V: Sälj Östermalmshallen och lägg pengarna på idrotten

Östermalmshallen öppnade nyligen igen efter att ha genomgått en omfattande renovering som kostat staden nästan 1,5 miljarder kronor. Samtidigt saknas pengar till de nödvändiga investeringar som behöver göras i Stockholmsidrotten. Stockholm har minst antal idrottsanläggningar per invånare i hela Sverige och det har lett till att många barn tvingas till sena träningstider under veckodagarna, men också till att tiotusentals barn tvingas stå i kö för att få börja idrotta.
- Barn och ungdomar borde inte behöva träna kl. 23 på kvällen på grund av bristen på träningstider och anläggningar, men tyvärr finns i nuläget inte tillräckligt med pengar avsatta för att staden ska ha råd att bygga bort bristen på hallar och planer. Det är därför vi menar att staden bör sälja Östermalmshallen och lägga pengarna på idrotten, säger Clara Lindblom (V), oppositionsborgarråd.
Vänsterpartiet har tidigare varit skeptiska till försäljningar av stadens saluhallar, men menar att en försäljning ändå är rimlig om vinsten går till idrotten. Att hallen har upprustats är bara positivt då det kan attrahera en stabil köpare som kan driva saluhallen vidare som den drivs idag. Vänsterpartiet riktar också kritik mot den borgerliga majoriteten som man menar drar in pengar till kommunen på fel sätt.
- Som det ser ut nu säljer de bostadshus samtidigt som de väljer att behålla lyxbyggen som Östermalmshallen. Vi tycker att man ska göra tvärtom, och vi är beredda att kompromissa om en försäljning av saluhallen ifall pengarna går idrotten, och inte till att finansiera ytterligare skattesänkningar, säger Clara Lindblom.
Kontakter
Maurits Otterloopressekreterare
Tel:0761229158maurits.otterloo@stockholm.seSiri Jonsson Montinkommunikationschefkommunikationschef
Tel:0761229102siri.jonsson@stockholm.seBilder
Om
Vänsterpartiet är Stockholms stads tredje största parti med 15,4 %. Tillsammans med Miljöpartiet och Socialdemokraterna utgör vi det rödgröna styret i Stockholms stad. Vi arbetar tillsammans för ett öppet, jämlikt och klimatsmart Stockholm.
Följ Vänsterpartiet Stockholms stad
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Vänsterpartiet Stockholms stad
Garantiplatsen i förskolan blir kommunal20.3.2025 09:36:38 CET | Pressmeddelande
Nu ska bara de kommunala förskolorna få erbjuda garantiplatser i Stockholms stad. En förändring som ligger rätt i tiden menar Stockholms stads förskoleborgarråd.
Stockholm tar fram program för barnhälsa i förskolan19.2.2025 11:08:24 CET | Pressmeddelande
Elevhälsan i grundskolan är lagstadgad och är ett välkänt begrepp i skolvärden. Men det strukturerade arbetet måste börja tidigare menar det rödgröna styret i Stockholm som nu tar fram ett program för barnhälsa som blir det första i sitt slag i staden.
Fler barn från ytterstaden ska få åka på sommarkollo19.2.2025 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Fler barn från ytterstadsområden ska få åka på sommarkollo, det vill det rödgröna styret i Stockholms stad. Avgifterna har sänkts, fler platser går till barn från ytterstaden och nu anställs två projektledare för att arbeta uppsökande mot barn och föräldrar i underrepresenterade grupper. Fler ska hitta till våra fantastiska kollon, säger Alexandra Matsson (V), förskole-, barn- och fritidsborgarråd i Stockholms stad.
Privat förskola som stängdes akut får öppna igen4.2.2025 12:26:36 CET | Pressmeddelande
Förskolan Hästen i Hjulsta som stängdes i fredags efter att förskoleförvaltningen upptäckt allvarliga brister i barnsäkerheten och en ohälsosam miljö för barnen får öppna igen. Nu har de mest akuta bristerna åtgärdats och förskolan får tillbaka tillståndet. Förskoleborgarrådet Alexandra Mattsson är kritisk och kommer under dagen kontakta skolminister Lotta Edholm och efterfråga ett möte om förskolan Hästen och andra liknande fall.
Allvarliga barnsäkerhetsbrister – Stockholm stänger privat förskola omedelbart31.1.2025 15:06:45 CET | Pressmeddelande
Förskolan Hästen i Hjulsta som drivs av företaget Tala Förskolor AB stängs nu omedelbart efter att förskoleförvaltningen upptäckt allvarliga brister i barnsäkerheten och en ohälsosam miljö. Det handlar om löst hängande sladdar, spikar som barnen kan skada sig på, rengöringsmedel som står framme och instängd och illaluktande luft i lokalerna. Såhär ska inget barn behöva ha det, säger förskoleborgarrådet Alexandra Mattsson (V).
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum