Djurens Rätt

Dragomir Mrsic gör rösten i Djurens Rätts nya film

Dela
Idag har den 3D-animerade filmen “Världens bästa djurskydd” premiär. I filmen hörs bland annat den väletablerade skådespelaren Dragomir “Gago” Mrsic. Filmen som är producerad av produktionsbolaget Naive och finansierad av Djurens Rätts medlemmar och följare kommer att visas som bioreklam över hela Sverige under våren.
Dragomir Mrsics karaktär i filmen "Världens bästa djurskydd". Foto: Djurens Rätt
Dragomir Mrsics karaktär i filmen "Världens bästa djurskydd". Foto: Djurens Rätt

I april 2021 startade Djurens Rätt, tillsammans med produktionsbolaget Naive, arbetet med att ta fram en film som visar kycklingarnas verklighet. Handlingen som växte fram var en kort berättelse om tre kycklingar i olika delar av livet i en djurfabrik. Filmen är 3D-animerad vilket innebär att kycklingarna pratar, och kan därför själva berätta om sin tillvaro.

En välbekant röst som hörs i filmen är den väletablerade skådespelaren Dragomir Mrsic, som slog igenom som Mrado i Snabba Cash år 2010. På senare år har “Gago”, som han även kallas, även gjort sig ett namn i Hollywood där han bland annat har spelat mot Tom Cruise i filmen Edge of Tomorrow. I “Världens bästa djurskydd” spelar han en animerad turbokyckling.

– Djuren behöver också någon som backar upp dem! Filmen blev superbra, det är både roligt och informativt innehåll, säger Dragomir Mrsic om sin medverkan i filmen.

Guldbaggenominerad skådespelare i en av rollerna
En annan välbekant röst i filmen “Världens bästa djurskydd” görs av skådespelaren och komikern Sanna Sundqvist. Sundqvist blev Guldbaggenominerad för sin prestation i filmen Ring mamma! från 2019 och har sedan flera år varit en del av Dramatens fasta ensemble. Hon blev även nominerad till årets kvinnliga komiker 2020.

– Djurens Rätt gör ett otroligt arbete och jag ser det som en ynnest att få vara en liten, liten del av det, säger Sanna Sundqvist om sin medverkan.

I filmen hörs också skådespelaren och komikern Mattias Fransson, känd från humorgruppen Klungan som bland annat står bakom “Mammas nya kille”.

Bioreklamen kommer att synas på Filmstadens samtliga biografer i Sverige från den 17 februari och beräknas nå närmare en miljon biobesökare under våren. Filmen har premiär på Djurens Rätts YouTube-kanal 17/2, klockan 12:00, där den kommer att gå att se i sin helhet.

Läs mer och se filmen “Världens bästa djurskydd” här.

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Dragomir Mrsics karaktär i filmen "Världens bästa djurskydd". Foto: Djurens Rätt
Dragomir Mrsics karaktär i filmen "Världens bästa djurskydd". Foto: Djurens Rätt
Ladda ned bild
Ur filmen "Världens bästa djurskydd". Foto: Djurens Rätt
Ur filmen "Världens bästa djurskydd". Foto: Djurens Rätt
Ladda ned bild

Om

Djurens Rätt
Djurens Rätt
Adress: Hornsgatan 123
117 28 Stockholm

08 - 555 914 00http://www.djurensratt.se

Djurens Rätt gör med målinriktade kampanjer och politiskt påverkansarbete skillnad för de djur som är flest och har det sämst. Är Sveriges ledande djurrätts- och djurskyddsorganisation med mer än 50 000 medlemmar.

Följ Djurens Rätt

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Djurens Rätt

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye