Expressen fortsätter sportsatsningen och utökar sportledningen
Linus Sunnervik jobbade för Expressen mellan 2013 och 2020. Efter en period som chefredaktör på Svenska Fans återvänder han nu och blir ett viktigt tillskott i arbetet med att vidareutveckla sportens affär och journalistik.
Förra veckan prisades SportExpressens reporter Noa Bachner med vandringspriset Gyllene Haldan på Grävseminariet, för granskningen “Laget som försvann under Gothia Cup”.
Nu ska SportExpressens innehåll spetsas ytterligare. Linus Sunnerviks fokus kommer att vara agendasättande och unikt berättande, han kommer att ta ansvar för sportens satsningar på granskningar, reportage och intervjuer.
– Det känns väldigt roligt att få bli en del av Sveriges bästa sportredaktion igen. Det finns ett enormt utbud av sportjournalistik idag och en förväntan på kvalitativt innehåll från läsare och tittare som förmodligen är större än någonsin. Jag ser fram emot att få jobba tillsammans med flera av Sveriges bästa sportjournalister för att leverera det, säger Linus Sunnervik.
SportExpressen får därmed två biträdande sportchefer: Linus Sunnervik och Nicolinn Törnmalm.
Expressens sportchef Kalle Forssell:
– Vi är glada att Linus kommer tillbaka till Expressen, det är här han hör hemma. Han är en bra person, duktig journalist, och med sin känsla för vad våra läsare och tittare efterfrågar är jag säker på att han kommer att göra sporten ännu starkare.
Ny i sportledningen är även David Carlsson, som blir nyhetschef. David Carlsson kommer senast från jobbet som nyhetschef på Kvällsposten i Malmö.
– Det känns väldigt kul och utmanande att jobba tillsammans med alla de otroligt kompetenta journalisterna för att ytterligare stärka SportExpressens position, säger han.
Expressens sportledning:
Kalle Forssell, sportchef
Nicolinn Törnmalm, biträdande sportchef
Linus Sunnervik, biträdande sportchef
David Carlsson, nyhetschef
Pontus Weinemo, affärsutvecklingsansvarig
Martin Heinius, tv- och projektchef
Karin Skogh, Digital chef och strategiskt ansvarig för SportExpressen
Nyckelord
Kontakter
Kalle Forssell, sportchef, kalle.forssell@expressen.se
Bilder
Om
Expressen är ett ledande mediehus i alla kanaler. Med redaktioner i Stockholm, Göteborg och Malmö rapporterar vi dygnet runt i mobil, sajt, tv, sociala medier och den tryckta tidningen.
Vår prisbelönta journalistik roar, oroar och förargar. Precis som den har gjort sedan starten 1944.
Följ Expressen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Expressen
Jonas Bonnier ny kolumnist i Expressen12.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Författaren Jonas Bonnier knyts till Expressen. Han blir tidningens nya kolumnist. – Om livet vore en tävling, vilket det förstås inte är, känner jag att jag har vunnit en etappseger genom att bli krönikör i Expressen, säger Jonas Bonnier.
Expressens storsatsning på sport fortsätter11.12.2025 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Reportern Mattias Persson, 26, förstärker hockeybevakningen. – Det känns väldigt inspirerande att komma in i ett team som redan har så mycket samlad kompetens, säger han.
Mathistorikern Richard Tellström får Allt om Mat:s Stora matpris 20258.12.2025 17:30:00 CET | Pressmeddelande
Mathistorikern Richard Tellström fick Allt om Mat:s Stora matpris, miljömärkningen KRAV fick Hållbarhetspriset och Reyneke Wines fick Gyllene glaset när Allt om Mat och Allt om Vin delade ut årets mat- och vinpriser vid en gala på Restaurang Nationalmuseum i Stockholm den 8 december.
Journalisten Carolina Jemsby tilldelas årets Per Wendel-pris13.11.2025 15:40:14 CET | Pressmeddelande
Carolina Jemsby, 51, får ”Per Wendels pris till Årets nyhetsjournalist” när det i dag delas ut för 20:e gången.
Vinnare av Damernas Värld Guldknappen 202513.11.2025 11:00:00 CET | Pressmeddelande
Damernas Värld Guldknappen är Sveriges mest anrika modepris. Tidigare i dag erhöll årets vinnare sina priser på Nordiska Museet i Stockholm.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
