allmännyttans bästa bygge 2026 utsedda16.4.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Nu är det klart vilka projekt som går vidare till final i tävlingen Allmännyttans bästa bygge 2026. Av 15 nominerade bidrag från hela landet har juryn utsett fyra finalister – med stor bredd i både innehåll och uttryck.
Vårändringsbudgeten når långt ifrån alla hushåll13.4.2026 10:30:43 CEST | Pressmeddelande
Regeringens vårändringsbudget syftar till att stärka hushållens ekonomi i ett läge med fortsatt osäkerhet och höga energipriser. Men utformningen av flera centrala åtgärder innebär att stödet i praktiken fördelas efter boendeform och når därmed inte alla hushåll.
Energistöd missgynnar boende i hyresrätt23.3.2026 15:24:37 CET | Pressmeddelande
Sveriges Allmännytta, Fastighetsägarna och Hyresgästföreningen välkomnar att regeringen agerar mot de höga energipriserna. Samtidigt riktar organisationerna kritik mot att de åtgärder som nu presenteras riskerar att inte omfatta alla hushåll.
Från hönshus till höghus – här är de nominerade till Allmännyttans bästa bygge 202623.3.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Nu är nomineringarna i Allmännyttans bästa bygge 2026 klara. Femton projekt, från mobila hönshus till 15-våningshus, tävlar om den åtråvärda titeln.
Politiken ska inte lägga sig i hyresförhandlingarna9.3.2026 11:56:30 CET | Pressmeddelande
Vänsterpartiets förslag att frysa hyrorna kommer att slå hårt mot både bostadsförvaltningen och bostadsförsörjningen i Sverige. Det varnar Sveriges Allmännytta och Fastighetsägarna för.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
