Världspremiär för ŠKODA ENYAQ COUPÉ iV – första bilderna och pris i Sverige

ENYAQ COUPÉ iV är en helt eldriven sportig SUV som erbjuder generöst med utrymme, kraftfull design och otrolig körglädje. Den slanka silhuetten bidrar till förbättrad aoredynamik (CW 0,234) och modellen har utrustats med panoramaglastak för att ge bilen en ännu mer emotionell och sportig look samt större innerutrymme. ENYAQ COUPÉ RS iV sticker ut ur mängden genom att kombinera hållbar elektrisk körning och en stor portion rolig körglädje med en acceleration från 0 till 100 km/h på 6,5 sekunder.
ENYAQ COUPÉ iV är den andra ŠKODA-modellen baserad på Volkswagenkoncernens innovativa MEB-plattform, producerad i tjeckiska Mladá Boleslav. Modellen kommer att erbjudas med både bak- och fyrhjulsdrift. I RS-utförande och med den svenska standardutrustningen erhålls en räckvidd upp till 497 km (WLTP). DC-snabbladdning är standard med en laddeffekt upp till 135 kW. RS erbjuds enbart med fyrhjulsdrift.
ŠKODA ENYAQ COUPÉ RS iV i Sverige
ŠKODA ENYAQ COUPÉ RS iV kommer att lanseras på den svenska marknaden under maj 2022. Säljstart planeras i mitten av februari. Pris för ENYAQ COUPÉ RS iV från 664 500 kr inkl. moms. Preliminär lansering av ENYAQ COUPÉ iV sker efter sommaren 2022.
Interiör – Sportiga designval, smarta Simply Clever-funktioner och generösa utrymmen
Precis som med ENYAQ iV har de klassiska utrustningsnivåerna ersatts av ”Design Selections” för ENYAQ COUPÉ iV:s interiör, vilket erbjuder en ny och tydlig struktur av de tillgängliga valen. Interiörvalen är inspirerade av moderna livsmiljöer. Stilen, färgerna och materialen som används, varav några är särskilt hållbara, är perfekt anpassade för den moderna familjen, givetvis med många Simply Clever-funktioner som förenklar både körningen och vardagen. ENYAQ COUPÉ iV erbjuder gott om plats för fem personer inklusive gott om plats för bagage. Den långa hjulbasen och den plana golvytan gör att det dessutom finns gott om benutrymme. Trots modellens sluttande taklinje är takhöjden i nivå med ŠKODA OCTAVIA COMBI och bagageutrymmet har en kapacitet på 570 liter, endast 15 liter mindre än vanliga ENYAQ iV.
Exteriör – Elegant och unikt
ENYAQ COUPÉ RS iV är sportig i designen med lång hjulbas och elegant silhuett. 20-tums lättmetallfälgar är standard och 21-tums lättmetallfälgar finns som tillval. Det stora sluttande panoramaglastaket som sträcker sig ända till bilens bakdel ingår i standardutförande. Full LED-Matrixstrålkastare och full LED-bakljus tillsammans med ŠKODAS karaktäristiska kristallinjeformade fram- och bakljus skapar en effektfull design även i mörkerkörning. Crystal Face-grillen som känns igen från ENYAQ iV 80x lyser upp grillen med 131 dioder och skapar en spektakulär front.
Elektrisk drivlina – Kraftfulla motorer och stöd för snabbladdning
ENYAQ COUPÉ RS iV är ŠKODAs eldrivna toppmodell med ett 82 kWh (77 kWh netto) högvoltsbatteri. Den maximala effekten är 299 hk med ett vridmoment på 460 Nm. Detta ger en acceleration från 0 till 100 km/h på bara 6,5 sekunder och det är den enda coupévarianten i sortimentet som når en topphastighet på 180 km/h. ENYAQ COUPÉ RS iV har en maximal dragkapacitet på 1 200 kg.
Batteriet om 82 kWh i ŠKODA ENYAQ COUPÉ iV kan laddas snabbt. Det kan laddas från 10 till 80 % på bara 29 minuter. Hemma kan ENYAQ COUPÉ iV bekvämt laddas över natten på sex till åtta timmar med en ŠKODA iV Charger-laddbox som levererar upp till 11 kW. Den nya coupéns enastående aerodynamik bidrar till dess höga effektivitet, vilket möjliggör en räckvidd på upp till 545 km (ENYAQ COUPÉ iV 80, världsstandard, WLTP). Detta, liksom dess snabbladdningsförmåga, gör att bilen är perfekt för att resa långa sträckor.
ŠKODA är stolta över att kunna erbjuda ett original takräcke till ENYAQ COUPÉ iV redan från lanseringen.
Läs mer och ladda ner komplett presskit här.
Nyckelord
Kontakter
Hanna WestrinPress- och sponsoransvarigŠKODA Sverige
Tel:+46701686634hanna.westrin@skoda.seBilder




Länkar
Om
ŠKODA AUTO
› Fokuserar på tre prioriteringar med sitt ”NEXT LEVEL ŠKODA”-program för framtiden: att utöka modellportföljen mot nybörjarsegment, att utforska nya marknader för ytterligare tillväxt i volymsegmentet och att göra konkreta framsteg inom hållbarhet och mångfald.
› Erbjuder för närvarande sina kunder tio personbilserier: FABIA, SCALA, OCTAVIA, SUPERB, KAMIQ, KAROQ, KODIAQ och ENYAQ iV.
› Levererade över en miljon fordon till kunder runt om i världen 2020.
› Har tillhört Volkswagen-gruppen i 30 år. Volkswagen Group är en av de mest framgångsrika fordonstillverkarna i världen. I samarbete med gruppen utvecklar och tillverkar ŠKODA AUTO självständigt fordon samt komponenter, motorer och växellådor.
› Verkar på tre platser i Tjeckien; tillverkar i Kina, Ryssland, Slovakien och Indien främst genom koncernpartnerskap, samt i Ukraina med en lokal partner.
› Sysselsätter cirka 42 000 personer globalt och är aktiv på mer än 100 marknader.
Följ Škoda Sverige
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Škoda Sverige
Škoda visar framtidens design på Milano Design Week 202510.4.2025 14:08:40 CEST | Pressmeddelande
› ŠKODA ingress › Ingress
Škoda visar upp elektriska nyheter på eCarExpo3.4.2025 08:46:32 CEST | Pressmeddelande
Den 4-6 april infaller årets upplaga av elbilsmässan eCarExpo på Stockholmsmässan. Škoda, som gjort en historisk stark start under första kvartalet av 2025, passar på att visa upp både nylanserade bästsäljaren Enyaq och den något mindre modellen Elroq som gjorde premiär på marknaden under slutet av förra året. Bägge modellerna erbjuds dessutom för provkörning under mässan.
Rekordår för Škoda Auto 2024: En stark grund för framtidens transformation13.3.2025 21:28:46 CET | Pressmeddelande
• Enastående finansiellt resultat: Škoda Auto Group nådde rekordomsättning på 27,8 miljarder euro, rörelseresultat på 2,3 miljarder euro och en rörelsemarginal på 8,3 % • Redo för framtidens utmaningar: Starka resultat ger bolaget en stabil plattform för fortsatt transformation • Den mest moderna modellportföljen i bolagets historia: 926 600 bilar levererades globalt (+6,9 % ) • Fördubblade ambitioner för elbilsförsäljning 2025: Lansering av helt nya Elroq och uppdaterade Enyaq
Škoda Auto startar produktionen av nya Enyaq och Enyaq Coupé27.2.2025 12:49:37 CET | Pressmeddelande
› Škoda Auto har startat produktionen av den helt eldrivna nya Enyaq-modellen vid sin fabrik i Mladá Boleslav › Enyaq rullar i samma flexibla produktionslinje som Škoda Elroq och Škoda Octavia, vilket möjliggör snabb anpassning till förändrade marknadsbehov › Både Enyaq och Enyaq Coupé har en nydesignad grill ”Tech-Deck Face”, och erbjuder förbättrad standardutrustning med innovativa och hållbara material › Föregångaren levererades till över 250 000 kunder över hela världen och säkrade marknadspositioner på flera viktiga europeiska marknader
Nya Škoda Enyaq - En av Europas mest framgångsrika elbilar i ny modern tappning8.1.2025 12:32:00 CET | Pressmeddelande
› Modern solid-design med nya Tech-Deck Face › Förbättrad aerodynamik och ökad räckvidd till mer än 580 kilometer › Ännu mer omfattande utrustning och assistanssystem med nya digitala funktioner › Två alternativa drivlinor med en effekt på 286 hk. › Erbjuds från säljstart som Solid Edition i standard- och Sportlineutförande
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum