Mellohjältar bidrog med 7,5 miljoner kr till Radiohjälpen
15.3.2021 09:12:00 CET | Radiohjälpen | Pressmeddelande

Under omröstningen i Melodifestivalen valde många att rösta på sin favoritlåt med Radiohjälpens nummer. En riktig hjältehandling, då intäkterna går till att göra världen bättre både internationellt och i Sverige.
"Välj gärna det lite dyrare numret, och stöd Radiohjälpens viktiga arbete", uppmanade schlagergeneralen Christer Björkman under sändningarna.
Intäkterna under i Andra Chansen och Finalen är öronmärkta för projekt mot den ökande hungern i världen, i pandemins spår. Intäkterna under delfinalerna stödjer projekt för personer som lever med funktionsnedsättning i Sverige.
Under förra året var fokus på klimatrelaterade katastrofer och två projekt erhöll stöd via Melodifestivalens insamling. Nationellt stödde Radiohjälpen 193 projekt för fritidsaktiviteter för vuxna med funktionsnedsättning i Sverige.
Årets Mello-vinnare Tusse Chiza gjorde också en sann hjälteinsats, och vann publikens hjärta med rekord i röstning. Varmt grattis!
Årets insamling till Radiohjälpen via Melodifestivalen:
| Insamlat 2021 | |
| Delfinal 1 | 825 405 |
| Delfinal 2 | 577 180 |
| Delfinal 3 | 1 090 007 |
| Delfinal 4 | 682 171 |
| Andra Chansen | 849 013 |
| Finalen | 3 537 050 |
| 7 560 826 |
Fakta:
- FN fruktar att antalet människor som riskerar svält i stort sett kommer att dubbleras under 2021. Av de omkring 270 miljoner människor som beräknas vara i behov av matbistånd är 30 miljoner redan på gränsen till svält. Många av dem är barn.
Covid-19 har skapat en djup global lågkonjunktur och extrem fattigdom har ökat för första gången på 22 år. Människor som redan lever i fattigdom drabbas extra hårt av pandemins indirekta effekter, som exempelvis stigande matpriser, utebliven inkomst, uteblivna vaccinationer, stängda skolor och nedstängd primärvård. Behoven i pandemins spår är enorma. - Förra året inkom 4 047 870 kr. I år inkom sammanlagt 7 560 826 kr till Radiohjälpen under Melodifestivalen.
- Sedan år 2000 har det under Melodifestivalen varit möjligt för tittarna att ge en gåva till Radiohjälpen i samband med röstning på bidrag.
- Sedan dess har mer än 194.6 miljoner kronor samlats in genom Melodifestivalen, inklusive årets intäkter. Radiohjälpen har sammanlagt under mer än 80 år samlat in 6,6 miljarder kronor i alla olika kampanjer som inkluderar Världens Barn, Musikhjälpen, Kronprinsessan Victorias fond och humanitär katastrofinsamling.
Vill du vara med och bidra trots att Melodifestivalen är över?
SWISHA din gåva till 90 1950 6. Eller ring 099-90195 för att skänka 100 kronor.
Du kan också starta en egen insamling på vår hemsida: www.radiohjalpen.se eller via Facebook.
Tack för din gåva.
Kontakter
Kristina HenschenGeneralsekreterare
Tel:08-784 36 20kristina.henschen@svt.seBilder

Om
Radiohjälpen förändrar liv och lindrar nöd genom att engagera, samla och aktivera viljan att stödja människor där det behövs som mest. Stiftelsen Radiohjälpen, i förkortad form benämnd Radiohjälpen, vars beslutande organ är dess styrelse, har till uppgift att i samråd med Sveriges Television AB, Sveriges Radio AB och Sveriges Utbildningsradio AB samordna radio-och TV-bolagens insamlingsverksamhet för humanitärt ändamål.
Följ Radiohjälpen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Radiohjälpen
Kronprinsessan Victorias fond drar igång årets nationella insamling5.6.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
På Sveriges Nationaldag startar årets nationella insamling för Kronprinsessan Victorias fond. Målet är att ge fler barn och unga med funktionsnedsättning eller kronisk sjukdom möjlighet till en aktiv och meningsfull fritid, på likvärdiga villkor som andra barn. Kronprinsessan Victoria besökte detta år projektet Jag Kan Cykla.
Hit går pengarna från Musikhjälpen 2025: Alla barn har rätt att gå i skolan4.6.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Musikhjälpen 2025 slog ett historiskt insamlingsrekord då över 74 miljoner kronor samlades in till insatser med temat ”Alla barn har rätt att gå i skolan”. Nu har Radiohjälpen beviljat stöd till 16 projekt som bidrar till att fler barn som lever i några av de mest akuta humanitära kriserna i världen får möjlighet att gå i skolan, känna trygghet i vardagen och bygga en framtid.
Radiohjälpen i toppskiktet – fortsatt starkt förtroende hos svenska folket29.5.2026 10:00:35 CEST | Pressmeddelande
Radiohjälpen befäster sin position som en av organisationerna med högst förtroende i Sverige. I 2026 års upplaga av Anseendeindex Organisationer når Radiohjälpen ett index på 67 och placerar sig på en andraplats, efter Friluftsfrämjandet som toppar mätningen, bland 35 undersökta organisationer.
Starkt engagemang för Världens Barn: 68 miljoner kronor insamlat till barns rättigheter världen över1.4.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Världens Barn-kampanjen ökade sin insamling och samlade under förra året in 68 miljoner kronor. Radiohjälpen har beslutat att stötta 15 projekt i 16 länder för stöd till barns rättigheter. Projekten bidrar till att förbättra situationen för barn inom samtliga tre fokusområden för Världens Barn-kampanjen: hälsa, skola och trygghet.
Radiohjälpen redovisar starkt årsresultat: 186,9 miljoner kronor31.3.2026 06:30:00 CEST | Pressmeddelande
Radiohjälpen presenterar i dag sin årsberättelse, som visar på ett år präglat av rekordstort engagemang, fortsatt starkt förtroende och livräddande stöd i några av världens svåraste länder. Totalt samlades 186,9 miljoner kronor in under 2025.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
