Black Friday slår nytt rekord men Black Month är framtiden
– Förra året stagnerade tillväxten på Black Friday, men nu är vi tillbaka på nya rekordnivåer. Med det sagt är det tydligt att det är den längre reaperioden som växer snabbast, och i framtiden lär vi prata mer om Black Month. Fredagen är dock fortsatt den bästa dagen för konsumenter att hitta bra deals: priserna var lägst den dagen och i snitt låg rabatterna på 21 procent. En annan intressant spaning är att vi likt förra året såg färre smyghöjningar av erbjudanden inför rean jämfört med 2019, säger Oscar Hagman, produkt- och dataanalytiker på Prisjakt Insights.
– Årets reaperiod har på förhand inneburit stora utmaningar för landets e-handlare. Materialbrist, produktionsstörningar och leveransproblem har ställt till det för många branscher. Därför är det imponerande att se hur siffrorna för Black Week visar på nya rekordnivåer. Vi ser också att tillväxten för hela november är starkare än tidigare och en tydlig trend är att vi går mot en längre reaperiod snarare än en specifik dag eller vecka, säger Markus Bergström, Head of Operations på Svea Ekonomi.
– Antalet köp inom e-handeln har under årets Black Friday minskat jämfört med i fjol. Den stora skillnaden vi ser i år är att kostnaden per köp ökat med 20 procent. Denna trend kan bero på många faktorer men tydligt är att fler sällanköpsvaror och premiumprodukter nu handlas online, säger Markus Bergström, Svea Ekonomi.
Statistik
Black Friday: Procentuell ökning i omsättning mot 2020: 4,1 % (Svea Ekonomi)
Black Week: (Måndag-fredag): Procentuell ökning i omsättning mot 2020: 8,1 % (Svea Ekonomi)
Black Month: (1-26 nov): 13,2 %
Prisstatistik
Inför Black Friday 2021 förväntade sig svenskarna rabattsatser på 42 procent, visar en nationell undersökning från Kantar Sifo på uppdrag av Prisjakt***. Resultatet var dock följande:
Prisnedgång Black Friday 2021: 5 % (Prisjakt) (jämfört med Black Friday 2020: 5 %)
Andel varor som gick ner i pris Black Friday 2021: 43 % (Prisjakt) (jämfört med Black Friday 2020: 48 %)
Andel varor som gick upp i pris Black Friday 2021: 26 % (Prisjakt) (jämfört med Black Friday 2020: 17%)
Andel varor som hade minst 10 % prisnedgång 2021: 24 % (Prisjakt) (jämfört med Black Friday 2020: 22%)
Genomsnittlig prisnedgång på rabatterade varor: 21 % (Prisjakt) (Jämfört med Black Friday 2020: 21%)
Andel varor som steg i pris under hösten, för att sedan sjunka i pris på Black Friday: 10 % (Prisjakt) (Jämfört med 2020: 11 %. Jämfört med 2019: 19 %)
Mest populära klockslaget att handla på Black Friday enligt Svea: 21:40
Trendande kategorier under Black Week 2021 jmf. med samma period förra året (Prisjakt)
Pizza-ugnar (+210 %)
Elektrisk värmefilt (+170 %)
Väckarklocka (+169 %)
Träningsskor inomhus (+164 %)
Smörgåsgrill (+164 %)
Populäraste varorna (köpintresse) på Prisjakt under Black Friday 2021:
Apple AirPods Pro
Apple AirPods (2nd Generation)
Apple MacBook Pro (2020) - M1 OC 8C GPU 8GB 256GB
Varorna som sänktes mest procentuellt (Prisjakt):
Tony Hawk’s Pro Skater 1 + 2 (PS4-spel)
1 november 2021: 348 kronor
Black Friday 2021: 97 kronor (72 % prisnedgång)
Kablamo (sällskapsspel)
1 november 2021: 225 kronor
Black Friday 2021: 79 kronor (65 % prisnedgång)
* Prisjakts Consumer Interest Index. Consumer Interest Index rapporterar om miljontals svenskars köpintresse (klick från Prisjakt till butik) för olika typer av produkter eller produktkategorier. Denna specifika undersökning inkluderade köpintresset den 22-26 november 2021 jämfört med samma period under Black Week förra året.
**Data från Prisjakt Price Index, ett verktyg utvecklat av Prisjakt som rapporterar om prisändringen (%) på produkter och produktkategorier. Urvalet för undersökningen under Black Friday 2021 var totalt X 000 produkter, under perioden 1 november jämfört med 26 november 2021. Varor som genererar intresse (klick) från konsumenter under perioden viktas högre än ej populära varor. För statistiken om genomsnittlig prisnedgång på rabatterade varor, har Prisjakt tittat på prisnedgången bland varor som gick ner med minst 10 procent.
***Statistik från Kantar Sifo och Prisjakts undersökning. Undersökningen genomfördes via Kantar Sifos riksrepresentativa och slumpmässigt rekryterade webbpanel under tidsperioden datum oktober 2021. Totalt har 3158 intervjuer samlats in bland svenska allmänheten av personer i åldrarna 18-79 år.
Om Svea Ekonomi:
Svea Ekonomi är en koncern med finansiell verksamhet i ett flertal europeiska länder. Med 40 års erfarenhet av att hjälpa företag och privatpersoner med deras likviditet är Svea ett naturligt val när de behöver en finansieringspartner. Sveas betallösningar lanserades 2007 och används i dag av 15 000 e-handlare i hela Norden med 7,5 miljoner kunder. Sveas lösningar möter konsumenternas förväntningar på en smidig kundupplevelse och e-handlarnas behov av en hög konvertering.
Om Prisjakt:
Prisjakt är Nordens ledande produkt- och prisjämförelsetjänst sett till antalet användare. Miljontals konsumenter besöker tjänsten varje månad vilket ger dem en god bild av marknaden. Datan är unik på det sättet att Prisjakt både kan se hur lagerstatus och priser förändras hos e-handlare, samt hur konsumenternas köpintresse utvecklar sig.
Kontakter
Patrik Widlund
CMO, Svea Ekonomi
070-529 42 00, patrik.widlund@svea.com
Carl Lindholm
Head of PR, Prisjakt
073-544 46 64, carl.lindholm@prisjakt.nu
Om
Svea Bank AB (publ) är en koncern med finansiell verksamhet i ett flertal europeiska länder. Med 40 års erfarenhet av att hjälpa företag och privatpersoner med deras likviditet är Svea ett naturligt val när de behöver en finansieringspartner. Sveas vision är att vara en ledande finansiell aktör i Europa.
Följ Svea Bank AB (publ)
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svea Bank AB (publ)
Svea förvärvar Intrum Rahoitus Oy:s aktier i Finland20.7.2023 11:00:00 CEST | Pressmeddelande
Svea Bank AB och Intrum Suomi Oy har den 17:e juli 2023 undertecknat avtal om förvärvande av samtliga Intrum Rahoitukses aktier i Finland. I och med affären stärker Svea sin position som en av Finlands ledande inom fakturafinansiering för företag.
Forshaga, Svalöv och Tibro: Här är Sveriges bästa e-handelskommuner29.6.2023 08:43:00 CEST | Pressmeddelande
Precis som andra branscher har e-handeln präglats starkt av den svaga konjunkturen. Trots det startades hela 3 995 e-handelsföretag under 2022 och vissa delar av landet har varit mer aktiva än andra. Forshaga, Svalöv och Tibro är de kommuner där e-handeln haft störst framfart, visar kartläggningen Sveriges bästa e-handelskommuner av Svea Bank.
Börjes Tingsryd ska växa med Svea Bank27.6.2023 08:43:00 CEST | Pressmeddelande
Nu står det klart att Börjes Tingsryd valt Svea som ny partner för betallösningar. Samarbetet är en viktig del i företagets arbete med att stärka kundupplevelsen i såväl e-handeln som i fysisk butik.
Sveas e-handelsindikator visar: Bromsad tillväxt för landets e-handlare31.5.2023 08:05:00 CEST | Pressmeddelande
Under årets första kvartal slog ränteökningar, inflation och höga elpriser fortsatt hårt mot Sveriges e-handlare. Inför 2023 trodde många på svag tillväxt – något som visade sig bli verklighet. Nu tror sju av tio e-handlare att deras tillväxt kommer vara svag, negativ eller helt utebli under kommande månader. Det visar den senaste e-handelsindikatorn från Svea Bank.
Ny undersökning från Svea Bank visar: Hälften av svenskarna sparar sin skatteåterbäring3.5.2023 07:32:00 CEST | Pressmeddelande
Med räntehöjningar, inflation och ökade levnadskostnader kommer skatteåterbäringen som en lättnad för många. Men trots höjda räntor och elkostnader så är det inte där pengarna hamnar när de väl betalats ut. Mer än hälften av svenskarna kommer att lägga skatteåterbäringen på sparande, visar en undersökning från Svea Bank.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum