”Godaste lingonsylt jag någonsin smakat” – Lidls lingonsylt kammar hem toppbetyg
28.9.2021 12:00:00 CEST | Lidl Sverige | Pressmeddelande

Lidls egna svenska lingonsylt, Maribel Lingonsylt, 750 gram, vann överlägset tidningen Göteborgs-Postens test av lingonsylt. De beskriver att panelen blev skogstokigt förtjust i sylten som har allt och gav sylten omdömen som: ”Godaste lingonsylt jag någonsin smakat.” ”Perfekt konsistens.” ”Välbalanserad och tydlig lingonsmak.” ”Rikligt med fina och lagom fasta bär.” ”Bra tugg i lingonen.” ”Ser hemgjord ut.” ”Passar till allt.”
- Vi är väldigt glada att Maribel Lingonsylt var så populär hos testpanelen. Att den passar bra med vilt håller jag med om, men den passar lika bra till gröten som till pannkakorna. Maribel Lingonsylt visar att vi har högsta kvalitet till bästa pris, säger Robert Stekovic, Kommersiell Direktör på Lidl Sverige.
Sylten, som är Från Sverige-märkt, beskrivs vara ljuvlig i smaken med en fin balans mellan det söta och syrliga som ger en härlig friskhet. Den bjuder dessutom på många hela fasta lingon med bra tugg i tyckte större delen av panelen. Mängden bär i en sylt måste vara minst 35 procent, Maribel Lingonsylt har en bärmängd på cirka 50 procent. Sylten var dessutom mest prisvärd och hade lägst kilopris, 33,33 kronor kilot, bland den sylt som testades.
Läs mer om Lidls topptestade varor: Bäst i test & vinnande råvaror på Lidl
Kontakter
Pressavdelningen Lidl Sverige
Tel:08-5555 7195press@lidl.seBilder
Om
Lidl Sveriges första butiker slog upp dörrarna i september 2003 och sen dess har vi utmanat marknaden. Idag har vi vuxit till en dagligvarukedja att räkna med, med 207 butiker i Sverige från Trelleborg i söder till Boden i norr. Sammanlagt arbetar drygt 5000 personer på Lidl Sverige. Vårt huvudkontor ligger i Barkarbystaden i Järfälla kommun och vi har tre centrallager belägna i Halmstad, Rosersberg och Örebro. Lidl har fyra fastighetskontor som är placerade i Stockholm, Göteborg, Örebro och Malmö.
Följ Lidl Sverige
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Lidl Sverige
Carl Balcer och Robert Stekovic i nya nyckelroller på Lidl Sverige13.2.2026 13:00:00 CET | Pressmeddelande
Carl Balcer är tillbaka på Lidl Sverige i rollen som inköpsdirektör. Och Robert Stekovic intar den nya rollen som kunddirektör med ansvar för marknadsföring, varumärkesstrategi och kundrelationer.
Jakten på Sveriges nästa stora artist fortsätter – Lidl rullar ut Open Mic-bussen12.2.2026 09:00:00 CET | Pressmeddelande
I slutet av januari startade årets Melodifestivalturné. För att fira det rullade Lidl Sverige tillsammans med profilerna Pontus Bjernekull Mörner och Ebba Högberg ut en sångtävling på hjul. Nu rullar bussen vidare mot nästa stopp. Open Mic-bussen stannar på fyra ställen och vinnaren kammar hem möjligheten att tillsammans med riktiga proffs producera sin alldeles egen låt.
Tillsammans för sport och rörelse: CRIVIT och Stefanie Graf lanserar internationellt partnerskap under mottot "FIND YOUR MOVE"11.2.2026 10:44:01 CET | Pressmeddelande
Stefanie Graf och CRIVIT – en perfekt matchning. Nu lanserar den tidigare världsstjärnan och sportmärket sitt internationella samarbete i över 30 länder. Under mottot "FIND YOUR MOVE" väcks CRIVITs anda till liv genom ett brett produktsortiment. Den inledande fasen av samarbetet rullas ut i en 360-graders varumärkeskampanj med en mångsidig mix av marknadsföring och kanaler.
Falukorv från Matriket är bäst i test5.2.2026 15:43:40 CET | Nyheter
Lidl Sveriges falukorv från Matriket har utsetts till den solklara testvinnaren i Året Runts test av falukorv. I ett test där åtta olika produkter deltog belönades den med det högsta betyget 4,5 av 5, där testpanelen särskilt lyfte fram korvens aptitliga utseende och trevliga doft.
Lidl Sverige kliver in som founding partner till IHOP – satsar långsiktigt på barn och unga i utsatta områden3.2.2026 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Lidl Sverige fortsätter att ta ansvar för mer än bara priserna på hyllan. Genom att gå in som founding partner i IHOP växlar Lidl upp sitt sociala engagemang för att bryta utanförskapet bland barn och unga. Målet? Att varje investerad krona ska göra så stor nytta som möjligt där behoven är som störst.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

