Nytt mitträcke riksväg 70 Säter–Romme
Imorgon torsdag sänks hastigheten till 80 km/tim på riksväg 70 mellan Säter och Romme. Mitträcket på sträckan är i dåligt skick och behöver bytas ut, för att trafiksäkerheten på sträckan ska kunna hålla den nivå som krävs vid höga hastigheter.
- Vi har sedan tidigare planerat att byta mitträcket under 2022. Efter en noggrannare inspektion i november visade det sig att skadorna var mer omfattande än vad vi räknat med och bytet har nu fått en högre prioritet i vår planering. Det är vissa delar av vajern som har brister, där trådarna i vajern har brustit, säger Per- Olof Sjölander, projektledare på Trafikverket.
Sänker hastigheten tillfälligt som en säkerhetsåtgärd
Som en säkerhetsåtgärd sänks hastigheten tillfälligt från 100 km/tim till 80 km/tim tills det nya mitträcket är på plats.
- Vi måste agera med kort varsel eftersom vägsträckan nu inte når den säkerhetsnivå som den ska vid hastigheter över 80 km/tim. Hastigheten är den faktor som har störst betydelse för hur allvarliga följder en trafikolycka får. Krockvåldet varierar vid olika hastigheter. Vid en kollision i 80 km/tim i stället för 100 km/tim minskar risken att omkomma med 60 procent, säger Per- Olof Sjölander.
Under våren eller sommaren sätts ett nytt mitträcke upp
Det nuvarande vajerräcket kommer att bytas ut till ett så kallat balkräcke. Sådana räcken kräver mindre underhåll, vilket gynnar trafikanterna eftersom det blir färre trafikstörningar. Det gynnar också arbetsmiljön för de som utför underhåll på vägsträckan.
- Vi vill sätta upp ett nytt mitträcke så snabbt som möjligt, vilket kan ske när vi har upphandlat en entreprenör och när markförhållandena, till exempel tjälen, tillåter detta arbete. Vi bedömer att bytet kan ske under våren eller sommaren, säger Per- Olof Sjölander.
Kontakter
Per- Olof Sjölander, projektledare, Trafikverket, 010-123 92 223
Trafikverkets pressjour, 0771-31 15 00
Om
Trafikverket ansvarar för långsiktig planering av det samlade transportsystemet samt byggande, drift och underhåll av statliga vägar och järnvägar. Vår vision är att alla kommer fram smidigt, grönt och tryggt. På Trafikverket jobbar cirka 9000 engagerade medarbetare som tillsammans bidrar till samhällsutvecklingen genom sina olika roller och kunskaper.
Följ Trafikverket
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Trafikverket
KOMPLETTERING - Järnvägsbranschen är redo för en reseintensiv julhelg18.12.2025 17:54:22 CET | Pressinbjudan
Bostads- och Infrastrukturminister, Andreas Carlson kommer också att närvara på fredagens presskonferens. I övrig gäller tidigare utskickad pressinbjudan.
Nio av tio tåg i tid i november när punktligheten steg18.12.2025 10:02:07 CET | Pressmeddelande
Under november kom resenärerna på nio av tio persontåg fram i tid. Punktligheten förbättrades jämfört med månaden innan och samma månad förra året. Rekordmånga tåg för november rullade i spåren, som rustas mer än någonsin.
Järnvägsbranschen är redo för en reseintensiv julhelg17.12.2025 12:37:57 CET | Pressinbjudan
Trafikverkets bjuder tillsammans med SJ, VR och Jernhusen in till en pressträff på Stockholms Centralstation. Syftet är att visa hur Trafikverket och järnvägsbranschen har förberett sig för att alla ska komma fram smidigt till julfirandet.
Intensiv resehelg kommer allt närmare – kör försiktigt i jultrafiken17.12.2025 09:28:07 CET | Pressmeddelande
Julen är en av årets mest reseintensiva helger, då många ger sig ut på våra vägar och järnvägar. Trafikverket är väl förberedda för att hantera snö, kyla och halka på våra statliga vägar och järnvägar, dygnet runt. Allt för att alla resenärer ska kunna resa smidigt under julen.
Intensiv trafikhelg kommer allt närmare – kör försiktigt i jultrafiken17.12.2025 09:09:50 CET | Pressmeddelande
Julen är en av årets mest trafikintensiva helger, då många ger sig ut på vägarna. Växlande väderförhållanden och skiftande väglag gör att bilister behöver vara extra uppmärksamma. Anpassa farten efter vädret och trafikförhållandena – och kör aldrig snabbare än den hastighetsgräns som gäller.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
