Stor missmatch mellan lediga jobb och kompetens
– De två yrkesgrupperna i topp med flest lediga jobb är mjukvaru- och systemutvecklare och företagssäljare. Samtidigt har de arbetslösa svårt att ta de här jobben. Det finns en stor missmatch på svensk arbetsmarknad, säger Katarina Lundahl, chefsekonom på Unionen.
Unionen har analyserat Arbetsförmedlingens statistik över lediga jobb. Analysen visar att Sverige måste arbeta brett för att lösa en växande kompetensbrist.
– Antalet vakanser skjuter just nu i höjden, särskilt i tjänstemannatunga branscher. För att lösa utmaningen måste vi höja de arbetslösas kompetens, men framförallt lyfta vidare de som redan har ett jobb. Och arbetsgivarna måste kompetensutveckla sina egna medarbetare. Det är bara så vi kan möta det skriande och växande behovet av till exempel IT-kompetens, säger Katarina Lundahl.
Storstadslänen och de två nordligaste länen avviker från resten av landet när det gäller högkvalificerade jobb. Här kräver var tredje ledigt jobb en fördjupad högskolekompetens, jämfört med var fjärde ledigt jobb för övriga landet. Analysen visar också att Stockholm är Sveriges jobbmotor - en tredjedel av alla lediga jobb finns i huvudstadslänet.
– Nu gäller det att politiken gör sitt. Kompetensförsörjningen är en ödesfråga för Sverige. Det behövs ett utbildningsutbud som gör det lätt att växla upp sin kompetens. Här finns stora brister. Omställningsstudiestödet måste också komma på plats så att man har råd att plugga. Bara då kommer det gå att fylla jobben som skapas, säger Katarina Lundahl.
Fördelningen av lediga jobb i Arbetsförmedlingens platsbank
Översikt av lediga jobb i Platsbanken, september, riket
Riket |
Riket exkl. storstäderna |
Storstäderna |
Norr |
|
Lediga jobb totalt |
106 491 |
45 574 |
60 917 |
5 417 |
Arbetaryrken |
46% |
52% |
42% |
50% |
Tjänstemannayrken |
54% |
48% |
58% |
50% |
- Tjänstemannayrke utan högskolekomp el motsvarande |
8% |
8% |
9% |
6% |
- Tjänstemannayrken med högskolekomp el motsvarande |
43% |
38% |
46% |
42% |
- varav med fördjupad högskolekomp |
29% |
26% |
31% |
30% |
- Chefsyrken |
3% |
3% |
3% |
2% |
Källa: Arbetsförmedlingen,
Norr = Norrbottens och Västerbottens län.
Kontakter
PressjourUnionens pressjour för journalister
Presstjänsten besvarar medias frågor om Unionen. Vi förmedlar också kontakt till våra talespersoner
Om
Unionen är Sveriges största fackförbund med över 700 000 medlemmar på 88 000 arbetsplatser. Vi är 30 500 förtroendevalda på drygt 16 000 arbetsplatser.
Vi finns för tjänstemän på den privata arbetsmarknaden.
Unionen finns i allt från stora internationella koncerner till små familjeföretag, ensamföretag, organisationer och föreningar.
Tillsammans är vi i Unionen den ledande kraften som skapar framgång, trygghet och glädje i arbetslivet.
Följ Unionen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Unionen
Unionen avblåser strejk på SVT23.4.2025 14:15:43 CEST | Pressmeddelande
Under medling har Unionen och Almega Medieföretagen Public Serviceföretagen kommit överens om nytt avtal vilket innebär att varsel om strejk dras tillbaka.
Unionen avblåser strejk på fyra av fem områden17.4.2025 18:00:00 CEST | Pressmeddelande
Efter hot om konflikt har Unionen idag enats om nya kollektivavtal med Almega på Innovationsföretagen, Tjänsteförbunden Serviceföretagen, Tjänsteförbunden Utbildningsföretagen samt Tjänsteförbunden Utveckling och Tjänster inom Almega. Förhandlingarna under medling fortsätter dock på Medieföretagen Public serviceföretagen.
Unionen om budgeten: Regeringen gör för lite för att bekämpa arbetslösheten15.4.2025 08:19:19 CEST | Pressmeddelande
I vårbudgeten får Arbetsförmedlingen ett tillskott på 60 miljoner som främst ska gå till myndighetens kontroll av arbetssökande. – Det är långt ifrån vad som krävs för få bukt med arbetslösheten. Regeringen måste göra mer för att få fler i arbete, säger Tobias Brännemo, chefsekonom Unionen i en kommentar om regeringens budget.
Unionen varslar om konflikt på SVT11.4.2025 20:25:39 CEST | Pressmeddelande
Även Medieföretagen säger nej till Unionens avtalskrav och Unionen varslar om stridsåtgärder på ytterligare ett avtalsområde inom Almega. Varslet berör Unionens medlemmar på SVT i Stockholm.
Avtal klart mellan Unionen och Energiföretagen11.4.2025 07:05:00 CEST | Pressmeddelande
Unionen och Energiföretagens Arbetsgivareförening (EFA) har idag tecknat nytt kollektivavtal. – På ännu ett avtal har vi nått framgång och avtalat om löneökningar och kommit överens om ytterligare arbetstidsförkortning, säger Martin Wästfelt, förhandlingschef Unionen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum