Svag tillväxt under julhandeln: Förseningar sänker e-handlarnas förväntningar

I Paysons och Sveas senaste e-handelsindikator har 822 svenska e-handlare besvarat frågor kring förväntningarna på näthandeln inför julen. Resultatet visar att e-handlarna inte är lika positiva till julens inverkan på den digitala handeln. Hela 57 procent tror nämligen att tillväxten kommer vara svag eller inte kommer öka alls. Endast 42 procent uppger att de tror på en stark tillväxt under julen.
Varför tror då e-handlarna på en svag tillväxt i år? En möjlig anledning kan vara att majoriteten av e-handlarna, 64 procent, har upplevt stora förseningar hos sina leverantörer de senaste tre månaderna. Av de som upplevt förseningar, tror sju av tio att det kommer påverka försäljningen negativt. Något som kan förklara e-handlarnas tro på en svag tillväxt under julen.
Det råder inget tvivel om att julen är en viktig högtid för e-handlarna. En av fyra uppger att försäljningen under julhandeln vanligtvis stiger jämfört med resten av året. När det kommer till de tre senaste månaderna uppger e-handlarna däremot att tillväxten varit svag eller att de inte haft en tillväxt alls. Det svarar 69 procent.
– I dag handlar allt fler digitalt, särskilt efter det nya landskapet som pandemin skapat, vilket gör att det är viktigare för aktörer att förbereda sig inför den intensiva perioden. Vi ser att många upplevt större förseningar hos sina leverantörer och att det finns risk att detta påverkar försäljningen negativt under julen. Det är därför viktigt att se över logistiken, lagerhållningen och att planera för ökade volymer. Tänk även på att se över verksamheten, allt från erbjudanden, betallösningar och hemsidan så att man förenklar upplevelsen för sina kunder, säger Magdalena Caesar, Affärsområdeschef betallösningar för e-handel på Svea.
Hemelektronik, sport och fritid
Så vilken bransch tror e-handlarna kommer gå bäst under julen? För femte året i rad är hemelektronik och teknik den bransch som förväntas gå bäst under julen. Det uppger 37 procent. Listan över de branscher som kommer gå bäst toppas därefter av sport/fritid och barnartiklar. Det tror 13 respektive 9 procent.
Med det ökade köptrycket under julen följer även utmaningar för e-handlarna. I årets e-handelsindikator uppger e-handlarna hur de planerar att förbereda sin digitala handel inför den stora shoppinghögtiden. Majoriteten, 40 procent, uppger att de planerar att utöka marknadsföringen. Detta följs av att använda nya kampanjer eller erbjudanden och att utöka lagerhållningen. Det svarar så många som 39 respektive 25 procent.
Här är branscherna e-handlarna tror mest på under julen 2021:
|
|
1. Hemelektronik/teknik |
37 % |
2. Sport/fritid |
13 % |
3. Barnartiklar/leksaker |
9 % |
4. Skönhet/hälsa |
8 % |
5. Kläder/skor |
7 % |
Om undersökningen:
Undersökningen har besvarats av 822 svenska e-handlare genom Svea och Paysons kundpanel. Panelen ombeds att besvara frågor där de får bedöma hur deras företag går just nu och hur de tror att det kommer att gå de kommande tre månaderna.
Bilaga
Hur upplever du att tillväxten har varit för din e-handel under de senaste tre månaderna (augusti, september och oktober)?
|
Totalt |
Mycket stark |
3 % |
Stark |
23 % |
Svag |
39 % |
Ingen tillväxt |
30 % |
Negativ tillväxt |
5 % |
Hur tror du att tillväxten kommer att vara för din e-handel under de kommande tre månaderna (november, december och januari)?
|
Totalt |
Mycket stark |
5 % |
Stark |
37 % |
Svag |
39 % |
Ingen tillväxt |
18 % |
Negativ tillväxt |
1 % |
Upplever du att det har varit förseningar hos dina leverantörer under de senaste tre månaderna (augusti, september och oktober)?
|
Totalt |
Ja, i mycket stor utsträckning |
11 % |
Ja, i stor utsträckning |
17 % |
Ja, i viss utsträckning |
36 % |
Nej |
31 % |
Vet ej |
6 % |
Om ja, tror du att förseningar hos dina leverantörer kommer att påverka din försäljning negativt inför de kommande tre månaderna (november, december och januari)?
|
Totalt |
Ja, i mycket stor utsträckning |
6 % |
Ja, i stor utsträckning |
14 % |
Ja, i viss utsträckning |
50 % |
Nej |
27 % |
Vet ej |
4 % |
Hur tror du att försäljningen i din e-butik kommer att bli under årets julhandel jämfört med fjolårets?
|
Totalt |
Mycket bättre än fjolåret |
3 % |
Bättre än fjolåret |
23 % |
Ungefär samma som fjolåret |
46 % |
Sämre än fjolåret |
10 % |
Mycket sämre än fjolåret |
2 % |
Vet ej |
8 % |
Hade ingen försäljning under fjolåret |
8 % |
Hur mycket stiger din försäljning under julhandeln jämfört med resten av året?
|
Totalt |
1–10 procent |
19 % |
11–20 procent |
17 % |
21–30 procent |
12 % |
31–40 procent |
5 % |
41–50 procent |
3 % |
51–100 procent |
3 % |
Över 100 procent |
2 % |
Försäljningen ligger kvar på samma nivå |
28 % |
Försäljningen sjunker |
10 % |
Vad kommer du göra för att förbereda din e-handel inför de kommande tre månaderna (november, december och januari)?
|
Totalt |
Minska lagerhållningen |
5 % |
Utöka lagerhållningen |
25 % |
Förbättra logistik och leveransmöjligheter |
10 % |
Förbättra returhanteringen |
1 % |
Utöka marknadsföringen |
40 % |
Sökordsoptimera min butik |
23 % |
Erbjuda utökad kundservice |
6 % |
Erbjuda nya eller säsongsbaserade produkter |
21 % |
Nya kampanjer och/eller erbjudanden |
39 % |
Jag kommer inte att förbereda min e-handel |
22 % |
Annat |
2 % |
Vilken bransch tror du kommer gå bäst under årets julhandel?
|
Totalt |
Hemelektronik & teknik |
37 % |
Fordon/reservdelar |
1 % |
Kläder/skor |
7 % |
Livsmedel |
5 % |
Böcker/media |
3 % |
Heminredning |
6 % |
Skönhet/hälsa |
8 % |
Sport/fritid |
13 % |
Byggvaror & trädgård |
1 % |
Barnartiklar/leksaker |
9 % |
Tjänster |
3 % |
Annan |
7 % |
Nyckelord
Kontakter
Patrik WidlundMarknadschef
Tel:0705-29 42 00patrik.widlund@svea.comBilder
Dokument
Om
Om Svea
Svea Ekonomi är en koncern med finansiell verksamhet i ett flertal europeiska länder. Med nära 40 års erfarenhet av att hjälpa företag och privatpersoner med deras likviditet är Svea ett naturligt val när de behöver en finansieringspartner. Sveas vision är att vara en ledande finansiell aktör i Europa. Läs mer på svea.com.
Om Payson:
Payson startades 2004 i syfte att hjälpa privatpersoner och företag som vill ta betalt eller skicka pengar på ett enkelt och säkert sätt. Idag är Payson ett av Sveriges ledande företag i området med flera miljoner användare och tusentals anslutna företag. Sedan 2012 är Payson en del av Svea Ekonomi.
Läs mer på www.payson.se.
Följ Svea Bank AB (publ)
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svea Bank AB (publ)
Ny undersökning från Svea Bank: Fler vill spara skatteåterbäringen jämfört med i fjol15.4.2025 07:48:00 CEST | Pressmeddelande
Lågkonjunkturen har satt sina spår på svenskarnas privatekonomi. I en ny undersökning från Svea uppger närmare fyra av tio att det varit tufft att få ihop ekonomin det senaste året. Men istället för att prioritera hushållskassan när skatteåterbäringen betalas ut planerar över majoriteten att lägga den på sparande. Dessutom vill fler använda pengarna åt resor jämfört med i fjol.
Som motreaktion till lågpristrenden: Sveriges e-handlare vill se nya regelverk3.3.2025 09:34:29 CET | Pressmeddelande
Drygt åtta av tio e-handlare tycker att konkurrensen från utländska lågprisföretag som Temu och Shein innebär ett hot. Inte minst för att konsumenter får felaktiga prisförväntningar på svenska företag som omfattas av andra EU-regler. Därför fokuserar många på att öka kvalitet och service men efterfrågar samtidigt en förändring av regelverken. Det visar Svea Banks rapport E-handelsläget Q4.
Ny kartläggning från Svea visar: Här är Sveriges 100 e-handelsraketer 202430.12.2024 06:33:00 CET | Pressmeddelande
De senaste åren har varit utmanande för landets e-handlare. Höga räntor och inflation har hämmat svenskarnas köpsug. Trots det finns det företag som hade en rejäl tillväxt under 2023. I Svea Banks senaste kartläggning listas nu föregående års mest framgångsrika e-handlare.
Black Friday-perioden ökar i omsättning – men färre rabatter präglar rean30.11.2024 09:53:38 CET | Pressmeddelande
Den totala omsättningen för försäljningen under hela Black Friday-perioden ökar i år, medan omsättningen för Black Friday som enskild dag sjunker. Samtidigt rabatterades färre produkter under rean. Det konstateras när Prisjakt och Svea Bank summerar Sveriges största shoppinghögtid.
2 av 5 e-handlare avstår från Black Friday – dålig lönsamhet är främsta skälet28.11.2024 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Black Friday har blivit en riktig vattendelare bland Sveriges e-handlare. Det framkommer i Svea Banks senaste undersökning E-handelsläget. Den visar att det är fler e-handlare som avstår (40 %) från Black Friday än som kommer att delta (35 %). Och den främsta orsaken är för att det inte är lönsamt (41 %). Samtidigt uppger 35 procent av e-handlarna att de väljer bort Black Friday av hållbarhetsskäl.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum