Lundhags/Brav Sweden AB

Lundhags anställer framtidstrio

7.12.2021 08:43:44 CET | Lundhags/Brav Sweden AB | Pressmeddelande

Dela
För att ytterligare kraftsamla kring satsningen på hållbara och reparerbara kläder och kängor så anställer Lundhags två produktdesigners; Jenny Kjellbom och Sarah Isaksson samt ortopedteknikern och skomakaren Jonte Grundelius.

- Friluftsintresset har ökat sedan många år och under pandemin* accelererade intresset ytterligare. På Lundhags gör vi allt vi kan för att inspirera människor att komma ut i naturen på ett hållbart sätt. En viktig del i detta är att välja produkter som har ett litet klimatavtryck, som håller mycket länge och som är enkla att reparera. Nu tar vi vår design till nästa nivå utan att göra avkall på vårt arv. Jenny, Sara och Jonte blir mycket viktiga för denna satsning, säger Sara Wiksten, produktutvecklingschef Lundhags.

Jonte Grundelius är Ortopedtekniker och skomakare och kommer närmast från en tjänst på Aktiv Ortopedteknik i Östersund där han tillverkade proteser och ortoser samt genomförde anpassningar av skor. Hans ortopediska bakgrund blir en viktig tillgång i utvecklingen av Lundhags kängor och skor. Jonte kommer framförallt att arbeta med vår satsning Custom Made - där personer som har behov av specialanpassade kängor får hjälp. Jonte arbetar i vårt skomakeri i Järpen.

Sarah Isaksson har närmare 20 års erfarenhet som kläddesigner, bland annat på Fjällräven, Filippa K, Stronger samt det egna klädmärket Vond som rönt uppmärksamhet i Sverige och internationellt.

Jenny Kjellbom har 14 års erfarenhet som kläddesigner. Jenny kommer närmast från en tjänst som apparel designer på Haglöfs där hon framför allt arbetat inom kategorierna snö, vandring, klättring och lifestyle. Hon har mottagit ett flertal priser bland annat Scandinavian Outdoor Group Sustainability Award samt ISPO Awards Winner Urban Outer Layer 3.

Sarah och Jenny arbetar med vårt produktutvecklingsteam på Stockholmskontoret.

*) Intresset för att vistas ute i naturen har ökat mycket beroende på pandemin som hindrat oss från att resa. Enligt en undersökning som vi låtit SIFO göra så uppgav 34 procent att de spenderade mer tid i naturen under 2020 jämfört med 2019.

Kontakter

Bilder

Sarah Isaksson, foto Linda Svensson
Sarah Isaksson, foto Linda Svensson
Ladda ned bild
Jenny Kjellbom och Sara Isaksson, foto Linda Svensson
Jenny Kjellbom och Sara Isaksson, foto Linda Svensson
Ladda ned bild
Jonte Grundelius, foto Martin Olson
Jonte Grundelius, foto Martin Olson
Ladda ned bild
Jenny Kjellbom, foto Linda Svensson
Jenny Kjellbom, foto Linda Svensson
Ladda ned bild
Jonte Grundelis, foto Martin Olson
Jonte Grundelis, foto Martin Olson
Ladda ned bild

Om

Lundhags/Brav Sweden AB
Björnnäsbacken 15
115 42 Stockholm

http://lundhags.com

Om Lundhags
Lundhags grundades 1932 då Jonas Lundhag startade ett litet skomakeri på Frösön utanför Östersund. Jonas tillverkade tåliga kängor som skulle hålla en livstid - en ambition som leder oss än idag. Vi har fört Jonas arv vidare och tillverkar även kläder och ryggsäckar för vandring och friluftsliv samt långfärdsskridskor och turpjäxor. Vi vill bidra till en hållbar utveckling genom att inspirera människor att komma ut i naturen samt använda slitstarka produkter som håller länge och som kan lagas. Lundhags har skomakeri, butik och kontor i Järpen i Jämtland, butik i Insjön i Dalarna samt kontor i Fiskartorpet i Stockholm.  Lundhags ingår av BRAV-koncernen www.brav.com. Mer om Lundhags www.lundhags.com

Följ Lundhags/Brav Sweden AB

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Lundhags/Brav Sweden AB

Lundhags lanserar ryggsäcken Padje Ultralight25.2.2026 15:34:26 CET | Pressmeddelande

- 300-milatestad genom Nya Zeeland längsta vandringsled Under de senaste åren har en tydlig trend vuxit fram inom friluftsliv och vandring: allt fler vandrare efterfrågar lättare utrustning som möjliggör längre etapper, högre tempo och minskad belastning på kroppen. Mot den bakgrunden lanserar Lundhags Padje Ultralight 45L och 25L. Ryggsäckar utvecklade för längre vandringar där låg vikt kombineras med bärkomfort och slitstyrka.

Lundhags klättrar allt högre upp på fjället – lanserar sin första toppturskollektion17.9.2025 15:27:28 CEST | Pressmeddelande

Med Abisku Waterproof Jacket & Pant samt Abisku Touring Backpack tar Lundhags steget in i toppturens värld. Kollektionen är framtagen för krävande turer högt upp på fjället, men är samtidigt mångsidig nog för att passa utmärkt även på vandringen, långfärdsskridskoturen och klättringen. Resultatet är produkter som kombinerar låg vikt, hög prestanda och funktionalitet – året runt och i alla förhållanden.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye