I pandemins spår skapas möjligheter att göra skillnad
- i9.cmail20.com
Du kan ändra dina inställningar för att alltid tillåta den här sortens innehåll eller klicka på knappen nedan för att se innehållet i endast det här fallet.

När coronapandemin sprids över världen drabbas de allra mest sårbara grupperna på jorden. I fattiga länder är det inte själva viruset som slår hårdast, utan dess konsekvenser. Särskilt stort är lidandet bland världens barn.
Över hela världen ser vi hur barns skolgång uteblir. I en andra pandemivåg stänger åter många länder ned och de flesta barns skolgång påverkas. Redan har de flesta av världens barn inte kunnat gå i skolan som vanligt under det gångna året. För många barn är skollunchen den enda måltiden de får hela dagen. Skolan är ofta en trygg plats. Många riskerar att aldrig komma tillbaka till skolbänken på grund av tex fattigdom, barnarbete eller barnäktenskap.
Barns hälsa riskeras. Många vaccinationskampanjer har pausats pga pandemin. Miljontals barn riskerar tex att inte få mässlingsvaccin i år, eftersom länder ställt in eller minskat sina vaccinationsprogram under pandemin. Barnadödligheten ökar och 1,2 miljoner barn kan komma att dö ytterligare, pga pandemins konsekvenser.
Fler barn hungrar. Hungern ökar när fattigdomen ökar och matdistributionen inte fungerar som tidigare. Under förra veckan tilldelades FNs livsmedelsprogram WFP Nobels fredspris för sitt arbete mot den ökande hungern i världen. Även våldet i hemmen rapporteras öka på grund av pandemin.
Dessa hjärtskärande konsekvenser bidrar till att världen nu riskerar att backa i utveckling. Men i en kris finns också alltid chansen att bygga något bättre. Vi måste därför ta denna möjlighet och bygga en starkare värld, samhällen som är mer motståndskraftiga och rättvisa. En del av detta är insikten att vi är en del av ett större sammanhang, att stå upp för de mänskliga rättigheterna och agera solidariskt. Att delta i Radiohjälpens arbete är en möjlighet att bidra till denna förändring. Ett stort tack för att du inte ställer in, för att du är med och ställer om.
För att se det här innehållet från i9.cmail20.com måste du ge ditt medgivande sidans topp. Kristina Henschen |
Kontakter
Kristina HenschenGeneralsekreterare
Tel:08-784 36 20kristina.henschen@svt.seBilder

Om
Radiohjälpen förändrar liv och lindrar nöd genom att engagera, samla och aktivera viljan att stödja människor där det behövs som mest. Stiftelsen Radiohjälpen, i förkortad form benämnd Radiohjälpen, vars beslutande organ är dess styrelse, har till uppgift att i samråd med Sveriges Television AB, Sveriges Radio AB och Sveriges Utbildningsradio AB samordna radio-och TV-bolagens insamlingsverksamhet för humanitärt ändamål.
Följ Radiohjälpen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Radiohjälpen
SÅ LINDRAR DU NÖDEN FÖR BARN I MELLANÖSTERN7.2.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Lidandet är enormt och situationen akut. Du räddar liv genom att bidra till Radiohjälpens appell för barnen i Gaza, Libanon och Syrien. Tack för din gåva.
Hela Sverige har bidragit – 60 miljoner kr till Musikhjälpen 202415.12.2024 21:15:49 CET | Pressmeddelande
I kväll avslutades Musikhjälpen på Stora torget i Sundsvall efter 144 timmars direktsändning i P3 och SVT Play. Tillsammans skapade publiken 1 046 677 engagemang, vilket gav 60 070 658 kr till insamlingen med temat ”Alla har rätt att överleva sin graviditet”. Det är den näst högsta summan i Musikhjälpens historia.
Radiohjälpen bidrar till att lindra hungern hos barn i Mellanöstern4.11.2024 06:30:00 CET | Pressmeddelande
Akut hjälp genom matpaket. Det innebär Radiohjälpens projektstöd om 2,6 miljoner kronor för att lindra barns hunger i Libanon. Radiohjälpen stödjer ett flertal pågående projekt i Mellanöstern med anledning av den eskalerande krisen.
Musikhjälpen 2024: Alla har rätt att överleva sin graviditet9.10.2024 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Den 9-15 december sänds Musikhjälpen från Stora torget i Sundsvall. Årets tema är ”Alla har rätt att överleva sin graviditet”. Mödradödlighet är en undanskymd katastrof i skuggan av ett ökande antal krig och konflikter i världen. Även klimatkatastrofer, fattigdom och diskriminering gör att gravida inte får tillgång till den vård de behöver.
48,1 miljoner kr för Världens Barn - hittills8.10.2024 06:30:00 CEST | Pressmeddelande
När höstens kampanjvecka för Världens Barn summeras har 48,1 miljoner kronor samlats in. Hela landet har kraftsamlat för barns rättigheter. Nu fortsätter insamlingen året ut.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum