Elektrifieringen får nu avtryck i ökad elförbrukning
En av Sveriges huvudstrategier för att minska utsläppen av växthusgaser är att ersätta fossila bränslen – i framför allt olika industriprocesser, uppvärmning och transporter – med fossilfri elproduktion. Men detta skifte har låtit vänta på sig, fram tills nu. Det visar rapporten Kortsiktig marknadsanalys, KMA 2021, för åren 2022-2026.
– Under denna period räknar vi med att elförbrukningen ökar från 142 TWh till 157 TWh i vårt huvudscenario. Men om vi tillsammans med andra intressenter lyckas korta ledtiderna för att bygga ledningar och stationer stiger elförbrukningen 2026 med ytterligare 5 TWh, säger Mattias Jonsson, enhetschef Elmarknadsanalys, Svenska kraftnät.
I norra Sverige står nämligen ett antal stora industrietableringar redo att i slutet av analysperioden öka sina effektuttag. Efterfrågan finns således. Svenska kraftnät har bland annat ansökt hos regeringen om godkännande av ett investeringspaket på 8,4 miljarder för att möta effektbehovet. Totalt planerar Svenska kraftnät för investeringar på cirka 100 miljarder kronor under 2022–2031.
Stor nettoexportör av el
Trots den kraftigt ökade elförbrukningen fortsätter Sverige att vara en stor nettoexportör av el. Energibalansen – skillnaden mellan produktion och förbrukning – uppskattas till cirka 30 TWh årligen. Det möjliggörs av en omfattande utbyggnad av vindkraften. Övriga kraftslag förändras lite under perioden.
När det gäller effekttillräcklighet – att behovet av effekt tillgodoses vid varje tillfälle – pekar rapporten på den osäkerhet som finns huruvida Sverige får upphandla ny effektreserv efter att avtalet med Karlhamnsverket löper ut senvintern 2025.
– Elmarknadslagstiftningen från 2019 kräver att Sverige ska kunna påvisa, utifrån en ny metod, att en genomsnittlig årlig effektbrist pågår under en viss tidsperiod för att få bibehålla effektreserv. Våra beräkningar visar att så inte blir fallet, trots att vi ser att importbehovet under ansträngda timmar ökar och att möjligheterna till import kan vara begränsade, säger Mattias Jonsson.
Sänkta elpriser
Elpriserna i Sverige och i våra grannländer har i ett historiskt perspektiv varit mycket höga sedan hösten 2021. Här har framför allt höga priser på bränsle, som olja, kol och gas, samt utsläppsrätter på kontinenten drivit upp priserna. Därtill har priserna inom Sverige varierat mycket. Uttryckt i årsmedelspris sker en minskning under hela analysperioden i elområde SE3 och SE4 (södra Sverige). Däremot ökar årsmedelpriset i slutet av perioden i elområde SE1 och SE2 (norra Sverige), vilket framför allt beror på att efterfrågan från industrins elanvändning ökar kraftigt.
Detta är antaganden och inte minst beroende på väderår (varierar med temperatur, vind, sol och tillrinning till vattenkraftsmagasin) kan årsmedelspriset slå annorlunda.
Kortsiktig marknadsanalys 2021
I rapporten analyseras utvecklingen av kraftsystemet för den kommande femårsperioden 2022–2026 baserat på kända planer och beslut. Genom att göra simuleringar av hur utvecklingen påverkar kraftsystemet skapas förutsättningar att agera proaktivt.
Rapporten finns att hämta här www.svk.se/om-oss/rapporter-och-remissvar/
Kontakter
Presstelefon: 010-475 80 10
press@svk.se
Om
Svenska kraftnät är ett statligt affärsverk med uppgift att förvalta Sveriges stamnät för el, som omfattar cirka 16 000 kilometer ledningar för 400 kV och 220 kV med stationer och utlandsförbindelser. Svenska kraftnät ser till att det alltid är balans mellan förbrukning och produktion i Sverige och affärsverket är även ansvarig myndighet för den svenska elberedskapen och stärker landets elförsörjning för att klara kritiska situationer.
Svenska kraftnät har flera olika verksamhetsområden. Centralt är att underhålla och utveckla det svenska transmissionsnätet för el. På transmissionsnätets kraftledningar transporteras el från vind-, vatten- och kärnkraftverk till regionala och lokala nät som för elen vidare till elanvändarna via lokalnäten.
Svenska kraftnät bildades 1992. Verksamheten finansieras framför allt genom de avgifter som regionnät och stora elproducenter betalar för att nyttja stamnätet. Regeringen har fastställt en instruktion och regleringsbrev och riksdagen anger ramarna för investerings- och finansieringsverksamheten. Svenska kraftnät har cirka 1550 anställda.
Mer information finns på www.svk.se.
Följ Svenska kraftnät
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska kraftnät
Sökes: civilpliktiga inom elförsörjningen7.4.2025 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Svenska kraftnät ska utbilda 1 000 personer för civilplikt inom elförsörjningen fram till och med 2028. Nu öppnas möjligheten att själv ansöka om att bli utredd för civilplikt.
Sveriges nettoexport av el minskar25.3.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Under en lång rad av år har utbyggnaden av ny elproduktion i Sverige överstigit ökningen av elförbrukningen. Sveriges elöverskott har därför successivt ökat. Men under återstoden av 2020-talet bedöms utbyggnaden dämpas samtidigt som elförbrukningen ökar. Resultatet blir minskad elexport.
Ökade investeringar i stamnätet och en plan för flaskhalsinkomsterna26.2.2025 08:38:27 CET | Pressmeddelande
Svenska kraftnät investerar nästan 57 miljarder kronor åren 2026-2028, i bland annat kapacitetsförstärkningar. Konkret riktar sig nätinvesteringarna till att både ersätta ledningar som når sin tekniska livslängd och för att möta en ökad elförbrukning.
Svenska kraftnät godkänner ökad kapacitet till elförbrukare25.2.2025 11:12:54 CET | Pressmeddelande
Investeringar i det svenska stamnätet ger resultat. Under förra året kunde Svenska kraftnät bevilja nya uttag till elförbrukare på sammanlagt 1 923 MW, vilket omräknat är tillräckligt mycket för att försörja tio mellanstora städer av Uppsalas storlek.
Första pusselbiten i Skånes långsiktiga nätutvecklingsplan är nu beslutad25.2.2025 08:49:51 CET | Pressmeddelande
Svenska kraftnät har fattat beslut om genomförande av åtgärdspaket Skåne Syd. Det är det första av tre åtgärdspaket som planeras inom ramen för den långsiktigs nätutvecklingsplan för Södra Sverige. Skåne Syd ska säkerställa det långsiktiga elbehovet och möjliggöra anslutning av ny elproduktion.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum