4,7 miljoner till forskning som förebygger hot och våld inom psykiatrin
18.10.2021 09:01:49 CEST | Universitetssjukhuset Örebro | Pressmeddelande

Safewards är ett brittiskt program som används internationellt för att minska hot och våld inom psykiatrin. Forskargruppen har tidigare fått anslag för att införa och utvärdera programmet Safewards på psykiatriska heldygnsavdelningar. Forskningen bedrivs i ett samarbetsprojekt mellan Region Örebro län och Region Stockholm. Denna gång var det Anna Björkdahl, utvecklingschef inom Psykiatri Södra i Region Stockholm, som fick medlen.
Skapa social gemenskap på avdelningen
– Vi har startat implementeringen av Safewards på runt 20 avdelningar runt om i landet, däribland på våra avdelningar i länet. Det här ligger i linje med den Europeiska forskningspolitiken. Vi ska se till att forskningen kommer till nytta för våra medborgare, säger Veikko Pelto-Piri, utredare på utvecklingsenheten inom psykiatri på Universitetssjukhuset Örebro, samt forskare på Universitetssjukvårdens forskningscentrum i Region Örebro län.
Veikko Pelto-Piri och Anna Björkdahl deltar i nätverksprojektet “Fostering and Strengthening Approaches to Reducing Coercion in European Mental Health Services”. Syftet är att minska tvångsåtgärder mot patienter i psykiatrin och påverka policyn i medlemsländerna.
Programmet Safewards har inte funnits så länge i Sverige och det finns ingen forskning från ett svenskt sammanhang. Forskningsprojektet kommer att pågå i tre år.
– Det saknas bra instrument att mäta om man använt metoden på rätt sätt till Safewards, det vill säga hur väl programmet är implementerat. Vi tar därför kontakt med forskare internationellt för att skapa ett sådant instrument, säger han.
Programmet har visat sig fungera väl om det implementeras på rätt sätt. De kommer därför att mäta både om man använt metoden på rätt sätt och utfallet vad gäller tvångsåtgärder och våld. Syftet är att veta hur väl programmet fungerar i det svenska sammanhanget.
– Safewards bygger på tio insatser som handlar om att skapa social gemenskap på avdelningen. Det handlar om hur man pratar med och om patienter samt att ge stöd vid svåra känslor och situationer, förklarar han.
Anslaget de har fått kommer bland annat att användas till att sprida kunskaper till psykiatriska verksamheter.
– Vi har månatliga seminarier för praktiker i Sverige om Safewards digitalt och vi är regelbundet ute och föreläser om programmet och annan forskning, berättar han.
Vid ytterligare frågor kontakta
Veikko Pelto-Piri
Utredare, Utvecklingsenheten Psykiatri
Forskare, Universitetssjukvårdens forskningscentrum
Universitetssjukhuset Örebro
Region Örebro län
Mail: veikko.pelto-piri@regionorebrolan.se
Telefon: 072 – 142 93 30
Nyckelord
Kontakter
Elin AbelsonKommunikatör
Tel:072-1464995elin.abelson@regionorebrolan.seBilder

Länkar
Om
Det personliga universitetssjukhuset
Som universitetssjukhus vill vi erbjuda våra patienter en modern och tillgänglig sjukvård på bästa möjliga vetenskapliga grund. Du som bor i Örebro län kan vara trygg i att ha tillgång till specialistsjukvård i din närhet. Flera specialiteter är uppmärksammade utanför landets gränser och forskning bedrivs inom många områden. USÖ har ca 550 vårdplatser och är ett av landets sju universitetssjukhus. Det är också en av länets största arbetsplatser med mer än 3 500 anställda.
Tillsammans med Örebro universitet utvecklar vi medicinsk forskning och utbildning. Samarbetet har bland annat lett till att en komplett läkarutbildning erbjuds i Örebro från och med 2011. Den nya läkarutbildningen medverkar till att lösa den nationella bristen på läkare och bidrar till att förbättra tillgängligheten i vården. För USÖ innebär läkarutbildningen stora möjligheter för fortsatt utveckling som universitetssjukhus, inte bara beträffande undervisning, utan också vad gäller forskning och högspecialiserad vård.
Följ Universitetssjukhuset Örebro
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Universitetssjukhuset Örebro
Örebroforskning stärker kampen mot antibiotikaresistent gonorré18.6.2026 08:35:00 CEST | Pressmeddelande
Gonorré orsakar omkring 82 miljoner nya fall i världen varje år, och bakterien blir alltmer motståndskraftig mot antibiotika. Nu har forskaren Daniel Golparian vid Universitetssjukhuset Örebro kartlagt gonorrébakteriens evolution och utvecklat ett nytt verktyg som kan hjälpa vården att snabbare välja rätt behandling.
Forskare efterlyser tydligare ansvar för komplikationer efter privat skönhetskirurgi12.6.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Allt fler svenskar genomgår privata estetiska operationer både i Sverige och utomlands. En ny studie från Universitetssjukhuset Örebro visar att komplikationer efter dessa ingrepp inte bara drabbar patienterna, utan också innebär en belastning för den offentliga sjukvården.
Nära två miljoner kronor till forskning om dysmeli i Sverige11.6.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Ny kunskap ska ge bättre stöd till barn med dysmeli och deras familjer. Marcus Sagerfors och hans forskargrupp på Universitetssjukhuset Örebro har beviljats närmare två miljoner kronor för en studie som ska undersöka hälsa, livskvalitet och levnadsvillkor för personer som föds med dysmeli.
DNA-teknik kan korta väntan på diagnos vid svåra infektioner3.6.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Örebroforskaren David Nestor visar att det kan vara möjligt att snabbare upptäcka bakterier i blodet genom att analysera DNA direkt i patientprover. ”Vi ser att metoden har stor framtida potential, men kräver fortsatt utveckling innan den kan användas som en del av sjukvårdens rutinmässiga diagnostik”, säger han.
Sepsis utmanar sjukvården – ny forskning kan bidra till mer träffsäker behandling22.4.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Ny Örebroforskning visar att förbättrad diagnostik och mer individanpassad antibiotikabehandling kan spela en avgörande roll för att förbättra vården vid sepsis. Genom att studera variationer i patienters tidiga sjukdomsförlopp bidrar specialistläkaren Karolina Liljedahl Prytz med ny kunskap om hur behandling kan optimeras i akuta skeden.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
