MUCF:s generaldirektör Lena Nyberg: ”Viktigt att fortsätta satsa på mötesplatser för unga hbtqi-personer”
28.2.2022 08:28:08 CET | Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor (MUCF) | Pressmeddelande

I dag publicerar Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor, MUCF, sin slutrapport om regeringsuppdraget att stärka förutsättningar att skapa mötesplatser för unga hbtqi-personer.
- Det behövs fler insatser för att skapa trygga mötesplatser för unga hbtqi-personer, inte minst i landsbygdskommuner. Det behövs också ökad kunskap om hbtqi-frågor, psykisk hälsa och hälsofrämjande arbete i den öppna fritidsverksamheten, säger generaldirektör Lena Nyberg.
MUCF har i tidigare rapporter visat att unga hbtqi-personer möter särskilda hinder under sin fritid. Var fjärde ung hbtqi-person har avstått från att delta i fritidsaktiviteter av rädsla för att bli dåligt bemött. Unga hbtqi-personer är dessutom i högre utsträckning utsatta för mobbning och kränkningar i jämförelse med andra unga.
2019 fick MUCF i uppdrag av regeringen att stärka förutsättningar att skapa mötesplatser för unga hbtqi-personer. Inom ramen för uppdraget presenterade myndigheten i mars 2021 en kartläggning som visade att det då saknades mötesplatser i 247 av Sveriges 290 kommuner. 30 av 66 mötesplatser fanns i storstadsområden medan landsbygdskommuner helt saknade det.
Pandemin har också slagit hårt mot mötesplatser för unga hbtqi-personer, de allra flesta har behövt ställa om sina verksamheter.
- Vi vet att unga hbtqi-personer möter fler hinder under sin fritid, vilket är mycket bekymmersamt. Behoven av särskilda insatser för att stärka tillgången till riktade mötesplatser för unga hbtqi-personer är fortfarande högst aktuella och viktiga, säger generaldirektör Lena Nyberg.
Under uppdragstiden har MUCF samlat in kunskap om unga hbtqi-personers upplevelser av sin fritid och tillgång till mötesplatser samt om verksamheternas förutsättningar, utmaningar och behov. Myndigheten har erbjudit riktade utbildningar och stödmaterial för aktörer som driver eller vill starta mötesplatser och bland annat utvecklat en modell för samverkan mellan offentliga aktörer och civilsamhällets organisationer.
Statsbidrag viktigt
I mars 2021 fick MUCF i uppdrag att fördela ett bidrag för insatser som främjar mötesplatser för unga hbtqi-personer. Fyra organisationer fick dela på två miljoner kronor och satsningen resulterade i flera nya digitala mötesplatser samt fysiska mötesplatser i bland annat Västmanlands, Västra Götalands och Norrbottens län.
Rapportens resultat visar att det finns fortsatt stort behov av särskilda insatser för att öka tillgången till mötesplatser för unga hbtqi-personer.
- Unga hbtqi-personer ska ges möjlighet att delta i trygga och stärkande fritidsaktiviteter på lika villkor som andra unga. MUCF föreslår därför att vi även fortsatt får i uppdrag att fördela statsbidrag för insatser som främjar mötesplatser för unga hbtqi-personer och att detta bör kunna sökas även av aktörer inom det offentliga, säger Lena Nyberg.
Vill fortsätta kartläggning
I slutrapporten presenterar MUCF ett antal förslag och bedömningar som myndigheten anser kan stärka förutsättningarna att skapa nya mötesplatser för unga hbtqi-personer. bland annat en fortsatt kartläggning.
MUCF vill också utveckla och genomföra insatser för att höja kunskapen om hbtqi-frågor, psykisk hälsa och hälsofrämjande arbete, framför allt riktade till beslutsfattare, chefer och strateger i den öppna fritidsverksamheten
Pandemin har bidragit till att verksamheter inom ungas fritid i allmänhet, och i öppen fritidsverksamhet i synnerhet, behövt utveckla sitt digitala ungdomsarbete på olika sätt. MUCF vill få i uppdrag att, tillsammans med andra relevanta aktörer, ta fram kunskap om digitalt ungdomsarbete och hur det kan utformas på ett ändamålsenligt sätt.
MUCF bedömer även att det behövs mer kunskap om hur barn som är hbtqi upplever sin fritid och tidiga insatser.
Här kan du läsa slutrapporten ”Uppdrag att stärka förutsättningarna att skapa mötesplatser för unga hbtqi-personer” (A2019/01404/MRB)
Läs mer om MUCF:s arbete med mötesplatser för unga hbtqi-personer på mucf.se
Läs mer om MUCF:s arbete med hbtqi-frågor på mucf.se
Pressmeddelande: Nytt stöd skapar flera nya mötesplatser för unga hbtqi-personer
Pressmeddelande: MUCF välkomnar nytt uppdrag: ”Det behövs fler mötesplatser för unga hbtqi-personer” | Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor
Debattartikel: Det saknas mötesplatser för unga hbtqi-personer - Dagens Samhälle (dagenssamhalle.se)
Nyckelord
Kontakter
Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor, MUCFPresstjänsten, klockan 08.00-16.00
Tel:010 160 10 20press@mucf.seBilder

Om
Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor (MUCF)Torkel Knutssonsgatan 39
118 49 Stockholm
010 160 10 00https://www.mucf.se/
Följ Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor (MUCF)
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor (MUCF)
Tydligt att romsk inkludering inte prioriterades under 2025 - MUCF vill se bättring31.3.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Under 2025 hade ingen myndighet uppdrag att genomföra insatser utifrån verksamhetsmålen i strategin för romsk inkludering. När mer än halva strategiperioden 2012–2032 nu passerat är vägen mot det övergripande målet fortfarande inte tillräckligt utstakad. Det visar en ny rapport från Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor (MUCF) som nu vill se tydligare uppdrag och bättre förutsättningar i arbetet.
Uppföljning visar brister i styrningen – MUCF och Sametinget vill se tydlig ambitionshöjning inom minoritetspolitiken31.3.2026 07:15:24 CEST | Pressmeddelande
Styrningen av minoritetspolitiken är fragmenterad och kortsiktig. Trots återkommande rekommendationer till regeringen saknas en övergripande bild över hur det minoritetspolitiska målet ska nås. Det visar en ny rapport från Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor (MUCF) och Sametinget som nu kräver tydligare politisk riktning, långsiktiga uppdrag, mer resurser och bättre förutsättningar för uppföljning.
Bara var femte ung känner sig delaktig: Nu öppnar anmälan till Riksdagsskolvalet 202610.3.2026 07:18:51 CET | Pressmeddelande
6 av 10 unga är intresserade av politik eller samhällsfrågor i Sverige men endast var femte ung anser att de har stora möjligheter att föra fram sina åsikter till de som bestämmer. Det visar MUCF:s rapport ”Så tycker unga 2025 – Demokrati och viktiga samhällsfrågor”. Förra riksdagsvalet minskade ungas valdeltagandet för första gången på 20 år. Nu öppnar anmälan till Riksdagsskolvalet 2026, Sveriges största demokratisatsning för unga.
Arbetslöshet får unga att tappa framtidstron23.1.2026 08:19:00 CET | Pressmeddelande
Unga som varit arbetslösa under längre tid eller vid upprepade tillfällen upplever i betydligt lägre utsträckning framtidstro, livstillfredsställelse och att de har möjlighet att påverka sina liv än andra unga. Det visar en rapport från MUCF.
MUCF beviljar 8,3 miljoner kronor till svenska EU-projekt18.12.2025 08:54:00 CET | Pressmeddelande
MUCF har beviljat strax under 8,3 miljoner kronor (762 805 euro) i EU-bidrag till 23 svenska projekt. EU-bidragen ger unga i Sverige möjligheten att delta i olika typer av projekt, både internationellt och nationellt. En av de gemensamma prioriteringarna inom programmen är att projekten ska stärka ungas deltagande i demokratin.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum