Specsavers i Karlshamn firar tio år med större butik: Uppdämt behov av synundersökningar efter pandemin
Flyttlasset går inte långt, bara till lokalen intill, men förändringen är desto större. Med optikkedjans nya inredningskoncept blir den nya butiken som öppnar den 23 februari både ljusare, fräschare och mer lättillgänglig, såväl för kunder som personal.
– Efter pandemin med alla restriktioner är det extra härligt att kunna välkomna Karlshamnsborna, inte minst de många äldre kunderna som är väldigt måna om sin ögonhälsa. Vårt fokus är att kunderna ska känna sig sedda, hörda och omhändertagna, i vår verksamhet är det viktigt att det finns hjärta med i allt vi gör, säger Susanna Becker, som själv drivit Specsavers butik i Karlshamnen i prick tio år denna månad och lägger till:
–Jag är uppväxt i Karlshamn och brinner för att vara en del av staden och skapa en välkomnande känsla- och såklart att ta ha hand om deras ögon!
I de nya större lokalerna blir det nu mer yta för såväl synundersökningar som kontaktlinsträning, och för att kunna möta den stora efterfrågan på deras tjänster har en ny optiker kunnat anställas under pandemiperioden och en säljare i butiken nyligen:
Susanna Becker är nöjd med hur de hanterat situationen med pandemin i butiken under de gångna två åren:
– Vi var väldigt tidigt ute med munskydd och visir, och jag vågar säga att våra kunder känt sig trygga hos oss, det har vi fått många goda vitsord om, att vi hanterat det där bra under en i övrigt svår tid, inte minst för alla våra äldre kunder, som ju verkligen behöver oss regelbundet.
Över lag tycker Susanna Becker att Karlshamnsborna blivit medvetna om vikten av att ta hand som sin ögonhälsa:
– Jag tror faktiskt att man blivit mer medvetna under pandemin, dels de äldre som då inte kunde ta sig till butiken kanske, dels alla som jobbade hemma, som märkte att i en ny ergonomisk arbetsmiljö blev till exempel terminalglasögon extra viktigt, säger Susanna Becker.
Kontakter
Monika KostovskaActing Head of PR
Tel:+46 31 771 98 00monika.kostovska@specsavers.comBilder
Om
Välkommen till Specsavers
Specsavers är en av Sveriges största optikkedjor. Genom att erbjuda bra priser, god service och hög professionell kunskap ger Specsavers sina kunder värde för pengarna. Specsavers är ett familjeägt företag som grundades 1984 på Guernsey. Företaget har över 2000 butiker med cirka 40 000 medarbetare i Storbritannien, Irland, Nederländerna, Sverige, Norge, Danmark, Finland, Spanien, Nya Zeeland, Australien och Kanada. Specsavers etablerade sig i Sverige 2004 och har idag 121 butiker över hela landet.
Följ Specsavers Sweden AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Specsavers Sweden AB
Försämrat mörkerseende - var fjärde 50-plussare undviker att köra bil i mörker1.12.2025 08:43:26 CET | Pressmeddelande
Fler än hälften av alla svenskar över 50 år upplever försämrat mörkerseende, och mer än var fjärde undviker att köra bil i mörker på grund av synproblem. Samtidigt känner hela 66 procent inte till att det finns effektiv hjälp att få. Det visar en ny YouGov-undersökning gjord på uppdrag av optikkedjan Specsavers
Specsavers rankad som en av världens bästa arbetsplatser14.11.2025 12:49:44 CET | Pressmeddelande
Optikkedjan Specsavers finns återigen med på den globala listan World’s Best Workplaces™, som rankar de företag i världen där medarbetarna trivs allra bäst. I årets ranking placerar sig Specsavers på 12:e plats på Topp 25-listan – baserat på över nio miljoner enkätsvar från 25 miljoner medarbetare världen över.
Nära 1 400 fick hjälp – Specsavers genomförde Ge Syn i Tanzania29.10.2025 08:30:00 CET | Pressmeddelande
Närmare 1 400 personer i Tanzania har i höst fått glasögon och solglasögon tack vare Specsavers projekt Ge Syn. Under fem dagar genomfördes syntester i ett så kallat Eye Camp, där totalt 2 700 glasögon och solglasögon delades ut.
Färgade halloweenlinser kan orsaka ögonskador23.10.2025 08:30:58 CEST | Pressmeddelande
Färgade partylinser har blivit ett populärt inslag i utklädnader när vi firar halloween – men baksidan av trenden är risken för allvarliga ögoninfektioner. Den goda nyheten: med några enkla åtgärder kan du behålla både halloweenlooken och friska ögon.
World Sight Day påminner om ögonhälsans betydelse7.10.2025 11:12:49 CEST | Pressmeddelande
Den 9 oktober infaller World Sight Day, en global dag för ögonhälsa. Forskning visar att mer än hälften av alla 70-åringar med glaukom i Sverige inte har fått diagnosen – trots att tidiga synfältsförluster är ett av de första tecknen på sjukdomen. – Att satsa på ögonhälsa är en jämlikhetsfråga – alla ska ha möjlighet att bevara sin syn, säger Niklas Mattsson, ordförande i Synskadades Riksförbund.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
