Uttalande från Johan Garpenlöv
– Jag har pratat med Robin Lehner och tagit del av hans beslut att tacka nej till OS. Vi vet att turneringen kommer att bli tuff eftersom det blir bubbla, och vi respekterar Robins beslut. I slutändan handlar det om spelares hälsa så därför har jag och staben full förståelse för beslutet, säger Johan Garpenlöv.
Herrarnas ishockeyturnering vid OS i Peking spelas 9–20 februari. Sverige spelar i samma grupp som Lettland, Slovakien och Finland.
Tre Kronors OS-trupp presenteras den 21 januari. Sedan tidigare är Victor Hedman, Gabriel Landeskog och Mika Zibanejad presenterade som klara för OS-spel.
Nyckelord
Kontakter
Linus HugossonPressansvarig, Tre Kronor
Tel:070-445 04 44linus.hugosson@swehockey.seLänkar
Om

Tjurhornsgränd 6, 3 tr, Box 5204
121 18 Johanneshov
08-449 04 00http://www.swehockey.se
Svensk Ishockey – tillsammans tar vi ansvar och skapar passion, framgång och glädje i vardagen. Svenska Ishockeyförbundet bildades den 17 november 1922. Medlem i Sveriges Riksidrottsförbund sedan starten och i Internationella Ishockeyförbundet (IIHF) sedan 1920. Vi är en av de mest framgångsrika idrotterna i Sverige och en av de mest framgångsrika inom vår idrott i världen. Det ska vi fortsätta att vara. Svensk Ishockey ska också vara en samlande kraft och bidra till att bygga vårt framtida samhälle.
Svenska Ishockeyförbundet är ett av Sveriges största idrottsförbund med 392 föreningar i 22 distrikt och drygt 68 000 spelare och domare. 2 301 ishockeylag samsas i 363 ishallar runt om i landet.
Om Svenska Ishockeyförbundets pressmeddelanden
Den som vill ändra, lägga till eller ta bort E-postmottagare meddelar detta till info@swehockey.se
Följ Svenska Ishockeyförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Ishockeyförbundet
Tre Kronor Legends bidrar med över en halv miljon till Börje Salmings ALS-stiftelse och NHL Alumni9.5.2025 10:15:00 CEST | Pressmeddelande
Matchen mellan Tre Kronor Legends och NHL Alumni under Beijer Hockey Games, drog in över en halv miljon kronor till Börje Salmings ALS-stiftelse och NHL Alumni. Under ”En kväll för Börje” räcktes en check över från Svenska Ishockeyförbundet till stiftelsen.
Gjensidige och Svenska ishockeyförbundet förlänger sponsrings- och samarbetsavtal9.5.2025 09:30:00 CEST | Pressmeddelande
Gjensidige och Svenska Ishockeyförbundet förnyar sitt framgångsrika samarbete kring sponsring. Det nya avtalet sträcker sig över tre år och innebär att Gjensidige fortsätter som en av huvudsponsorerna för Tre Kronor, Damkronorna, Juniorkronorna och Svenska Ishockeyförbundet.
All Star Team Damer 2024/258.5.2025 08:11:12 CEST | Pressmeddelande
Tidernas tredje All Star Team presenteras. Flest röster fick Emma Söderberg med 11 röster av 17 möjliga.
Här är Tre Kronors VM-trupp5.5.2025 13:20:00 CEST | Pressmeddelande
Sam Hallam, förbundskapten för Tre Kronor, har tagit ut en preliminär trupp till 2025 IIHF Ishockey-VM i Stockholm, 9–25 maj.
Inbjudan till pressträff 7 maj med Tre Kronors spelare30.4.2025 15:11:43 CEST | Pressmeddelande
Svenska Ishockeyförbundet bjuder in till pressträff med Tre Kronors spelare, onsdag 7 maj kl 16.45 på Scandic Anglais, Stockholm.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum