Akademikerförbundet SSR

”Lex Lilla hjärtat tar inte i huvudproblemet för utsatta barn”

Dela
Akademikerförbundet SSR välkomnar delar av förslagen i Lex Lilla Hjärtat. Men riktar stark kritik mot att inga förslag läggs mot att lekmän utan utbildning kan fortsätta att fatta beslut om barns ställning.

Akademikerförbundet SSR, som bland annat organiserar socialsekreterare, välkomnar delar av det lagförslag regeringen i dag presenterat i Lex Lilla-Hjärtat. Lagrådsremissen innehåller delar som skulle stärka placerade barns ställning, anser förbundet.

Samtidigt tar inte förslaget i huvudproblemet – att proffsen som är utbildade och har expertkunskap om utsatta barn inte fattar besluten.

-        Idag är det Idag är det lekmän som fattar beslut om att ansöka om Lagen om vård av unga, LVU, och det är lekmän som fattar beslut i förvaltningsdomstolarna. Inom tex sjukvården vore det helt otänkbart att en läkares bedömning inte styr.

-        Att det 2022 fortfarande är lekmän, helt utan utbildning och expertkunskap, som fattar livsavgörande beslut om barn borde regeringen haft mod att våga titta på, säger Heike Erkers, ordförande för Akademikerförbundet SSR.

Kontakter

Om

Akademikerförbundet SSR
Akademikerförbundet SSR
Box 12800
112 96 Stockholm

08 617 44 00https://akademssr.se/

Vi är det ledande fackförbundet för samhällsvetare. Du hittar oss i offentlig såväl som privat sektor. Medlemmar är beteendevetare, ekonomer, folkhälsovetare, personalvetare, socionomer och andra samhällsvetare, men också chefer och egenföretagare. Det som förenar våra närmare 78 000 medlemmar är att vi alla är akademiker som strävar efter ett samhälle och ett arbetsliv som tillvaratar, utvecklar och värderar akademisk kompetens.

Följ Akademikerförbundet SSR

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Akademikerförbundet SSR

Stoppa tvångslag i socialtjänsten20.3.2025 15:03:50 CET | Pressmeddelande

Regeringen bereder nu ett lagförslag om en ny lag om tvångsåtgärder mot föräldrar och barn. Lagen ska bland annat få föräldrar och barn som tackar nej till insatser från socialtjänsten att med hot om tvång ta emot insatserna. Problemet är att vi idag inte vet vad det är som får föräldrar att tacka nej. Utan den vetskapen är det svårt att föreslå en lösning. Sådan kunskap behöver inhämtas innan regeringen lagstiftar. Akademikerförbundet SSR uppmanar regeringen att pausa lagförslaget.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye