Byggnads och Byggföretagen inrättar åtgärdskommission för en byggbransch fri från fusk och kriminalitet

– Det är vårt ansvar som parter att gå i bräschen för arbetet att städa upp i byggbranschen. Nu måste vi gå från ord till handling. Att kontrollerna måste bli fler och effektivare är tydligt, både från myndigheternas och parternas sida, säger Johan Lindholm, förbundsordförande Byggnads.
– Den svenska modellen bygger på att parterna tar ett stort ansvar för att kontrollera att lagar och avtal följs. Detta ansvar tar vi varje dag. Men det räcker inte. Tillsammans måste vi göra ännu mer. Utan nolltolerans mot fusk och kriminalitet blir konsekvensen problem med kompetensförsörjning, rekrytering och arbetsmiljö. Vi vill fortsätta att verka för en bransch som i stället är attraktiv, sund och säker, säger Catharina Elmsäter-Svärd, VD Byggföretagen.
Det senaste decenniet har arbetslivskriminaliteten i byggbranschen blivit både mer utbredd och mer internationellt organiserad. En granskning från det branschgemensamma initiativet Byggmarknadskommissionen visar på en omfattande kriminalitet. I de värsta avarterna talar vi om ren jobbtrafficking och ett cyniskt utnyttjande av människor.
Gemensamt för de flesta analyser är att dagens kontrollsystem inte är tillräckliga för att förhindra kriminella aktörer från att etablera sig på svensk arbetsmarknad. Därför har Byggnads och Byggföretagen enats om en gemensam åtgärdskommission med syfte att ta fram en åtgärdsplan för hur kontrollerna kan skärpas och arbetslivskriminalitet och osund konkurrens ska motverkas.
Om åtgärdskommissionens uppdrag
- Kommissionen ska:
- ta fram en åtgärdsplan för hur kontrollerna av att lagar och avtal
följs blir fler, effektivare och hur det ska finansieras,
- formulera gemensamma krav gentemot politiken och dess beslutsfattare, - kommissionen ska ledas av en oberoende samtalsledare,
- arbetet ska påbörjas senast den 1 december 2021 och vara klart senast
den 30 juni 2022.
Byggnads och Byggföretagen har sedan tidigare samarbetat för att skapa en sundare byggbransch, exempelvis genom Byggmarknadskommissionen och projektet Sund konkurrens och schyssta byggen, som bland annat genomfört seminarier och tagit fram utbildningar för att få mer ordning och reda i byggbranschen.
Nyckelord
Kontakter
Karin LindströmKommunikationschefByggnads
Tel:010-601 10 66karin.lindstrom@byggnads.seHåkan LindKommunikationschefByggföretagen
Tel:072-226 80 66hakan.lind@byggforetagen.seBilder
Dokument
Om
Byggnads är fackförbundet som organiserar arbetstagare inom bygg och anläggning och har idag över 100 000 medlemmar.
Följ Byggnads
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Byggnads
Byggnads sågar regeringens ROT-satsning21.3.2025 10:03:25 CET | Pressmeddelande
Idag presenterade regeringen flera nyheter kopplade till vårändringsbudgeten. Den största nyheten innebär att subventionsgraden för rotavdraget tillfälligt höjs från 30 till 50 procent. Byggnads kritiserar åtgärden och menar att effekterna på arbetslösheten i byggbranschen kommer att bli marginella.
Byggnads och Måleriföretagen växlar avtalsyrkanden18.2.2025 11:00:00 CET | Pressmeddelande
Idag växlar Byggnads och Måleriföretagen avtalsyrkanden på Kollektivavtal för måleriyrket. Byggnads kräver högre löner och ersättningar samt att den överenskommelse som gjordes under förra avtalsrörelsen gällande yrkets status nu permanentas.
Överenskommelse mellan Byggnads och Måleriföretagen kring semesterlöner, pensionsavsättningar och Målerifakta18.2.2025 09:45:00 CET | Pressmeddelande
Byggnads och Måleriföretagen har nått en överenskommelse om ägandet av Målerifakta och ändrad utbetalningsregel avseende semesterlöner. Förhandlingarna har pågått sedan i somras och nu har en helhetslösning kommit på plats.
Byggnads och Glasbranschföreningen växlar avtalsyrkanden13.2.2025 13:00:00 CET | Pressmeddelande
Idag växlar Byggnads och Glasbranschföreningen avtalsyrkanden på Glasmästeriavtalet. Fokus för årets avtalsrörelse i glasbranschen ligger bland annat på högre lön men även insatser för bättre arbetsmiljö och ökad jämställdhet.
Byggnads och Maskinentreprenörerna växlar avtalsyrkanden13.2.2025 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Idag växlar Byggnads och Maskinentreprenörerna avtalsyrkanden på Entreprenadmaskinavtalet. Förutom högre lön och ersättningar vill Byggnads bland annat stärka säkerheten på arbetsplatserna genom ett tydligt utbildningskrav.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum