Stads- och regionbussar tillbaka i city från och med den 12 december
Under tiden som Fabriksgatan varit helt avstängd (drygt ett år i samband med ombyggnad Kulturkvarteret) har den trafik som tidigare passerat hållplats Konserthuset hänvisats till Resecentrum. Ombyggnaden har även påverkat hållplatserna på Stortorget på det sättet att bussarna - för att hålla tidtabell, gått direkt till Resecentrum. Därav har även hållplats Drottninggatan varit avstängd.
I samband med tidtabellskiftet den 12 december kommer dock hållplats Kulturkvarteret (f.d. Konserthuset) att återigen öppnas upp för trafik. Även Drottninggatan trafikeras igen från och med tidtabellskiftet.
Under perioden 13-15 december kan busstrafiken som passerar Kulturkvartetet påverkas av byggtrafik som är på området. Det innebär att bussen kan få viss väntetid för att passera. Digitala skyltar liksom belysning på hållplatserna kopplas på så fort det är möjligt.
Följande regionbussar i norrgående riktning trafikerar och angör hållplats Kulturkvartetet från den 12 december: linjenummer 300, 302, 314, 321, 323, 324, 523, 801, samt 802. Följande stadslinjer trafikerar och angör hållplats Kulturkvartetet: 1 - 4, 7, 8, 9, 78. Även hållplats Drottninggatan öppnar för trafik och det gäller stadstrafik med linjenummer: 5, 6 och 22.
Mer information om övriga förändringar som gäller tidtabellskiftet finns på Länstrafikens webbplats
Nyckelord
Kontakter
Fredrik EliassonKollektivtrafikchef
Tel:070-363 72 24fredrik.eliasson@regionorebrolan.seSara EidevaldKommunikatör
Tel:019-602 37 19sara.eidevald@regionorebrolan.seLänkar
Om
Länstrafiken är en del av Region Örebro län som ansvarar för kollektivtrafiken i Örebro län. Länstrafiken vill förenkla vardagen för människor och bidra till minskad klimatbelastning.
Följ Länstrafiken Örebro
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Länstrafiken Örebro
Länstrafiken och Castellum samarbetar för att öka kollektivtrafikresandet i Örebro27.2.2025 08:15:00 CET | Pressmeddelande
Länstrafiken och fastighetsbolaget Castellum inleder ett samarbete för att uppmuntra fler att resa hållbart till och från sin arbetsplats.
Ombyggnationer runt Nobeltunneln påverkar Serviceresor och skolskjuts med skolbil21.1.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Den 29 januari 2025 stängs Nobeltunneln i Örebro för alla fordon förutom bussar och blåljusfordon, på grund av ombyggnationer i området. Detta kommer att få konsekvenser för trafiken i hela Örebro kommun, inklusive Serviceresor och skolskjuts med skolbil.
Ändrade egenavgifter för Serviceresor16.1.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Den 1 februari 2025 inför Länstrafiken Serviceresor högre egenavgifter för färdtjänst- och sjukresor. Dessutom införs en ny avgift för resor som inte avbokas minst 60 minuter före planerad avresa och som sedan inte genomförs. Denna avgift börjar gälla från och med den 10 februari 2025.
Erbjudande från Länstrafiken: Res 2 för 1 till julen i Örebro17.12.2024 09:15:00 CET | Pressmeddelande
Under helgen 21–22 december erbjuder Länstrafiken alla resenärer möjligheten att resa 2 för 1 i stadstrafiken i hela Örebro tätort. Erbjudandet syftar till att uppmuntra fler att prova det nya stadslinjenätet och den nya Citylinjen i Örebro.
Från 15 december gäller nya tidtabeller för buss- och tågtrafik i Örebro län6.11.2024 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Från den 26 november är de kommande avgångstiderna för buss och tåg sökbara i Länstrafikens app och i Reseplaneraren på Länstrafikens webbplats.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum