Malmö city klarade sig bättre än Stockholm och Göteborg under pandemiåret 2020
Allra tuffast var det för hotellen i Malmö city, vilket förklaras av det minskade resandet och att konferensmarknaden försvann under pandemin. Hotellnäringen i city minskade med 48,6 procent. Även restaurangbranschen hade ett tufft år. Särskilt under de tider på året då smittspridningen var som störst undvek människor att gå ut och äta. Det gjorde att restaurangnäringen i Malmös city tappade 29,8 procent i omsättning, men stod sig ändå starkare än andra jämförbara städer som i snitt tappade 36,7 procent.
– Restriktionerna under coronapandemin har påverkat omsättningen i våra stadskärnor och det märktes tydligast genom kraftigt minskade besöksflöden. Nu när människorna söker sig tillbaka blir stadskärnan som mötesplats viktig igen. De stadskärnor som lyckas attrahera med en atmosfär och ett utbud som knyter an till det lokala, genuina och unika har goda utvecklingsmöjligheter. Med draghjälp av fler inbjudande platser mellan husen stärks de redan etablerade verksamheterna, säger Magnus Hulthe Andersson, näringspolitiskt ansvarig, Fastighetsägarna Syd.
Den sociala distanseringen ledde också till att många människor undvek gym, frisörer, barberare, biografer och andra verksamheter. Omsättningen inom kommersiell service, som rymmer dessa verksamheter, minskade med 17,9 procent i stadskärnan.
Inom detaljhandeln var det modehandeln som fortsatt hade det tuffast. Den pågående strukturomvandlingen och minskad efterfrågan till följd av att människor inte har kunnat träffats och sociala tillställningar ställdes in ledde till att modehandeln tappade 28,1 procent i Malmö city. Försäljningen av hem- och fritidsvaror, där byggvaror, elektronik och möbler ingår, tappade 7,7 procent av sin omsättning.
Den bransch som klarade sig bäst i Malmö city var dagligvaruhandeln som ökade med 4 procent. Det gick bättre för dagligvaruhandeln i Malmö city än i övriga jämförbara storstäder som i stället tappade 2,1 procent.
– Under pandemin var det många företagare som kämpade och dessa branscher speglas också i rapportens siffror. Trots det svåra läget under merparten av 2020 så såg vi en innovationsrikedom hos många verksamheter där de på olika sätt anpassade sig till situationen, vissa med mycket goda resultat. Denna företagaranda gör att vi tror att uppstartssträckan nu när restriktionerna lyfts inte behöver vara så väldigt lång, även om det tar tid att komma ifatt ekonomiskt för företagen. Vi upplever också att pandemin satte ett nytt fokus bland allmänheten på vikten av ett starkt och fungerande lokalt näringsliv, som var och en behöver främja på olika sätt. Detta hoppas vi får fortsätta att leva kvar och utvecklas, eftersom det har stor betydelse för miljön, arbetstillfällen, skatteintäkter och därmed i förlängningen även vår välfärd, säger Pia Sandin VD på Malmö Citysamverkan.
Trots att den totala omsättningen i Malmö city minskade under 2020, gick det bättre än för jämförbara städer. I snitt minskade storstäderna sin omsättning i stadskärnan med 27,7 procent, jämfört med Malmös 19,2 procent. Malmö hade också ett positivt försäljningsindex vilket innebär att kommunen attraherade köpkraft från andra kommuner.
– En levande stadskärna är ett skyltfönster för hela kommunen. Den bidrar till nyetableringar och nya arbetstillfällen, ökad inflyttning och lockande besöksnäring. Om stadens aktörer kan erbjuda en mix av mötesplatser och verksamheter stärker det stadskärnans attraktionskraft och gynnar omsättningsutvecklingen. Bredden i utbudet gör också att stadskärnan blir mindre sårbar för struktur- och beteendeförändringar, säger Magnus Hulthe Andersson
Om Cityindex
Cityindex är en objektiv, heltäckande och mellan stadskärnor helt jämförbar kartläggning av den kommersiella utvecklingen i samtliga Sveriges 107 stadskärnor. Cityindex är ett samarbete mellan Fastighetsägarna och HUI.
5 trender Fastighetsägarna ser i framtidens stadskärnor
1. Den hållbara staden
En byggnad behöver inte bara ha en funktion. Vi kommer att se hur platser och byggnader samnyttjas och används under en längre period över dygnet, veckan etc.
2. En mindre ensam stad
Stadskärnan bär en viktig funktion som mötesplats. Vi vill ha tillgängliga städer för alla åldrar med t ex väderskyddade sittplatser, grönytor och aktiviteter som skapar generationsöverskridande stadsrum.
3. Levande gröna ytor
Pandemin har fått många att återupptäcka naturen och umgås i stadens parker och grönytor. Stråken till dessa platser behöver aktiveras och utrymmena mellan husen i stadskärnan kan kompletteras med grönska.
4. Framtidens urbana kontor
Utbudet i närområdet är en viktig del i vad som gör kontoren attraktiva. I framtiden behöver stadens olika funktioner samverka och dra nytta av varandra.
5. Stadskärnans unika identitet
Stadens historia, miljö och kultur skapar unika stadskärnor som inte kan återskapas någon annanstans. Kultur, nöjen och fritidsliv blir en aktiv del av stadskärnans utbud.
Nyckelord
Kontakter
Magnus Hulthe AnderssonNäringspolitiskt ansvarig, Fastighetsägarna Syd
Tel:040-35 01 93magnus.andersson@fastighetsagarna.seLänkar
Om
Vi arbetar för en väl fungerande fastighetsmarknad
Fastighetsägarna är branschorganisationen som arbetar för en väl fungerande fastighetsmarknad. Våra 15 000 medlemmar äger och hyr ut bostäder och lokaler över hela landet. Vi representerar såväl de största börsnoterade fastighetsbolagen, kommunägda bostadsbolag som privata fastighetsföretag och bostadsrättsföreningar.
Följ Fastighetsägarna
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Fastighetsägarna
Höjda elnätsavgifter i Falköping – Falbygdens Energi ligger högre än grannkommunerna19.12.2025 05:00:00 CET | Pressmeddelande
Falbygdens Energi - en del av Nordion Energi - höjer elnätsavgifterna i Falköping med i gensomsnitt 6,5 procent. Höjningen innebär att elkunder i kommunen får betala mer för sitt elnät än invånare och företag i flera närliggande kommuner.
Fastighetsägarna beviljar projektmedel för framtidens stadskärna i Västervik18.12.2025 09:52:25 CET | Pressmeddelande
Fastighetsägarna GFR:s styrelse har beslutat att bevilja projektmedel till satsningen ”Framtidens stadskärna – Etableringssamverkan Västervik City”. Projektet ska bidra till att vända den negativa utvecklingen i Västerviks stadskärna och skapa bättre förutsättningar för nya verksamheter, minskade vakanser och ett mer levande city.
EU:s åtgärdsprogram mot bostadskrisen svårt att använda i Sverige16.12.2025 15:55:16 CET | Pressmeddelande
EU-kommissionen presenterade i dag innehållet i sin första samlade agenda för bostadsförsörjning inom unionen. Fastighetsägarna välkomnar att utmaningarna på de europeiska bostadsmarknaderna adresseras på EU-nivå, men konstaterar att viktiga delar av kommissionens åtgärder är svåra att förena med regelverk och tradition på den svenska bostadsmarknaden.
Anna Waxin kvarstår som VD för Fastighetsägarna Service Stockholm16.12.2025 15:06:00 CET | Pressmeddelande
I december förra året tillträdde Anna Waxin, utöver sin roll som vd för Fastighetsägarna Stockholm, även som tillförordnad vd för Fastighetsägarna Service Stockholm. Anna Waxin kvarstår nu som vd för båda organisationerna och en COO, Chief Operating Officer, rekryteras med ansvar för den operativa verksamheten i servicebolaget.
Fastighetsägare om Fehmarn Bält: Politiken måste matcha potentialen16.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
När Fehmarn Bält-förbindelsen står klar runt 2030 väntas den få en betydande inverkan på regional tillväxt och innovation i södra Sverige. En ny rapport från Fastighetsägarna Syd understryker fastighetsägarnas betydelse för en växande region.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
