Mattias Carlsson ny medarbetare på Expressen
– Expressen satsar allt mer på granskande, avslöjande och fördjupande journalistik inom en mängd ämnesområden. Till den satsningen ansluter nu en av Sveriges mest meriterade reportrar, säger Expressens redaktionschef Magnus Alselind.
Mattias Carlsson har vunnit Guldspaden för granskningen i Dagens Nyheter om ”Slöseriet med skattepengar” som bland annat ledde till att Tillväxtverkets generaldirektör fick sparken.
Han tilldelades även Guldspaden tillsammans med DN-kollegan Mikael Delin för en granskning av Riksrevisionen som ledde till att samtliga tre riksrevisorer avgick. Senare ändrades också grundlagen som en följd av avslöjandena.
– Självklart har jag fokus på samhällets främsta makthavare, inte bara myndigheter och politiker utan också gränsöverskridande fenomen som grov brottslighet och säkerhetspolitiska hot mot Sverige. Den allt sämre säkerhetspolitiska situationen i Östeuropa och hur det kommer att påverka Sverige är också en viktig fråga att granska, säger Mattias Carlsson.
2001-2012 jobbade han på Aftonbladet och bevakade bland annat historiska nyhetshändelser som invasionen av Irak 2003, kriget i Georgien 2008, jordbävningskatastrofen på Haiti 2010 och var tillsammans med fotografen Niclas Hammarström, även han nu också på Expressen, första reportageteamet på plats vid massakern på Utöya.
2012-2021 har Mattias Carlsson jobbat på DN
– Det har varit många fantastiska år på Dagens Nyheter som utvecklat mig som journalist och jag är mycket stolt över att ha varit en del i att bygga DN:s grävande journalistik.
Nu blir han en del av Expressens undersökande journalistik
– Jag ser fram emot att bidra med min erfarenhet och kunskaper.
I våras tilldelades Mattias Carlsson det europeiska grävpriset IJ4EU Impact Award för en granskningen ”Fraud Factory” som avslöjade en regelrätt bedrägerifabrik i Ukraina som lurade offer över hela världen med falska investeringar i Bitcoin.
Nyckelord
Kontakter
Magnus Alselind, redaktionschef, magnus.alselind@expressen.se
Bilder
Om
Expressen är ett ledande mediehus i alla kanaler. Med redaktioner i Stockholm, Göteborg och Malmö rapporterar vi dygnet runt i mobil, sajt, tv, sociala medier och den tryckta tidningen.
Vår prisbelönta journalistik roar, oroar och förargar. Precis som den har gjort sedan starten 1944.
Följ Expressen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Expressen
Irma Helin Zibanejad är ny fotbollskrönikör på Expressen29.4.2025 08:04:41 CEST | Pressmeddelande
I Max allsvenska sändningar har Irma Helin Zibanejad blivit en av Sveriges mest uppskattade fotbollsexperter. Nu ansluter hon till Expressens fotbollssatsning som krönikör. – Jag hoppas kunna bidra med insikter och analyser om storlagen, säger hon.
De tar hem tyngsta priserna på Skidsnack-galan16.4.2025 19:00:00 CEST | Pressmeddelande
Ebba Andersson och William Poromaa tog hem de tyngsta priserna när Expressen arrangerade Skidsnack-galan på onsdagskvällen. – Det här var det finaste som kunde hända, säger Andersson.
Expressen startar kampanj för Joakim Medin1.4.2025 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Expressen sätter igång ett räkneverk – som räknar varje dag som Joakim Medin tvingas sitta i turkiskt fängelse. – Det här handlar om pressfrihet, säger Klas Granström, chefredaktör på Expressen.
Expressen lanserar AI-chattbot – ska ge supportarna alla svar om allsvenskan31.3.2025 13:44:31 CEST | Pressmeddelande
I helgen lanserade Expressen nästa steg i sin stora satsning på svensk fotboll: AI-drivna chattboten “Fråga Expressen: Allsvenskan 2025” ger supportrarna snabba och detaljerade svar om lagen, spelarna och matcherna – baserat på avancerad statistik och all Expressens journalistik. – Målet är att “Fråga Expressen” ska kunna ersätta Google och olika målservicetjänster för supportrarna, säger Pontus Weinemo, strategisk sportchef på Expressen.
Här är vinnarna av Årets Mama 202517.3.2025 23:44:25 CET | Pressmeddelande
Varje år delar tidskriften Mama ut priset Årets Mama till mammor som gör avtryck och påverkar vår samtid. Under måndagskvällen stod det klart vilka vinnarna i prisets sex olika kategorier är.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum