Qred Holding AB (publ)

Qred har utsett Per Widerström till ny ordförande och utökar sin styrelse

Dela
Det svenskgrundade fintechbolaget Qred har utsett Per Widerström till ny styrelseordförande. Widerström är även VD på Fortuna Entertainment Group, styrelseledamot på Nordnet och Catena Media samt styrelseordförande på Turbotic. Tidigare styrelseordföranden Sean Cory stannar kvar i styrelsen som ordinarie ledamot.

Stockholm, 20 januari 2022 - Qred har sedan sin start 2015 hjälpt fler än 25 000 företag genom enkel och flexibel finansiering till småföretag, och är marknadsledande i Norden. Förra året klev Nordic Capital in som investerare med målet att fortsätta expandera verksamheten. Nu har Per Widerström valts in som ny styrelseordförande för Qred under en extrainsatta årsstämma den 21 december 2021.

“Qred är ett mycket intressant och snabbväxande företag i en dynamisk sektor. Jag ser verkligen fram emot att få arbeta tillsammans med Qred teamet och styrelsen vad gäller bolagets framtida tillväxtresa med fokus på att erbjuda fantastiska finansieringslösningar till våra nuvarande och framtida kunder”, säger Per Widerström, styrelseordförande på Qred. 

“Per Widerströms passion för techsektorn, omfattande kompetens och breda erfarenhet av snabbväxande företag kommer att göra honom till en lysande styrelseordförande”, säger Emil Sunvisson, VD på Qred.

Utöver ny ordförande får även Qreds styrelse tillskott av nya ledamöter i form av Joakim Lundvall och David Samuelson, Partner respektive Principal på Nordic Capital Advisors. Thomas Jansson, en av bolagets grundare och styrelseledamot sedan starten, lämnar styrelsen. Jansson kommer med fortsätta i sin roll som Chief Growth Officer med strategisk utveckling av bolagets verksamhet. Förändringarna i styrelsen innebär att Qreds styrelseplatser har utökats från fem till sju, varav en intas av tidigare ordföranden Sean Cory. 

Kontakter

Bilder

Om

Qred Holding AB (publ)
Qred Holding AB (publ)
Tulegatan 15
113 53 STOCKHOLM

020-150 333https://qred.com/se/

Om Qred
Qred grundades 2015 av entreprenörer för entreprenörer och är Sveriges snabbast växande fintechföretag enligt Financial Times. Qred är marknadsledare i Norden och har Sverigest nöjdaste kunder enligt Trustpilot. Med verksamhet i Sverige, Finland, Danmark, Nederländerna, Brasilien och Belgien har Qred hjälpt över 25 000 företag. Qreds helautomatiserade kreditsystem gör det enklare och snabbare för företagare att få det kapital som behövs för att kunna växa. Just nu skapas tio jobb om dagen, sju dagar i veckan med hjälp av Qred.

För att läsa mer, vänligen besök: Om Qred

Följ Qred Holding AB (publ)

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Qred Holding AB (publ)

Qreds intäkter ökade med 44%28.2.2022 09:00:00 CET | Pressmeddelande

Stockholm, 28 februari 2022 - Qred fortsätter att växa med lönsamhet. Rörelsens intäkter ökade under delårsperioden med 44% till 105,7 mkr och periodens resultat uppgick till 10,7 mkr. Qred genomförde under kvartalet en riktad nyemission till Nordic Capital Evolution Fund, vilket möjliggör fortsatt expansion och utveckling av nya smarta tjänster och produkter som förenklar livet för småföretagare. Efter nyemissionen uppgår bolagets soliditet till 45,5%. Qred startade tidigt 2022 verksamhet riktat mot norska småföretag och därmed blir Qred det första fintechbolaget inom finansiering och betalning till småföretag med täckning över hela Norden, i tillägg till Nederländerna och Belgien. Värden för samma period föregående år anges inom parentes. Oktober - december 2021 Antalet aktiva månatliga användare ökade med 44% till 13 483 (9 498) Rörelsens intäkter ökade med 44% till 105,7 mkr (73,6) Provisionsintäkterna ökade med 85% till 66,3 mkr (35,8) Ränteintäkterna ökade med 11% till 51,4 mkr (

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye