Ett steg närmare en reformerad arbetsmarknad

– Det är mycket glädjande att vi nu tar ett steg till mot att närma oss att hela överenskommelsen kommer på plats, säger Stefan Koskinen, arbetsgivarpolitisk chef på Almega, som deltagit i förhandlingarna mellan Svenskt Näringsliv, LO och PTK.
Riksdagen väntas fatta beslut om förslagen före sommaruppehållet. Reformen innehåller såväl moderniseringar av las (lagen om anställningsskydd) som ett nytt omställningsstudiestöd och utbyggd omställningsförsäkring.
– Vi får ett system som mer kommer att likna det danska. Det blir lättare för företagen att behålla rätt kompetens samtidigt som medarbetarna får goda möjligheter att studera under yrkeslivet och viktigt stöd till omställning vid förändringar. Vi kommer att få en rörligare arbetsmarknad där man kontinuerligt kan kompetensutvecklas under sitt yrkesliv, säger Stefan Koskinen.
I arbetet med att ta fram förslagen har regeringen, Centerpartiet och parterna deltagit.
Nyckelord
Bilder

Om
För kontakt:
Almegas pressjour på telefon 08-762 70 40
Om Almega:
Almega, Sveriges största arbetsgivar- och branschorganisation för tjänsteföretag, är en förbundsgrupp bestående av omkring 10 000 medlemsföretag med sammanlagt över 500 000 anställda. Medlemsföretagen representerar ett 60-tal branscher inom den svenska tjänstenäringen. Almega är den största förbundsgruppen inom Svenskt Näringsliv och förhandlar allra flest kollektivavtal i Sverige. Mer information finns på www.almega.se
Följ Almega
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Almega
Tjänsteindikatorn: Det vill sig inte för tjänstesektorn18.3.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Tjänstesektorn har alltjämt svårt att lyfta. Samtidigt som svensk tillväxt ökade med 2,4 procent i årstakt, växte den privata tjänstesektorn under det förra kvartalet med måttliga 0,4 procent. Den främsta orsaken är den svaga hushållskonsumtionen.
Trög återhämtning för tjänsteföretagen5.3.2025 10:09:19 CET | Pressmeddelande
Bättre konjunktur för tjänsteföretagen, men återhämtningen går långsamt. Detta enligt inköpschefsindex.
Juristavtalet blir tillsvidareavtal26.2.2025 13:37:03 CET | Pressmeddelande
”Tillsammans med Akavia tar vi nytänkandet ytterligare ett steg”, säger Gunnar Ekbrant, ansvarig förhandlare för Almega Tjänsteföretagen, med anledning av att Juristavtalet nu blir ett tillsvidareavtal.
Almega: HD-dom försvårar bakgrundskontroller25.2.2025 13:01:15 CET | Pressmeddelande
Idag kom Högsta Domstolens beslut som gör att rättsdatabaser som t ex Lexbase inte längre kan användas av arbetsgivare för att göra bakgrundskontroller i samband med rekryteringar.
Almega kraftsamlar arbetsgivarpolitiskt14.2.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Maria Möller blir ny arbetsgivarpolitisk chef samt chef för arbetsgivarsamverkan på Almega. Samtidigt tillträder Marcus Lindström den nya tjänsten som biträdande arbetsgivarpolitisk chef medan Stefan Koskinen antar en roll som senior rådgivare.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum