Var fjärde svensk tycker att solkraft är viktigast för klimatet

– Det är tydligt att den svenska opinionen vill ha mer solkraft. Samtidigt halkar Sverige efter när det gäller utveckling av stora solcellsparker som kan bidra till en snabb, ren och kostnadseffektiv omställning. Här behöver regeringen och riksdag agera för ett nationellt mål, en nationell strategi och tydliga riktlinjer som gör det möjligt för länsstyrelserna att godkänna fler projekt, säger Ted Bergdahl, kommunikationschef på European Energy i Sverige.
Undersökningen visar att solkraften ses som en viktig energikälla för att snabbt göra samhället klimatneutralt. 43 procent tycker att kärnkraften har störst betydelse, därefter kommer solkraft på 25 procent en bra bit före vindkraften på 7 procent.
– Stödet för solkraft är oväntat starkt, men småskaliga takpaneler räcker inte för att ställa om så att alla få tillgång till solel. För att utveckla solkraften i behövs stora solcellsparker i närheten av elnät där det finns ledig kapacitet. Med snabbare och enklare tillståndsprocesser skulle vi kunna producera minst 20 gånger så mycket solkraft som idag till år 2030 och därmed nå 10–15 procent av den totala elproduktionen, säger Ted Bergdahl.
Idag står solkraften för mindre än en procent av elanvändningen i Sverige, vilket kan jämföras med 10,5 procent i Tyskland. Södra och mellersta Sverige har samma solinstrålning som Danmark och norra Tyskland. Undersökningen visar att nio av tio tror att vi har mer solkraft i elsystemet än vi i själva verket har.
– Sverige har ambitiösa klimatmål och en hög miljö- och klimatprofil. Nu är det dags att gå från ord till handling. Det finns uppenbarligen en förväntan bland allmänheten att utbyggnaden av solkraften ska prioriteras högre. Solcellsparker har många fördelar. Förutom att de går snabbt att bygga och ansluta, anläggs de utan skattesubventioner. De kan kombineras med jordbruk och främjar den biologiska mångfalden. De ger markägaren en god, stabil och långsiktig intäkt. Det finns bara vinnare med solkraft, säger Ted Bergdahl.
Om Demoskops undersökning:
2041 intervjuer har genomförts inom ramen för en etablerad webbpanel. Undersökningen är genomförd i ett befolkningsrepresentativt urval av den svenska allmänheten över 16 år. Resultatet är vägt med avseende på kön, ålder, region och partisympati. Samtliga resultat finns i bifogad fil.
Kontakter
Peter BraunHead of Project Development, Sweden, Finland and Norway
Tel:070-330 17 98pbn@europeanenergy.dkTed BergdahlCommunications Manager, SwedenEuropean Energy
Presskontakt
Bilder



Dokument
Om
European EnergyWorld Trade Centre Växjö, Södra Järnvägsgatan 4A
352 36 Växjö
+46 709 56 00 80https://se.europeanenergy.com
European Energy är ett danskt företag som utvecklar, bygger och driver vind- och solkraftparker samt Power-to-X-anläggningar i ett stort antal länder, både i Europa och globalt. Sverige är en av bolagets nyckelmarknader. European Energys verksamhet är helt inriktad på grön energi och omställning till 100
Följ European Energy
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från European Energy
Sveriges första storskaliga hybridpark med sol- och vindkraft invigd25.9.2025 23:43:08 CEST | Pressmeddelande
Under festliga former invigdes idag Skåramåla hybridpark, Sveriges första storskaliga energipark som kombinerar både sol- och vindkraft på samma plats och med gemensam nätanslutning.
Påminnelse: Invigning av Sveriges första storskaliga hybridpark med sol och vind22.9.2025 12:08:16 CEST | Pressinbjudan
Torsdagen den 25 september invigs Skåramåla hybridpark utanför Ryd, i Tingsryds kommun. Talare är landshövdingen i Kronobergs län, Maria Arnholm, kommunstyrelsens ordförande i Tingsryds kommun, Åke Nyberg, Green Power Swedens VD, Daniel Badman och representanter från European Energy. Invigningen kombineras med öppet hus där allmänheten är välkommen att delta. Det kommer bland annat erbjudas guidning av parken samt underhållning och aktiviteter för familjer.
Invigning av Sveriges första storskaliga hybridpark med sol och vind10.9.2025 11:03:50 CEST | Pressinbjudan
Torsdagen den 25 september invigs Skåramåla hybridpark utanför Ryd, i Tingsryds kommun. Talare är landshövdingen i Kronobergs län, Maria Arnholm, kommunstyrelsens ordförande i Tingsryds kommun, Åke Nyberg, Green Power Swedens VD, Daniel Badman och representanter från European Energy. Invigningen kombineras med öppet hus där allmänheten är välkommen att delta. Det kommer bland annat erbjudas guidning av parken samt underhållning och aktiviteter för familjer.
Kassø e-metanolanläggning officiellt invigd13.5.2025 10:42:38 CEST | Pressmeddelande
Världens första storskaliga kommersiella e-metanolanläggning, Kassø i Danmark, har officiellt invigts och är redo att leverera e-metanol till nyckelkunder.
Nu är den klar - Sveriges första storskaliga hybridpark med både vind- och solkraft12.12.2024 13:14:01 CET | Pressmeddelande
European Energy har nu färdigställt bygget av Sveriges första storskaliga hybridpark med både vind- och solkraft i samma område och med samma nätanslutning. Under hösten har 65 000 solpaneler satts upp på 42 hektar skogsmark intill vindkraftverken i Skåramåla utanför Ryd i Tingsryds kommun. Solparken kommer, när den tas i drift i början av 2025, att bli Sveriges största solpark och en av de första som byggs på skogsmark.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum