Adda Kompetens i samarbete med Leif Denti för att stärka välfärdens innovationskultur

Kompetensförsörjning och omställningsförmåga är kritiska framgångsfaktorer för välfärden, något som höstens Ekonomirapport, från Sveriges Kommuner och Regioner (SKR), visar. För att möta välfärdens utmaningar måste kommuner och regioner våga tänka nytt, hitta nya former för organisering och styrning samt föra in nya smarta arbetssätt. Inom just dessa områden vill Adda Kompetens inspirera och bidra genom olika utbildningssatsningar.
- Ledare och HR-funktioner har en nyckelfunktion i att stärka innovationskulturen, här ser jag att Leif Dentis forskning och insikter är otroligt värdefulla. Just därför vi har vi inlett det här samarbetet, säger Jenny Birkestad, affärsområdeschef Adda kompetens.
- Jag tror att kunskaper om innovation och hur man leder innovation kan förbättra verksamheter och göra gott. Organisationer, företag och verksamheter får en bättre möjlighet att möta målgruppens behov och få ut mer effektivitet i verksamhetens processer, säger Leif Denti.
Leif Denti är Fil. Dr i psykologi och forskar för närvarande på ledarskap, kreativitet och organisatorisk innovation vid Göteborgs universitet. Han har sedan tidigare gett ut två böcker inom ämnet och föreläser kring innovation och organisation. På tisdag släpper Leif sin tredje bok kring innovationspsykologi tillsammans med Martin Kreuger.
Samarbetet inleds med ett frukostseminarium kring livslångt lärande den 27 januari kl. 09:00-10:00 där Leif Denti deltar i panelen.
Adda Kompetens erbjuder digitala samverkanstjänster, utbildningar i smarta format, relevant litteratur, avtal och lagar, blanketter och specialprodukter.
Nyckelord
Kontakter
Jenny BirkestadAffärsområdeschef Adda Kompetens
Tel:08 452 76 42jenny.birkestad@adda.seEmelie EduardPressansvarigAdda
Tel:072-8845688emelie.eduard@adda.seBilder

Länkar
Om
Adda är ett företag inom SKR. Vi är välfärdens partner i både vardag och omställning och ett stöd till kommuner och regioner för samordnad försörjning av varor och tjänster, digitalisering, innovation och kompetensutveckling.
Följ Adda
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Adda
Plattform för spridning av välfärdslösningar17.11.2025 14:47:58 CET | Pressmeddelande
Nu lanserar SKR en plattform som ska göra det enklare för kommuner och regioner att dela och återanvända beprövade arbetssätt, lösningar och innovationer i välfärden.
Adda och Västmanlands Teater testar nytt sätt att upphandla städtjänster20.10.2025 15:32:35 CEST | Pressmeddelande
Hur kan kommuner och offentliga verksamheter ställa krav på städtjänster som både säkrar kvalitet och förbättrar villkoren i branschen? Det vill Adda Inköpscentral, ett företag inom SKR, ta reda på tillsammans med Kommunalförbundet Västmanlands Teater, som nu blir först ut i landet att delta i en pilotupphandling av städtjänster.
Malin Sievers ny affärsområdeschef på Adda8.5.2025 12:27:33 CEST | Pressmeddelande
Adda fortsätter att växa och utvecklas. Den 1 juni tillträder Malin Sievers som ny affärsområdeschef för Adda inköpscentral.
Adda ansluter sig till Electronics Watch – stärker ansvarsfull offentlig upphandling11.2.2025 12:03:45 CET | Pressmeddelande
Adda har tagit ytterligare ett steg för att främja hållbar och socialt ansvarsfull offentlig upphandling genom att bli medlem i Electronics Watch. Genom detta samarbete förstärker Adda sitt arbete för att säkerställa bättre arbetsvillkor i de globala leveranskedjorna för IT-produkter.
Addas chefsjurist, Åsa Edman, utsedd till medlem i Europeiska kommissionens intressentgrupp för offentlig upphandling6.2.2025 15:32:48 CET | Pressmeddelande
Sverige kommer att representeras av tre olika organisationer i Commission Stakeholder Expert Group on Public Procurement. Addas chefsjurist Åsa Edman är en av experterna.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
