Lägesbild corona: Smittspridningen av covid-19 fortsätter att öka i Örebro län
Den senaste veckan har smittspridningen ökat i Örebro län. Vecka 47 konstaterades cirka 520 fall, jämfört med cirka 350 fall vecka 46. Flest fall finns i åldersgrupperna 6-12 år och 20-49 år. Provtagningen ökar också. Cirka 12 000 prover analyserades för covid-19 vecka 47, jämfört med cirka 7 000 prover vecka 46.
- Utvecklingen med ett ökat antal smittade i länet är bekymmersamt. Det är nu också fler som behöver sjukhusvård för covid-19. I dagsläget vårdas nio personer på något av länets sjukhus, varav en på intensivvårdsavdelning, säger Johanna Furberg, biträdande smittskyddsläkare.
I måndags konstaterades det första fallet av den nya virusvarianten omikron i Sverige. Johanna Furberg menar att vi sannolikt kommer att ha fall inom kort även i vårt län. Eftersom virusvarianten är nyupptäckt saknas ännu information om dess egenskaper.
- Vi vet ännu inte om den nya varianten är mer smittsam eller hur skyddet efter vaccination påverkas. Med tanke på att smittspridningen fortsätter att öka i vårt län och att vi nu har en ny virusvariant i Sverige är det oerhört viktigt att alla över 65 år tar sin tredje dos vaccin så snart som möjligt, så att fler åldersgrupper kan följa efter. Det säkerställer att vi får ett bättre skydd i befolkningen, säger Johanna Furberg.
Nya rekommendationer efter utlandsresa
Med anledning av den nya virusvarianten omikron gäller nya rekommendationer efter utlandsresa. Vuxna och barn från förskoleklassålder som under de senaste sju dagarna har vistats i ett land utanför Norden uppmanas att testa sig för covid-19 så snart som möjligt efter ankomsten till Sverige, helst samma dag. Det gäller både vaccinerade och ovaccinerade personer, och även om man haft covid-19 det senaste halvåret. Även de som har uppvisat ett negativt test i samband med inresa ska testa sig. Vuxna och barn som rest i vissa länder i södra Afrika ska dessutom stanna hemma i sju dagar efter ankomst till Sverige, även om de inte har några symtom. De länder som omfattas för närvarande är Sydafrika, Botswana, Lesotho, Mocambique, Namibia, Eswatini (Swaziland) eller Zimbabwe.
I tillägg till de nya nationella rekommendationerna för resenärer utökas nu sekvenseringen av positiva prover i Region Örebro Län, för att ytterligare bevaka vilka virusvarianter som förekommer i länet.
Ny vaccinationsmottagning öppnar i Örebro
Nästa vecka, på onsdag den 8 december, öppnar regionen den nya vaccinationsmottagningen på Fredsgatan 27 i centrala Örebro. Den ersätter mottagningen på Boglundsängen, som stänger på grund av att hyreskontraktet på lokalen har gått ut.
Den här veckan har regionen kapacitet för att vaccinera med 13 000 doser sammanlagt vid länets vaccinationsmottagningar. Målsättningen är att så många länsbor som möjligt ska kunna erbjudas vaccin. Därför arbetar man nu för att kunna erbjuda än fler bokningsbara tider.
- Vi jobbar för att få en stabil och hållbar organisation för vaccinationen i länet. Jag vill understryka vikten av att vaccinera sig, både för sin egen skull och för andras. Du som är 65 år eller äldre bör boka tid inom en snar framtid innan nya grupper släpps på och då är erfarenheten att tiderna snabbt går åt, säger Stellan Johansson, vaccinationskoordinator.
Alla länsbor som är födda 2009 eller tidigare kan boka tid för vaccination av dos 1 och 2. De som är födda 1956 eller tidigare kan även boka tid för en tredje dos vaccin.
- Det finns tider så att det räcker. Skulle det vara så att man inte hittar någon ledig tid uppmanar vi alla att gå in och försöka boka igen lite senare. Vi fyller på med lediga tider kontinuerligt, säger Stellan Johansson.
För den som ska ta sin första dos vaccin finns det möjlighet att komma på drop-in-vaccination på någon av länets vaccinationsmottagningar.
Vaccinationsläget
- Antal registrerade vaccinationer dos 1: 228 679
- Antal registrerade vaccinationer dos 2: 217 536
- Antal registrerade vaccinationer dos 3: 44 332
Andel vaccinerade av befolkningen i Region Örebro län
- Andel dos 1: 87,33 procent
- Andel dos 2: 83,04 procent
- Andel dos 3: 17,49 procent
Rekommendationer som gäller
- Vaccinera dig – det är bästa sättet att undvika allvarlig sjukdom och spridning av covid-19.
- Var uppmärksam på symtom på covid-19. Vid symtom ska du stanna hemma och ta prov snarast. Det gäller även om du är vaccinerad.
- Vuxna som inte har vaccinerat sig bör hålla avstånd till andra människor och ta särskild hänsyn till personer i riskgrupp och de som är 70 år och äldre.
- Har du rest utanför Norden de senaste sju dagarna ska du testa dig för covid-19 så snart som möjligt efter ankomsten till Sverige, helst samma dag. Det gäller både vaccinerade och ovaccinerade personer, och även om man haft covid-19 det senaste halvåret. Även de som har uppvisat ett negativt test i samband med inresa ska testa sig. Barn yngre än förskoleklassålder är undantagna testning.
- Inresande till Sverige, som under de senaste sju dagarna har vistats i Sydafrika, Botswana, Lesotho, Mocambique, Namibia, Eswatini (Swaziland) eller Zimbabwe ska, oavsett ålder, stanna hemma i sju dagar efter ankomst till Sverige. Vuxna och barn från förskoleklassåldern och uppåt ska testa sig snarast efter ankomsten och ytterligare en gång efter fem dagar, även om de är symtomfria. Rekommendationerna gäller både vaccinerade och ovaccinerade personer och även personer som haft covid-19 senaste halvåret.
Kontakter
Johanna BerglundPresskommunikatör
Tel:019-602 66 43johanna.berglund@regionorebrolan.seBilder


Om
Region Örebro län - Tillsammans skapar vi ett bättre liv
Region Örebro län ansvarar för många frågor som berör länsinvånarnas vardag och framtid, bland annat hälso- och sjukvård, kollektivtrafik, infrastruktur, näringslivsutveckling, kultur och utvecklingen av social välfärd.
Följ Region Örebro län
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Region Örebro län
Ekonomiskt stöd för att bygga upp ett NATO-center28.4.2025 08:29:00 CEST | Pressmeddelande
Region Örebro län tycker det är en god idé att etablera ett kompetenscenter för NATOs medlemsländer i Karlskoga. Regionala tillväxtnämnden fattade i dag beslut om att stödja projektet Security of Supply COE.
Ny röntgenutrustning till Lindesberg och Karlskoga23.4.2025 15:18:14 CEST | Pressmeddelande
Region Örebro län kommer snart att ha ny, modern röntgenutrustning på plats i Lindesberg och Karlskoga. Detta sedan hälso- och sjukvårdsnämnden i dag fattat ett så kallat tilldelningsbeslut för upphandling av två datortomografer.
Förnyat avtal om samverkan mellan Region Örebro län och Örebro universitet avseende utbildning23.4.2025 12:05:00 CEST | Pressmeddelande
Region Örebro län och Örebro universitet har förnyat det avtal som reglerar den verksamhetsförlagda utbildningen inom hälso- och sjukvården. Avtalet syftar till att optimera samverkan mellan de båda aktörerna till glädje för bland annat studenterna.
Nyckelfonden delar ut över 19 miljoner till lokal medicinsk forskning23.4.2025 07:45:00 CEST | Pressmeddelande
Sedan starten 1989 har Nyckelfonden möjliggjort lokal medicinsk forskning i en omfattning som nog ingen trodde skulle vara möjlig. I år beviljar fonden över 19 miljoner kronor till 21 forskningsprojekt i Örebro län. Livsviktig forskning som räddar liv och ger en bättre vård för alla oss som bor här.
Örebro län leder besöksnäringen in i framtiden med sitt eget rekommendationsverktyg8.4.2025 12:00:00 CEST | Pressmeddelande
Region Örebro län har lanserat ett innovativt rekommendationsverktyg baserat på öppna data, för att möta den moderna besökarens behov. Verktyget gör det möjligt för besöksmål och verksamheter att samverka och sprida varandras information, och har redan skapat en smidigare upplevelse för besökare i Örebro län.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum